4.10.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Lesya Dolyuk).
Zrejmý symbol jesenných prechádzok. Gaštany s obľubou zbierajú veľkí aj malí turisti. Tentoraz sa však zameriame na kulinárske využitie tejto sezónnej pochúťky. Chceli by sme však zdôrazniť, že gaštany majú len málo spoločného s bežným plodom gaštanom, ktorý sa u nás bežne vyskytuje. Aké sú rozdiely? Ako chutia jedlé gaštany a prečo upútali pozornosť svätej Hildegardy?
Gaštan jedlý – dlhoveký strom, ktorý nemá rád mrazy
Tu je dôvod, prečo sa táto rastlina na Slovensku pravdepodobne nevyskytuje. Gaštany sú teplomilné a vyskytujú sa najmä v stredomorských krajinách. Hoci sa niektorí ľudia rozhodli pestovať ho na Slovensku, ťažko možno hovoriť o veľkoplošnej úrode plodov.
Na Slovensku si vieme gaštany práve v tomto jesennom čase nazbierať v niektorej z gaštaníc. Najväčšou gaštanicou na Slovensku je tá v Modrom Kameni, kde sa aj každoročne konajú Gaštanové slávnosti. Ďalšie veľké gaštanice nájdeme hlavne v okolí Nitry v obciach Jelenec a Horné Lefantovce, či trochu ďalej v Radošine. Na severe Slovenska by sme ich hľadali márne, keďže gaštan jedlý obľubuje teplejšie podnebie (práve preto sú jeho najväčšími producentmi v Európe štáty Stredomoria).
Gaštan jedlý patrí do čeľade bukovitých, takže ho nemožno považovať ani za príbuzného gaštana obyčajného, ktorý sa vyskytuje na Slovensku. Rastie a plodí mnoho rokov a dosahuje výšku až 30 metrov. Vyznačuje sa podlhovastými, kožovitými a mierne lesklými listami.
Kedy je sezóna gaštanov?
Plody gaštanov sa nazývajú aj „maróny“. Nachádzajú sa v sploštených vreckách, ktoré sú pokryté dlhými tŕňmi. V každom takomto „vrecku“ sa zvyčajne nachádzajú dva alebo tri plody. Hoci si ich väčšina z nás pravdepodobne spája ako materiál na prípravu teplého občerstvenia, gaštany sa môžu jesť aj surové. Výborne sa hodia do jesenného podnebia, keďže zber gaštanov sa koná v októbri.
Ako chutia gaštany?
Vyznačujú sa skôr múčnatou konzistenciou, preto sa niekedy prirovnávajú k sladkým zemiakom. Gaštany majú tiež sladkú a mierne orieškovú chuť. Tepelná úprava ich vlastnosti ešte zvýrazňuje, preto sa najčastejšie konzumujú pečené, varené alebo dokonca grilované. Francúzski a talianski kuchári sa považujú za odborníkov na ich prípravu.
Ak si ich chcete pripraviť sami, mali by ste poznať dva kulinárske triky. Pred pečením sa odporúča ponoriť ich do studenej, mierne osolenej vody a uvariť. Po scedení je potrebné urobiť do nich krížový rez. Bez tohto manévru by mohli gaštany v rúre explodovať.
Tajomstvo dokonalých pečených gaštanov: Ako pripraviť jesennú pochúťku!
Úľava pre pankreas a pečeň – prečo jesť gaštany?
Svätá Hildegarda je dodnes považovaná za jednu z najvýznamnejších žien stredoveku. Táto vizionárka a liečiteľka skúmala účinky stravy na ľudský organizmus. Upozornila aj na gaštany ako liek na problémy s pečeňou a pankreasom. Odporúčala ich aj v súvislosti s riešením silných bolestí hlavy.
V súčasnosti sú ich priaznivé účinky na zdravie potvrdené. Medzi vlastnosťami gaštanov sa uvádzajú:
- podpora imunity
- udržiavanie pružnosti ciev;
- čistenie tela od toxínov;
- znižovanie krvného tlaku;
- zlepšenie stavu vlasov, pokožky a nechtov.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Jedna z najviac podceňovaných druhov zeleniny. Jedzte denne pre zdravie čriev a pokožky
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.