Objavte v sebe ženskú vášeň
- svoju hybnú silu.

Logo

„Bez vášne nemáte energiu.
Bez energie nemáte nič.“

Warren Buffet

Tipy, Záhrada,

Kedy sadiť jahody?

2.5.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/yuris). Jahody sú chutné a zdravé ovocie. Amatérski záhradníci ich môžu úspešne pestovať aj v debničkách na balkóne. Je však vhodné mať minimálne znalosti,...

2.5.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/yuris).

Jahody sú chutné a zdravé ovocie. Amatérski záhradníci ich môžu úspešne pestovať aj v debničkách na balkóne. Je však vhodné mať minimálne znalosti, aby ste z rastliny získali čo najlepší výnos. Zistite, kedy vysádzať jahody a ako to urobiť krok za krokom.

Kedy sadiť jahody? Odpoveď na túto otázku nie je jednoznačná. Zistite, ako zasadiť jahody krok za krokom.
Foto: shutterstock/yuris

Jahody – kedy sadiť?

Jahody sa môžu pestovať počas celého roka od jari do jesene. Termín výsadby jahôd závisí najmä od použitých odrezkov. Na začiatku je potrebné dobre pripraviť pôdu:

 • hnojiť hnojom alebo kompostom (alebo predtým vysadiť zelené hnojivo),
 • odstrániť burinu,
 • vykonať test kyslosť.

Vzhľadom na náchylnosť jahôd na hubové choroby by sa nemali vysádzať tam, kde boli vysadené paradajky, zemiaky, kapusta, karfiol a maliny. Najlepším substrátom pre jahody je kompostovaná pôda s malým prídavkom napríklad ihličia, pilín alebo humusu. Na 2 metre štvorcové potrebujete 10 litrové vedro hnojiva. Pôda pre jahody by mala byť kyslá (pH 5,5 – 6,2). To je dôležitý bod, pretože jahody vysadené v pôde s príliš vysokým pH spôsobujú, že jahody zle rastú a navyše môžu namŕzať a zožltnúť. Pôdu nesmiete vápniť!

Kedy sadiť jahody do zeme?

Kedy je najlepší čas na výsadbu jahôd?

V minulosti sa jahody vysádzali do zeme na jeseň alebo na jar, pretože vtedy ste v škôlkach našli správne zakorenené odrezky. Vývoj technológií však spôsobil, že jahody môžete sadiť do zeme počas celého vegetačného obdobia. V súčasnosti môžete získať nielen vykopané (zelené) odrezky, ale aj frigo a črepníkové odrezky. V skutočnosti je ťažké určiť konkrétny a najlepší termín výsadby jahôd, pretože každé obdobie má svoje výhody a nevýhody.

Jahody môžete vysadiť počas celého vegetačného obdobia.
Foto: Pixabay/ArtActiveArt

Sadenice jahôd – kedy sadiť

V záhradníctve si môžete kúpiť hotové sadenice jahôd. Môžete ich však získať aj od priateľov, ktorí už rastlinu pestujú. Ak už máte aspoň niekoľko kríkov, môžete od nich získať odrezky. Tie si vlastne vytvára sama príroda. Krík vytvára „fúzy“, inak nazývané stolóny. Tie sa zakoreňujú samy. Stačí ich odrezať od kríka, jemne ich podoprieť a vybrať zo zeme. Ak sú zdravé a dobre zakorenené, môžete ich hneď zasadiť. Ak nepotrebujete odrezky, mali by sa odstrániť aj rozdeľovače. Oslabujú hlavnú rastlinu a plody sú potom malé. Niektoré odrody jahôd nemajú stolóny. V takom prípade rozmnožujte plody delením trsu.

 • jahody z vykopaných odrezkov – najlepšie je vysádzať koncom jesene alebo na jar;
 • jahody z frigo odrezkov – tie sa zvyčajne vysádzajú od skorej jari do konca júna a prvú úrodu môžete získať približne dva mesiace po výsadbe;
 • jahody v kvetináčoch – zvyčajne sa vysádzajú od začiatku júla do jesene, ale aj na jar do konca mája.

