30.11.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/nito)
Posteľná bielizeň má nielen praktickú funkciu, ale ovplyvňuje aj kvalitu a pohodlie nášho spánku. Sprevádza nás každú noc a je v priamom kontakte s našou pokožkou, preto je také dôležité, aby bolo mäkké a príjemné na dotyk. Bohužiaľ, často sa stáva, že po vypraní je tuhá a drsná, čo spôsobuje, že spanie pod ňou už nie je také pohodlné. Existujú však domáce prostriedky, ktoré nám pomôžu vrátiť obliečkam na vankúše a prestieradlám ich pôvodnú mäkkosť. Prečítajte si tie najlepšie z nich.
Ako prať posteľnú bielizeň, aby sa nepoškodila?
Posteľná bielizeň je praktická súčasť vybavenia spálne, ktorá má obrovský vplyv nielen na estetiku, ale aj na kvalitu spánku. Je v priamom kontakte s naším telom, poskytuje pohodlie a pokoj počas nočného odpočinku. Pravidelné pranie posteľnej bielizne je dôležité pre naše zdravie. Hromadí sa v nej odumretá koža, pot, množstvo baktérií, plesní a roztočov, ktoré môžu spôsobiť alergie a iné zdravotné problémy. Ako často by sa mala prať posteľná bielizeň? Tu veľa závisí od individuálnych preferencií. Najlepšie je meniť posteľnú bielizeň aspoň raz za dva týždne. V prípade osôb trpiacich alergiami, kožnými problémami alebo infekčnými ochoreniami by sa to malo robiť častejšie, dokonca každý týždeň. Dôležité je meniť posteľnú bielizeň najmenej raz za mesiac, pretože je výbornou živnou pôdou pre mikroorganizmy.
Ako mám prať posteľnú bielizeň, aby sa nepoškodila?
V prvom rade sa oplatí prečítať si etiketu výrobcu. Nemala by sa prať s inými textíliami. Bavlnené posteľné prádlo by sa malo prať najlepšie pri teplote 60 °C (pomôže to účinne zbaviť tkaninu baktérií a nečistôt). Saténová posteľná bielizeň by sa naopak mala prať pri 30 – 40 °C (kvôli jemnému materiálu). Zipsy a gombíky by sa mali pred praním zapnúť. Obliečky tiež otočte naruby, aby sa dlhšie zachovali farby. V prípade jemnejších tkanín sa odporúča zvoliť jemný alebo ručný program. Vyhnite sa tiež nadmernému naplneniu bubna práčky, aby sa zabezpečilo dôkladné vypláchnutie pracieho prostriedku. Vyhnite sa tiež používaniu príliš veľkého množstva pracieho prostriedku.
Ako prať posteľnú bielizeň, aby zostala mäkká? Existujú domáce metódy
Často sa stáva, že posteľná bielizeň je po vypraní nepríjemne tuhá. Aby sa obnovila jej pôvodná mäkkosť, mnohí ľudia siahajú po zmäkčovadlách dostupných v obchodoch. Treba však mať na pamäti, že tieto látky často obsahujú chemikálie, ktoré môžu spôsobiť alergické reakcie. Našťastie existujú domáce prostriedky, vďaka ktorým môže byť vaša posteľná bielizeň mäkká ako páperie. Tu sú najlepšie z nich.
- Jedlá sóda a ocot – stačí dať bielizeň do práčky, nasypať pohár jedlej sódy do priehradky na prášok a pol pohára octu do priehradky na zmäkčovač. Potom nastavte práčku na normálny cyklus. Na dosiahnutie lepšieho výsledku je najlepšie prepnúť práčku na pranie pri vysokej teplote, pričom plákať treba na studeno.
- Epsomská soľ – inak známa ako horká soľ alebo anglická soľ. Je to skvelá alternatíva k zmäkčovačom tkanín zakúpeným v obchode. Stačí, ak naplníte vaňu studenou vodou a potom pridáte približne 50 g epsomskej soli. Do tejto zmesi namočte posteľnú bielizeň (najlepšie na noc). Na konci ju jednoducho opláchnite a zaveste, aby uschla.
- Borax a soľ – do vane naplnenej studenou vodou pridajte šesť polievkových lyžíc boraxu a dve hrste kuchynskej soli. Všetko dôkladne premiešajte a potom do nej vložte posteľnú bielizeň a nechajte ju tam cez noc. Potom by sa mala opláchnuť a zavesiť.
- Terpentín – kedysi ho mala v lekárničke každá babička, pretože pomáhal liečiť bolesť a infekcie dýchacích ciest. Okrem toho sa používal v domácnosti. Stačí pridať pol pohára terpentínu do priehradky na prací prostriedok a potom nastaviť bežný prací cyklus. Treba však mať na pamäti, že terpentín je horľavá látka. Z tohto dôvodu by sa posteľná bielizeň mala sušiť tradičným spôsobom, napríklad na sušiaku. Ak dáte textílie do elektrickej sušičky, môže dôjsť k samovznieteniu v dôsledku tepla.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.