06.05.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/RESTOCK images).
Zamiokulkas je jednou z najčastejšie vyberaných črepníkových rastlín do našich domovov. Niet divu, veď je krásny, ľahko sa pestuje a nemá žiadne špeciálne požiadavky. Oplatí sa však použiť špeciálnu, doma vyrobenú výživu, ktorá mu pomôže dožiť sa nových, sviežich listov.

Foto: shutterstock/RESTOCK images
Jednu z najobľúbenejších črepníkových rastlín u nás predstavuje zamiokulkas zamiolistý. Je ideálny pre začiatočníkov, pretože má nízke nároky, ale zaujme svojím dekoratívnym, takmer estetickým vzhľadom. Je teda ideálnym doplnkom do kancelárie, spálne alebo obývačky. Aby si však udržal vzpriamené konáre s listami, vyžaduje dodatočné hnojenie. Našťastie sa prírodné živiny dajú ľahko pripraviť v pohodlí domova.
Zamiokulkas: zalievanie, starostlivosť a hnojenie. Zistite, ako sa starať o túto rastlinu
Zamiokulkas je rastlina, o ktorú sa vie postarať každý, ak dodržiava niekoľko dôležitých pravidiel. V prvom rade je mimoriadne dôležité miesto, na ktorom bude rastlina rásť. Uprednostňuje totiž jasné, rozptýlené svetlo. Vyhnite sa tienistým miestam, ale aj priamemu slnečnému žiareniu, ktoré môže spôsobiť popáleniny a trvalé zafarbenie listov, ktoré sú predsa najväčšou ozdobou zamiokuliek.
Ďalšou dôležitou otázkou je zalievanie. Vďaka tomu, že máte do činenia so sukulentom, ktorý si uchováva vodu, nepotrebuje časté zvlhčovanie. Stačí z času na čas skontrolovať, či je vrchná vrstva substrátu mierne vlhká. A pokiaľ ide o teplotu, zamiokulkas si nájde cestu do každej kancelárie alebo miestnosti, kde má do činenia s rozmedzím 18 stupňov Celzia, 26 stupňov Celzia. Napriek tomu sa mu bude lepšie dariť v horúcom počasí ako počas náhlych poklesov tepla.
Hoci zamiokulkas zamiolistas nevyžaduje časté hnojenie, niekedy by ste tak mali urobiť, aby ste stimulovali jeho rast. Na tento účel bude dobre fungovať domáca výživa. Môžete si ju ľahko vyrobiť zo zvyškov večere podľa zásady nulového odpadu.
Zamiokulkas môže potrebovať živiny. Ako pripraviť ryžovú vodu na zalievanie?
Zamiokulkas zamioliolistý by ste mali podporiť, keď vidíte, že listy nerastú veľmi husto a chcete mať bujnú rastlinu. Nemusíte však používať hnojivo z obchodu, keď si môžete zdravú výživu vyrobiť sami. Potrebujete na to vodu, ktorá vám zostala z varenia ryže, ktorá je súčasťou mnohých každodenných večerí. Je však dôležité, aby nebola dodatočne dochucovaná.
Ryžovú vodu môžete pripraviť aj špeciálne na tento účel tak, že približne šálku ryže zalejete litrom vody. Zmes by sa mala umiestniť do uzatvárateľnej nádoby prikrytej gázou a nechať na suchom a teplom mieste maximálne tri dni. Po uplynutí tejto doby sa ryžová voda precedí a použije sa priamo na zalievanie zamiokuliek. Nezabudnite však, aby ste jej nenaliali príliš veľa. Tekutiny by malo byť toľko, aby sa rýchlo vstrebala a zanechala pôdu mierne vlhkú. Stojaca voda po ryži môže prispieť k hnilobe koreňov a dokonca k plesni. Namiesto štandardného zalievania používajte raz za tri týždne prírodné hnojivo.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Cesta k efektným zamiokulkám. Nezvyčajný mix ich bude stimulovať k rastu
Zamiokulkas zadarmo? Touto jednoduchou metódou získate tucet nových rastlín
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.