03.08.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/olko1975).
Pestovanie rastlín v záhrade môže byť pomerne náročné. Najmä ak sú prítomní škodcovia. Jedným z najťažších na kontrolu sú nosániky. Sú to špecifické, malé chrobáky, ktoré môžu na vašich plodinách napáchať veľké škody. Poradíme vám, ako ich rozpoznať a čo robiť, aby ste sa ich účinne zbavili.
Nosániky sú známe aj ako nosatci. Sú to malé chrobáky, ktoré môžu zničiť mnohé rastliny v záhrade. V súčasnosti sú ich dospelí jedinci v najaktívnejšom štádiu, preto je užitočné vedieť, ako sa zbaviť nosánikov, ako ich rozpoznať a ktoré rastliny sledovať.
Ako vyzerajú nosániky?
Nosániky sú chrobáky, ktoré majú pomerne charakteristický vzhľad. Ich dospelá forma má telo dlhé 6 až 12 mm, hnedej alebo čiernej farby, často s kovovým leskom. Naproti tomu larvy nemajú nohy a sú biele alebo krémové. Ich hlava je hnedá a celé telo dosahuje dĺžku až 13 mm.
Nosániky v dospelosti sú aktívne najmä v lete a v noci. Cez deň sa však ukrývajú pod kameňmi, v mulči alebo na iných miestach, kde je tieň. Pokiaľ ide o larvy, môžu byť aktívne po celý rok. Najväčšie škody však spôsobujú na jar a na jeseň.
Keďže larvy prezimujú v pôde, sú schopné prežiť nízke teploty. To im umožňuje pokračovať v kŕmení aj v ďalšom vegetačnom období.
Ktoré rastliny sú napadnuté nosánikmi?
Dospelé nosániky predstavujú pre vaše rastliny nemalú hrozbu, pretože sa živia mladými výhonkami, kvetmi a listami. Na ich prítomnosť poukazujú najmä nahryznuté okraje listov, ktoré vyzerajú ako nepravidelné zuby. Na druhej strane larvy požierajú korene.
Nosániky zvyčajne napádajú okrasné rastliny, ako sú ruže, hortenzie, fuksie alebo rododendrony. Pokiaľ ide o jedlé druhy, zvyčajne sa zameriavajú na jahody, hrozno, šalát, mrkvu, kapustu alebo maliny.
Aké sú dôsledky kŕmenia nosánikmi?
Keď sa do vašich rastlín zahryznú nosániky, môžu na vašej záhrade spôsobiť rôzne škody. Ich útoky majú mnoho nepriaznivých následkov. Výsledkom je:
- Mechanické poškodenie – nosániky poškodzujú listy, výhonky a korene. To spôsobuje, že rastliny sú poškodené a majú zníženú schopnosť fotosyntézy, ako aj zhoršený príjem vody a živín.
- Zvýšené riziko infekcie – mechanické poškodenie vytvára ideálne podmienky pre patogény. V dôsledku toho sa môžete stretnúť s bakteriálnymi a plesňovými infekciami.
- Stres – výskyt nosánikov spôsobuje rastlinám stres. To prispieva k spomaleniu rastu druhov a k zníženiu množstva a kvality ich úrody. V tomto prípade príde vhod antistresový prípravok pre rastliny.
Ako sa zbaviť nosánikov v záhrade?
Kontrola nosánikov je časovo náročná a vyžaduje si kombináciu mnohých rôznych metód, či už mechanických, chemických, biologických alebo preventívnych. Samozrejme, najdôležitejšie je systematicky monitorovať rastliny a okamžite konať, ak spozorujete znepokojujúce príznaky.
Nosánikov sa môžete zbaviť napríklad ručným zberom. Najlepšie je to robiť v noci, keď sú aktívne. Bude vám to trvať dlho, ale je to dobré riešenie, ak máte malú záhradu. Na prilákanie a odstránenie nosánikov môžete použiť aj feromónové alebo svetelné pasce.
Účinným spôsobom je aj použitie nematód, ktoré parazitujú na larvách chrobákov a pomáhajú ich eliminovať z pôdy. Vtáky a dravý hmyz sú tiež prirodzenými nepriateľmi chrobákov, ktorí podporujú redukciu týchto škodcov.
Je tiež vhodné predchádzať vzniku nosánikov tým, že nebudete používať monokultúry. Diverzifikáciou rastlín v záhrade znížite riziko masívneho výskytu týchto škodcov.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
V lete nesmú chýbať na parapete. Žiadny sršeň sa k nim ani nepriblíži
Vytiahla som ho zo skrine a položila do záhrady. Vtáky mi prestali žrať čerešne a čučoriedky