02.11.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/ARVD73).
Každý rok 1. novembra a na Dušičky chodia tisíce Slovákov na cintoríny, aby nechali na hroboch svojich blízkych sviečky a kvety a zaspomínali na zosnulých. Odkiaľ sa však tento zvyk vzal a čo znamená zapaľovanie sviečok?

Foto: shutterstock/ARVD73
Obdobie pred Sviatkom všetkých svätých je rovnako ako 1. a 2. november časom, kedy navštevujeme hroby našich blízkych, upravujeme ich, zdobíme kvetmi a predovšetkým zapaľujeme sviečky. Tento zvyk má dlhoročnú tradíciu a dnes sa spája predovšetkým so spomienkou na zosnulých. V mnohých krajinách sú však cintorínske rituály ďaleko od toho, na čo sme zvyknutí.
Sviatok všetkých svätých je v Mexiku radostným obdobím so sviatkami. V Gruzínsku sa pije víno na cintorínoch, v Japonsku sa umiestňujú špeciálne lampáše a spúšťajú sa lode s lampášmi. Na Slovensku sa spája s rozjímaním, modlitbou a už spomínanými sviečkami.
Čo znamená zapálená sviečka na cintoríne? Tradícia siaha až do pohanských zvykov
V kresťanskej tradícii oheň a plameň symbolizujú večný život duše a je tiež vyjadrením nádeje, že po smrti sa všetci stretneme v nebi. Dôležitejšia je však modlitba, najmä na Dušičky, ktorá je venovaná zamysleniu. Zvyk pálenia ohňa, sviečok a kahancov pochádza z čias vzdialených od kresťanstva, pretože je spojený s pohanskými ľuďmi.
Noc z 31. októbra na 1. novembra bola považovaná za zvláštny, magický čas. Práve vtedy, keď sa žatva skončila a začala zima, bola hranica medzi svetom živých a mŕtvych tenká. Duchovia tých, ktorí zomreli, navštívili ich bývalé domovy a navštívili ich rodiny. Putovali po Zemi a pripravené jedlo a oheň im mali ukázať cestu. Vatry sa zapaľovali aj na križovatkách na ochranu pred zlými silami a zlými duchmi. Postupom času sa namiesto vatry začali zapaľovať sviečky, ktoré sa časom zmenili na sviečky, ktoré sú dnes dobre známe. Dnes ich staviame na pamiatku zosnulých.

Foto: shutterstock/MK50photography
Prečo sa na pohrebe nesmú zapaľovať sviečky? Je to stará povera
Spája sa s nimi aj ďalšia povera. Prečo sa v deň pohrebu nezapaľujú sviečky?
- Kedysi sa verilo, že duša opúšťa zem len 40 dní po smrti. Oheň na hrobe duši znemožní nájsť cestu a pokoj a namiesto toho sa bude túlať po svete.
- Navyše, niektorí ľudia veria, že to prináša smolu živým, rovnako ako… používanie zapaľovačov. Je lepšie použiť zápalky, inak spolu so zapaľovačom môžete do domu priniesť nešťastie.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Zmiešam prací prášok s vodou a odnesiem ho na cintorín. Už nemusím trpieť
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.