10.10.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Dean Drobot).
Parkinsonova choroba je ochorenie centrálneho nervového systému, ktoré postihuje najmä starších ľudí. Pre priebeh tohto ochorenia je najdôležitejšia rýchla diagnostika, ktorá umožňuje nasadiť farmakologickú liečbu. Pacienti však často prichádzajú k lekárovi neskoro. Na pomoc prichádza technológia, ktorá vďaka výskumu vedcov z Cardiffskej univerzity urýchli diagnostiku až o 7 rokov. Zistite viac o tomto mimoriadnom objave.
Parkinsonova choroba je neurodegeneratívne ochorenie spôsobené smrťou nervových buniek, ktoré produkujú dopamín. Dopamín je neurotransmiter, ktorý je zodpovedný za prenos nervových impulzov, ktoré určujú správne fungovanie svalov, držanie tela a pohyb.
Odhaduje sa, že Parkinsonova choroba postihuje približne 0,3 % bežnej populácie, jej výskyt však stúpa s vekom, v skupine ľudí vo veku 55 až 59 rokov postihuje 0,56 % ľudí a u ľudí nad 65 rokov 2,6 %.
Parkinsonova choroba – príznaky
Pre priebeh Parkinsonovej choroby je najdôležitejším faktorom rýchle zavedenie vhodnej farmakologickej liečby, ktorá je ekvivalentná potrebe včasnej diagnostiky. Často je však diagnostikovaná príliš neskoro, čo znamená, že dovtedy už došlo k mnohým nezvratným poškodeniam mozgových buniek.
Z tohto dôvodu stojí za to mať vedomosti, ktoré nám umožnia rýchlo reagovať na rušivé zmeny v našom tele. Medzi najčastejšie poruchy spojené s Parkinsonovou chorobou patria:
- stuhnutosť svalov,
- pokojový tremor,
- bradykinéza (pomalý pohyb),
- poruchy držania tela a ťažkosti s udržaním rovnováhy.
Medzi ďalšie nezvyčajné príznaky Parkinsonovej choroby patria:
- mikrografia (ako píšete, veľkosť písmen sa postupne zmenšuje)
- poruchy pachu,
- depresia,
- poruchy spánku,
- sexuálna dysfunkcia,
- halucinácie,
- neurologické príznaky (pomalé myšlienkové pochody, problémy s pamäťou, demencia)
- nadmerné potenie,
- slinenie,
- seborea,
- nezreteľná reč
- problémy s močením.
Diagnostiku môžu urýchliť revolučné testy
Tím z britského inštitútu pre výskum demencie na Cardiffskej univerzite použil umelú inteligenciu na analýzu údajov od 103 712 používateľov inteligentných hodiniek. Ukazuje sa, že inteligentné hodinky môžu pomôcť diagnostikovať Parkinsonovu chorobu a urýchliť jej odhalenie až sedem rokov pred objavením sa príznakov.
- V rokoch 2013 až 2016 vedci dokázali predpovedať, či bude človek v budúcnosti trpieť Parkinsonovou chorobou, a to tak, že v priebehu jedného týždňa kontrolovali rýchlosť chôdze človeka.
Vedci dúfajú, že tento objav bude možné použiť ako skríningový nástroj.
Ako hodinky predpovedajú chorobu?
Podľa vedcov sa očakáva, že výskum bude lacný a spoľahlivý spôsob, ako identifikovať skoré štádium Parkinsonovej choroby. Ukazuje sa, že v skúmanej oblasti nosilo inteligentné hodinky až 30 % populácie, takže by si to nevyžiadalo veľa dodatočných nákladov.
A čo viac, doktorka Kathryn Peall, ktorá na štúdii pracovala, pre BBC News povedala, že systém, ktorý vyvinuli, sa zdá byť veľmi presný a odlišuje Parkinsonovu chorobu od iných faktorov, ktoré môžu ovplyvniť pohyb, ako je staroba alebo krehkosť.
Výskumníci dokázali porovnať konkrétny prípad so širokou škálou porúch, vrátane iných typov neurodegeneratívnych porúch, s ľuďmi s osteoartrózou a inými pohybovými poruchami. Obrovskou výhodou je v tomto prípade možnosť pracovať s obrovským súborom dát. Je to preto, že štúdia použila údaje z britskej Biobanky, čo je zdravotná databáza pokrývajúca viac ako pol milióna ľudí.
S týmito výsledkami môžu výskumníci začať pracovať na cennom skríningovom nástroji, ktorý pomôže pri včasnom odhalení Parkinsonovej choroby.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Vedci preverili, čo sa stane, ak budeme jesť avokádo každý deň
Ráno alebo večer? Vedci určili, kedy cvičiť, aby ste schudli rýchlejšie
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.