11.07.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/NakarinZ).
Žerú vaše oblečenie mole? Alebo vás v noci budia komáre a vy sa budíte s nepríjemným svrbením? Na oba tieto problémy existuje jedno riešenie – levanduľa. Pozrite sa, ako sa o túto rastlinu starať, aby úspešne rástla a pomáhala v boji proti škodlivému hmyzu.
Levanduľa je rastlina s mnohými prospešnými vlastnosťami. Už len pri pomyslení na jemné fialové kvety sa nám v mysli vynárajú obrazy slnečného Provensálska a naše svaly sa začínajú uvoľňovať. Bohatá škála možností tejto bylinky už podnietila nejedného človeka, aby si ju zasadil do záhrady. Pozrite sa, čo môžete urobiť, aby bol proces pestovania čo najlepší.
Levanduľa úzkolistá – ako sa o ňu starať? Kedy strihať levanduľu? Dbajte na tieto aspekty, aby kríky mohli zdravo rásť
Levanduľa je trvalka, ktorú si cenia záhradníci a pracovníci v kozmetickom priemysle. Vďaka jej špecifickej vôni – ktorá je pre väčšinu ľudí príjemná – dokážete zbaviť miestnosť molí, komárov a kliešťov. Rovnaká vôňa stráži aj kvetinové záhony a chráni úrodu pred škodcami. Keď sa rozhodnete vysadiť ker, musíte vybrať miesto, ktoré má dostatok svetla. Dôležité je, aby pôda mala drenáž – kamene – tak sa vyhnete stojatej vode. Zalievanie by sa nemalo vykonávať častejšie ako raz týždenne, pretože purpurová bylina nemá rada vlhkú pôdu. Prerezávanie stoniek levandule bude mať tiež pozitívny vplyv na rast. To by sa malo vykonať na jar a v čase kvitnutia začiatkom jesene. Ak chcete vypestovať nápadné kvety, ktoré môžete použiť na dekoratívne účely, odporúča sa použiť hnojivo. Základné produkty na prípravu domácej zmesi určite nájdete vo svojej kuchyni.
Ako sušiť levanduľu? Pripravte si doma posilňujúci elixír
Ak sa chcete tešiť z krásnych a zdravých levanduľových kvetov, stačí zmiešať pôdu s rozdrvenými vaječnými škrupinami. Umyté a vysušené vaječné škrupiny treba rozdrviť v mažiari a potom nimi posypať miesto, kde rastú kríky, a zaliať ich. Šupky obsahujú mnoho cenných mikroživín, ktoré podporujú rastliny v ich správnom raste a zabraňujú chorobám. Ďalšou osvedčenou metódou, ktorá si od vás vyžaduje trochu viac odhodlania, je kondicionér na báze kvasníc. Na jeho prípravu budete potrebovať:
- 50 g čerstvých kvasníc
- 5 litrov teplej vody
Prísady dôkladne premiešajte a nechajte dve hodiny odstáť. Po uplynutí tejto doby je potrebné výsledný roztok zriediť v pomere 1:10 a potom môžete pristúpiť k zalievaniu rastliny. Je dôležité, aby sa zmes aplikovala priamo na zem – vyhnite sa zalievaniu kvetov. Posilňujúce hnojivo sa môže aplikovať maximálne dvakrát týždenne.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Aká pôda je pre levanduľu najlepšia? Každý záhradník to vie. Z fialovej vás budú bolieť oči
Raz za mesiac si pripravte takýto kondicionér. Levanduľa bude rásť dvakrát rýchlejšie
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.