Kedy vysádzať jahody na balkóne

Terasy, verandy a balkóny sa oplatí využívať nielen na zdobenie kvetmi. Výsadba jahôd na balkóne a ich pestovanie v debničkách a kvetináčoch je rovnako úspešné ako na záhonoch. Musíte im len poskytnúť správny substrát a južnú expozíciu.

Popínavé jahody sa s obľubou pestujú na balkónoch. Kvetináče sa zavesia na stenu alebo zábradlie a kvitnúce a plodiace rastliny zdobia miesto. Jahody sú popínavé rastliny len podľa názvu. V skutočnosti sú údajné liany dlhými stonkami rastliny.

Na balkón môžete vysádzať popínavé jahody.
Foto: shutterstock/Agenturfotografin

Jahody na balkón vysádzajte, keď pominú mrazy, takže s výsadbou môžete začať už v máji. Ak sa po vysadení jahôd predpovedajú mrazy, prikryte rastliny rúnom. Ak ste si kúpili sadenice na paletách, snažte sa ich zasadiť najneskôr niekoľko hodín po zakúpení. Pôda v takýchto nádobách rýchlo vysychá, čo môže viesť k vysychaniu koreňov a horšiemu príjmu novovysadených jahôd na balkóne.

Do kedy sa môžu vysádzať jahody

Do kedy sa môžu vysádzať jahody? Dobrá otázka. Jahody je najlepšie začať sadiť v lete (júl, august). Niekedy je však ťažké získať v tomto období odrezky, takže termín výsadby možno odložiť na začiatok jesene, najneskôr však do druhej polovice septembra. Je dôležité, aby rastliny stihli pred zimou dobre zakoreniť. Samozrejme, jahody môžete vysádzať aj skoro na jar, ale len ak ste si istí, že riziko mrazov pominulo. V opačnom prípade musíte jahody mulčovať agrovláknom alebo slamou, aby sa uchytili. A často zalievajte!

Výsadba jahôd na netkanej textílii

V posledných rokoch sa stalo populárnym pestovanie jahôd na netkanej textílii (čierna agrotextília). Agrotextília je špeciálny materiál, ktorý umožňuje pôde dýchať a vode preniknúť hlboko do pôdy. Tým, že je pôda pokrytá týmto materiálom, je neustále vlhká a nevysychá. Pestovanie na netkanej textílii sa osvedčuje na malých plantážach aj na komoditných plantážach. Výhody pestovania jahôd na netkanej textílii:

 • udržiavanie stálej vlhkosti v pôde,
 • urýchľuje dozrievanie jahôd,
 • zníženie výskytu burín,
 • výrazné zlepšenie kvality jahôd,
 • lepšie tepelné a fytosanitárne podmienky rastlín počas vegetačného obdobia,
 • zníženie rizika chorôb rastlín,
 • ľahší zber plodov,
 • čistejšie jahody.

Výsadba jahôd – rozostupy

Ako zasadiť jahody? Kríky sa umiestňujú každých 20 cm do riadkov vzdialených od seba 40-60 cm. Prikryjú sa zeminou do výšky ružice (miesto, z ktorého vyrastajú listy). Potom ich treba výdatne zalievať, pôdu medzi nimi prikryť mulčovaním a pred zimou ich chrániť pred mrazom.

Jahody po zasadení výdatne zalievajte.
Foto: shutterstock/encierro

Výsadba jahôd krok za krokom

Výsadba jahôd nemusí byť náročná. Stačí sa zoznámiť so základmi a pustiť sa do práce. Tu je návod na výsadbu jahôd krok za krokom.

