19.02.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/ABO PHOTOGRAPHY).
Kvety tejto rastliny kvitnú dlho a ich vôňa je naozaj nádherná. Vyzerajú nádherne na záhradných záhonoch a prilákajú na váš pozemok množstvo pestrofarebných motýľov, ale treba sa o nich správne starať. Zistite, kedy vysievať fialu sivú a ako sa o ňu starať po výsadbe, aby vám na jar a v lete robila radosť.

Foto: shutterstock/ABO PHOTOGRAPHY
Fiala sivá (matthiola incana) je krásna trvalka z čeľade kapustovitých, ktorú môžete vysadiť ako okrasnú rastlinu vo vašej záhrade. Aby však potešila vaše oči svojou veľkolepou krásou počas jarnej a letnej sezóny, mali by ste jej venovať pozornosť ešte vo februári.
Niektorí ľudia nevedia, kedy vysievať fialu sivú, a pustia sa do toho príliš neskoro, čo má za následok, že kvety nie sú v sezóne také pôsobivé. Preto je lepšie s touto úpravou príliš dlho neotáľať a naučiť sa o ňu správne starať. Nezabudnite na to, ak chcete, aby fiala sivá pokryla vašu záhradu farebným kobercom.
Kedy zasiať fialu sivú? Radšej to neodkladajte, pretože najlepší termín sa blíži
Tento stredomorský druh u nás neprezimuje. Môže však byť bez problémov ako jednoročná rastlina v záhradách, na balkónoch alebo terasách. Fiala sivá sa zvyčajne pestuje zo sadeníc vzhľadom na jej dlhé vegetačné obdobie.
Najlepší termín výsevu fialy sivej sa rýchlo blíži. Je to koniec februára/začiatok marca. Rastliny prikryte tenkou vrstvou zeminy a uskladnite ich v miestnosti s teplotou 20 stupňov Celzia.
Objavenie by malo nastať po menej ako dvoch týždňoch, vtedy im poskytnite chladnejšie podmienky, približne 8 stupňov Celzia. Okrem toho by sa fiala sivá mala po výsadbe umiestniť na miesto s minimálne sedemhodinovým slnečným svitom.
Keď uvidíte, že sadenice fialy sivej už majú správne po dva listy, presaďte ich do samostatných kvetináčov. Rastliny môžete presadiť do zeme koncom apríla alebo v máji, keď pominie riziko mrazov.
Pestovanie fialy sivej nie je zložité. Stačí, ak jej zabezpečíte tieto podmienky
Fiala sivá potrebuje pre svoj rast špecifické podmienky. Určite jej bude vyhovovať slnečné, pred vetrom chránené miesto. Rovnako tak aj úrodný, humusovitý substrát.
Fiala sivá uprednostňuje zásaditú pôdu a je veľmi odolná voči suchu. Z tohto dôvodu musíte zabezpečiť, aby bola pôda v jej okolí neustále vlhká (nie mokrá).
Ako sa starať o fialu sivú po výsadbe?
Základ starostlivosti o fialu sivú po výsadbe predstavuje pravidelné zalievanie. Vodu jej však dodávajte v malých dávkach. Ďalšiu dôležitú vec, na ktorú netreba zabúdať, predstavuje hnojenie fialy kombinovaným hnojivom približne tri týždne po vysadení sadeníc s prípravkami určenými pre kvitnúce rastliny.
To zabezpečí, že fiala bude v lete bujne kvitnúť a zdravo rásť, pričom vás bude tešiť krásou svojich kvetov. Najčastejšie sa vyskytuje v bielej, krémovej, ružovej, fialovej alebo žltej farbe. Obľúbené sú aj oranžové a červené odrody.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Pestrofarebná kráľovná záhonov, kvitne až do mrazov. Výsev a starostlivosť o fialu sivú
Je desaťkrát krajšia ako muškáty. Vysejte ju teraz a na jar bude váš balkón utopený v kvetoch
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.