06.05.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Tomasz Klejdysz).
Máj je ideálny čas na začatie intenzívnej práce v záhrade. Teplejšie dni, dostatočná vlhkosť pôdy a čoraz dlhšie dni sú vhodné na sadenie a výsev. Práve teraz môžete do záhrady zaviesť jednoročné kvety, ako aj zeleninu a bylinky, ktoré budú lahodiť oku a chuti počas celého leta.

Foto: shutterstock/Tomasz Klejdysz
Ktoré kvety zasiať v máji?
V máji môžete zasiať mnoho druhov, ktoré budú mať čas vyklíčiť a kvitnúť neskôr v sezóne.
Nechtík lekársky (Calendula officinalis)
Dobre sa mu darí, keď sa vysieva priamo do pôdy. Má rád úrodnú, priepustnú pôdu a slnečné alebo polotienisté miesta. Vyžaduje miernu zálievku a hnojenie každé 2 – 3 týždne. Kvitne od júna do neskorej jesene, pričom vytvára intenzívne oranžové alebo žlté kvety.
Slnečnica ročná (Helianthus annuus)
Svojím nápadným vzhľadom priťahuje pozornosť a včely. Semená vysievajte vo vzdialenosti 40 – 50 cm do hlbokej, úrodnej pôdy. Vyžaduje slnečné stanovište a pravidelnú zálievku, najmä vo fáze rastu. V auguste vytvára veľkolepé zlaté kvety s priemerom až 30 cm.
Cínia pôvabná (Zinnia elegans)
Poteší farbami od intenzívnej červenej cez oranžovú a ružovú až po krémovo bielu. Semená vysievajte každých 25 – 30 cm do teplej, priepustnej pôdy. Potrebuje plné slnko a miernu vlhkosť. Kvitne od júla do neskorej jesene.
Aksamietnice (Tagetes)
Skrášľujú záhradu a zároveň odpudzujú škodcov. Umiestnite ich každých 20 – 25 cm na teplé a slnečné miesta. Kvitnú približne po 8 týždňoch a zdobia záhradu až do prvých mrazov.
Krasuľka perovitá (Cosmos bipinnatus)
Vyzerá skvele na záhonoch aj ako rezaná kvetina. Vysieva sa vo vzdialenosti 30 – 40 cm, uprednostňuje slnečné miesto a ľahkú pôdu. Prehnojenie spôsobuje bujný rast na úkor kvitnutia. Zdobí záhradu od júla do októbra.
Kvitnúce trvalky na výsadbu v máji
Rudbekia žiarivá (Rudbeckia fulgida) ‚Goldsturm‘
Vytvára zlatožlté kvety s tmavým stredom. Vysádza sa každých 40 – 50 cm do úrodnej, dobre odvodnenej pôdy, vyžaduje pravidelnú zálievku, najmä po výsadbe. Kvitne od júla do septembra, láka motýle a včely.
Echinacea purpurová (Echinacea purpurea)
Uprednostňuje slnečné stanovištia a priepustnú pôdu. Je odolný voči suchu. Vytvára výrazné kvety v odtieňoch fialovej od júla do septembra.
Akú zeleninu vysadiť do záhrady v máji?
Paradajky (Solanum lycopersicum)
Vysádzajte ako vopred pripravené sadenice. Umiestnite ich každých 40 – 60 cm do úrodnej pôdy s mierne kyslou reakciou. Potrebujú slnečné, chránené miesto. Vodu aplikujte priamo pod koreň a chráňte listy pred vlhkosťou. Každé 2 – 3 týždne prihnojujte.
Uhorky (Cucumis sativus)
Môžete vysievať priamo alebo sadiť zo sadeníc. Vyžadujú úrodnú pôdu a chránené, slnečné miesto. Umiestnite ich k oporám každých 30 – 40 cm. Potrebujú dostatočnú zálievku a hnojenie každé 2 týždne.
Paprika (Capsicum annuum)
Najlepšie rastie v úrodnej pôde na teplom a slnečnom mieste. Vysádzajte každých 40 – 50 cm. Dbajte na pravidelné zvlhčovanie pôdy a každé 2 týždne hnojte špecializovaným hnojivom.
Zelenina odolná voči nižším teplotám
Mrkva (Daucus carota) výborne klíči v májovej pôde. Semená vysievajte do riadkov vzdialených od seba 25 až 30 cm, približne 1 cm hlboko. Uprednostňuje hlbokú piesočnatú pôdu bez kameňov. Udržiavajte ju rovnomerne vlhkú. Hnojivo používajte striedmo, aby ste zabránili rozdvojeniu koreňov.
Vysejte červenú repu (Beta vulgaris) do riadkov každých 30 – 40 cm. Najlepšie rastú v úrodnej pôde s neutrálnou alebo mierne zásaditou reakciou, na slnečných alebo mierne zatienených miestach. Vyhnite sa používaniu dusíkatých hnojív.
Bylinky – čo zasadiť (zasiať) v máji?
Bazalke (Ocimum basilicum) sa najlepšie darí po pominutí rizika mrazov. Semená alebo sadenice vysievajte každých 20 – 25 cm. Potrebuje úrodnú, priepustnú pôdu a slnečné miesto. Zabezpečte pravidelnú zálievku bez nadmerného zavlažovania. Každé 3 – 4 týždne prihnojujte. Prvý zber je možný po 6 – 8 týždňoch.
Tymián (Thymus vulgaris) najlepšie rastie v priepustnej, suchej pôde a na slnečnom mieste. Vysádzajte každých 25 – 30 cm. Je odolný voči suchu, preto ho zalievajte striedmo. Vyhnite sa silnému hnojeniu, ktoré znižuje intenzitu vône.
Mäta (Mentha) sa kvôli svojmu expanzívnemu rastu najlepšie hodí do nádob alebo na predelené časti záhrady. Uprednostňuje vlhký substrát a polotienisté miesto. Zber je možný, keď výhonky dosiahnu výšku 10 až 15 cm.
Máj je obdobím zvýšenej práce v záhrade, ktorá prinesie krásnu úrodu počas celého leta. Či už dávate prednosť kvetinovým záhonom alebo kútiku so zeleninou a bylinkami, tento mesiac poskytuje optimálne podmienky na začatie práce. Pravidelná starostlivosť – správne zavlažovanie, hnojenie a ochrana proti škodcom – zabezpečí, že sa vašim rastlinám bude dariť a prinesú bohatú úrodu.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Jedna z najzdravších rastlín, ktorú môžete pestovať na parapete. Seniori by ju mali pravidelne jesť
Prírodné hnojivo pre sadenice paradajok. Stonky budú hrubé a korene silné a zdravé
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.