8.9.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/DorinPester).
Už o chvíľu sa na Slovensku začne sezóna gaštanov. Ako každý rok, väčšina z nás sa vydá do parkov zbierať tieto najznámejšie dary jesene a doma ich schová pod vankúše (pre dobrý spánok) alebo ich položí vedľa televízora (aby absorbovali žiarenie). Hoci sa gaštany u nás považujú za magické ovocie a veríme v ich životodarnú silu, neexistuje žiadny výskum, ktorý by tieto domnienky potvrdzoval. Oplatí sa teda zbierať gaštany a nosiť ich domov?
Gaštany sú plody a semená pagaštanu konského – zvonka zelené, zvnútra biele, s ostnatými a dužinatými škrupinami. Po dozretí sa škrupiny rozštiepia a uvoľnia jednu alebo viac tvrdých guľôčok pokrytých lesklou hnedou šupkou.
Naši predkovia odjakživa verili v životodarnú silu gaštanov. Verilo sa, že gaštany rozmiestnené po dome pohlcujú zlú energiu a akumulujú ju, aby voľne necirkulovala vo všetkých miestnostiach a kútoch. Po mesiaci sa mali gaštany pozbierať, vyhodiť a na ich miesto sa mali dať nové. Je možné, že práve táto povera stojí za presvedčením, že gaštany dokážu absorbovať elektromagnetické žiarenie a oplatí sa ich umiestniť vedľa televízora alebo notebooku. Zatiaľ však neexistujú žiadne súčasné štúdie, ktoré by to potvrdzovali – pozitívne účinky ukladania gaštanov pod vankúš, vedľa televízora alebo do kabelky sú pravdepodobne len psychologické.
To však neznamená, že by ste sa mali na jeseň vzdať zberu gaštanov – plody majú prekvapivé vlastnosti!
Ďalšia povera vraví, aby sme nazbierané gaštany umiestnili pod vankúš. Pochopiteľne tak, aby sme mohli spať a gaštany nás netlačili. Na gaštanoch by sme mali spať až do jari, to nás má ochrániť pred prechladnutím. Môžeme ich tiež vložiť do látkového vrecka, aby sa nám neustále nekotúľali po matraci spod vankúša. Babské rady tvrdia, že by sme mali gaštany, na ktorých sme spali, na jar spáliť …
Gaštany: Ako pôsobia na organizmus?
Gaštany, ako ich poznáme, sú zdrojom mnohých cenných látok, ako sú napr:
- kumaríny,
- flavonoidy,
- saponíny,
- fenolové kyseliny,
- triesloviny.
Gaštany posilňujú cievy, čím zabraňujú vzniku tzv. pavúčích žíl. Zlepšujú krvný obeh a znižujú náchylnosť na kŕčové žily – zložky získané z gaštanov sa preto používajú na výrobu mastí proti kŕčovým žilám. Gaštany majú aj silný anticelulitídny účinok.
Triesloviny obsiahnuté v náleve z gaštanových kvetov alebo listov zmierňujú tráviace ťažkosti a majú spazmolytický a protizápalový účinok. Sú tiež veľmi účinné pri liečbe hnačky.
Výrobky na báze výťažkov z pagaštanu konského sa používajú aj v kozmetike, najmä pri výrobe krémov a masiek, najmä na cievnu pleť. Viditeľne tiež znižujú opuchy a podliatiny pod očami.
Oplatí sa zbierať gaštany? Majú jednu prekvapivú výhodu
Aj keď nebolo dokázané, že gaštany dokážu absorbovať „zlú energiu“ alebo elektromagnetické žiarenie, oplatí sa ich na jeseň zbierať a priniesť si ich domov. Ich jemná vôňa, ktorú vydávajú, je totiž veľmi dráždivá pre… pavúky. Na ich účinné odplašenie stačí umiestniť gaštany na parapety alebo do blízkosti okien. Vošky tiež neznášajú vôňu gaštanov. Stačí rastliny postriekať vychladenou vodou s gaštanovým práškom, aby ste sa týchto škodcov zbavili raz a navždy.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Naše babičky používali túto masť na modriny a kŕčové žily. Môžete si ju kúpiť za pár eur
Nenápadná bylina – priateľ pečene. Čo sa oplatí vedieť o lastovičníku?
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.