29.07.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Photoongraphy).
Šťavnaté, chutné ovocie, ktoré si získalo obľubu po celom svete. Nesiahame po ňom tak často ako po jablkách a hruškách, no oplatí sa to zmeniť. Granátové jablko je ovocie, ktorého cenné zdraviu prospešné vlastnosti sú známe už po stáročia. Používalo sa okrem iného aj v tradičnej indickej medicíne. Moderné výskumy navyše dokazujú, že zohráva úlohu v protirakovinovej prevencii, pomáha znižovať krvný tlak a tzv. zlý cholesterol.
Granátové jablká sa prirodzene vyskytujú v strednej a južnej Ázii. Najväčším producentom týchto plodov je Irán, no úspešne sa pestuje aj napr. v Izraeli, Indii, Číne a USA. Na Slovensku sa granátové jablká dajú ľahko nájsť v rôznych supermarketoch.
Každý z vás už určite videl intenzívne červené semienka tvoriace dužinu ovocia, ktoré sa často pridávajú napríklad do šalátov. Ak ste však toto ovocie ešte nemali možnosť vyskúšať alebo ho jete len z času na čas, odporúčame vám ho zaradiť do svojho jedálnička natrvalo.
Granátové jablko a šťava z granátového jablka pomôžu v boji proti rakovine
Čerstvé granátové jablko obsahuje veľa vlákniny. Jeho konzumácia uľahčuje chudnutie. Granátové jablko je tiež zdrojom vitamínov: B6, C, E a K. Ďalej obsahuje draslík, kyselinu listovú, fosfor, železo a horčík. Toto exotické ovocie má tiež antioxidačné vlastnosti. Obsahuje množstvo antioxidantov, dokonca trikrát viac ako zelený čaj. Antioxidanty bojujú s prebytočnými voľnými radikálmi, ktoré sú zodpovedné za starnutie organizmu a vznik chorôb, vrátane rakoviny. Ako sme písali aj v iných článkoch, sú schopné opraviť poškodenie DNA, ktoré je výsledkom vplyvov prostredia a súvisí so vznikom rakoviny. Preto plody granátového jablka zohrávajú dôležitú úlohu v protirakovinovej prevencii.
Okrem toho vedci z Kalifornie dokázali, že pitie šťavy z granátového jablka pomáha mužom s rakovinou prostaty zotaviť sa. Iní vedci zistili, že šťava z granátového jablka vďaka svojim protizápalovým vlastnostiam pomáha znižovať komplikácie reumatoidnej artritídy.
Antokyány (chemické zlúčeniny zo skupiny flavonoidov) a kyselina ellagová (organická chemická zlúčenina zo skupiny polyfenolov) prítomné v granátových jablkách majú tiež hepatoprotektívny účinok, teda chránia pečeň.
Šťava z granátového jablka na cholesterol a tlak
Za zaradenie granátových jabĺk do jedálnička sa vám poďakuje aj váš kardiovaskulárny systém. Tieto plody pomáhajú znižovať krvný tlak. To zase znižuje riziko vzniku srdcových chorôb a mŕtvice. Navyše výskumy ukazujú, že semená granátového jablka konzumované v čerstvom stave a šťava z granátového jablka prispievajú k boju proti tzv. zlý cholesterol (LDL). Znižujú jeho koncentráciu zvýšením koncentrácie toho „dobrého“, teda HDL. Vďaka tomu zohrávajú významnú úlohu aj v prevencii aterosklerózy.
Šťava z granátového jablka. Kto by ju nemal piť?
Ľudia trpiaci chorobami tráviaceho systému by si mali dávať pozor na šťavu z granátového jablka. Nápoj obsahuje veľké množstvo kyselín, ktoré môžu zhoršiť príznaky. Preto je lepšie na ňu rezignovať pre tých, ktorí:
- majú žalúdočné a dvanástnikové vredy,
- trpí pankreatitídou,
- trpíte gastritídou,
- trpia prekyslením.
Ako vyrobiť šťavu z granátového jablka?
Nie je to také ťažké, ako sa môže zdať. Existuje niekoľko spôsobov, ako to urobiť. Prvý zahŕňa použitie bežného citrusového odšťavovača. Granátové jablko stačí prekrojiť na polovicu a vytlačiť ako citrón alebo pomaranč. Semená granátového jablka sa môžu tiež rozmixovať v mixéri, pričom sa najskôr oddelia od šupky a membrán. Potom už len tekutinu sceďte.
Pri odstraňovaní dužiny môže byť nápomocná aj obyčajná lyžica. Stačí ovocie nakrájať a príborom udrieť do jeho šupky a semienka vypadnú.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Najzdravšie ovocie na svete nie je pre každého. Kto nemôže jesť čučoriedky?
Tieto deti majú väčší mozog ako ich rovesníci. Vedci objavili ešte niečo iné