 1. výber správnych odrezkov – najlepšie jahodové odrezky sú mladé odrezky, ktoré sú s materskou rastlinou spojené metličkami. Odrezky je potrebné vykopávať.
 2. oddeľte sadenice od materskej rastliny (fúzy).
 3. odstrihnite korene – na zastrihávanie koreňov môžete použiť obyčajný nôž alebo záhradnícke nožnice. Korene by mali byť dlhé asi 5 cm, a ak sú korene kratšie – nič s nimi nerobte, nestrihajte ich. Musíte však pamätať na to, že malé korene (asi 2 cm), nemusia zaberať. Nezabudnite sa tiež zbaviť polámaných a suchých listov jahôd.
 4. vykopte jamu – diera pre jahody musí byť o niečo hlbšia, ako je dĺžka koreňov.
 5. výsadba jahôd – jahody vysádzajte plytko, jednotlivo alebo do hniezd, t. j. 2 – 3 jahody vo vzdialenosti približne 10 – 20 cm. Stopky jahôd by mali byť tesne nad zemou.
 6. zalievanie – jahody zalievajte striedmo, pokiaľ neprší, v takom prípade ich zalievať netreba. Jahody zalievajte za korene, nie za listy!
 7. mulčovanie – mulčovanie chráni jahody pred vysychaním a mrazom. Dobre funguje napríklad slama.

Ako pestovať jahody?

Pestovanie jahôd môže byť úspešné aj v záhrade, na pozemku alebo na terase. Stačí, ak splníte požiadavky rastliny, hoci sú malé. Dobre rastie takmer v každej pôde, neznáša len ťažkú a vlhkú pôdu. Najlepšiu úrodu však možno očakávať, keď sa pestuje v úrodnej pôde s kyslosťou 5,5 – 6,5 pH.

Druhým predpokladom úspešného pestovania je slnečný svit. Jahody milujú teplo a slnečné svetlo.

Okrem toho musíte:

 • chrániť ich pred burinou (mulčovanie netkanou textíliou alebo rezanou slamou)
 • odstráňte odnože,
 • po zbere úrody odrežte listy (od 2. roku)
 • najneskôr po štyroch rokoch zmeniť miesto výsadby.

Odrody jahôd

Najširšie možno odrody rozdeliť na:

 • jednorazové plodenie – Dukat, Elkat, Honeoye, Senga Sengana
 • viackrát plodiace – Albion, Aromas, Diamante, Selva

Samozrejme, ide o plodenie v rámci jednej sezóny.

Tie dozrievajú v júni a ich zber trvá približne 3 týždne. Druhé sú vhodné do nádob a plodia od júna do prvých mrazov.

Pri výsadbe jahôd nezabudnite na správne rozmiestnenie.
Foto: pixabay/Pat_Photographies

Pestovanie jahôd môže zlyhať, ak rastliny napadne pleseň sivá. Prejavuje sa hnedými škvrnami na púčikoch a kvetoch, plody zhnednú a zhnijú a je viditeľný sivý povlak. Odporúča sa preto postrek. Nepoužívajte však škodlivé prípravky – odporúča sa postrek biologickým prípravkom Polyversum WP.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Ako a kedy pestovať jahody? Dodržujte pravidlo 30/60. Budete zbierať iba šťavnaté ovocie

Zalievajte svoje jahody týmto hnojivom ešte dnes. Budú mať viac plodov, ako si myslíte.


Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.Odporúčame

Ukázala, ako sa šúpu zemiaky. Robíme to aj my zle? „Zaujímalo by ma, či dýcham správne“

22.5.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: tiktok/@jenniabs3). Internet nás rád informuje o tom, že celý život robíme niečo zle. Alebo nie zle, ale že by…

Sadenie paradajok nabok? Zistite, prečo to robia najlepší záhradkári

22.5.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Alexander Raths). Po studenej jari sa mnoho ľudí rozhodne zasadiť paradajky do zeme. Málokto však vie, že sa to…

Vyberte z kredenca, zmiešajte s vodou a naneste na vlasy. Nové vyrastú ako huby po daždi

22.05.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Alon Za). Väčšinou po ňom siahneme do kuchynskej linky, keď plánujeme upiecť tortu alebo domáce rolády. Už naše staré…

Kôpor vädne a stráca farbu? Stále ho môžete zachrániť metódou našich babičiek

22.5.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/PaniYani). Všimli ste si, že váš kôpor vädne a stráca farbu? Za to, že rastlina zrazu prestala rásť, môžu…

Kysnutý koláč s jahodami, ktorý vonia letom široko-ďaleko. Ešte teplý má chuť detstva

22.5.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/elabracho). Kysnutý koláč s jahodami je pre mnohých z nás chuťou detstva. Čo tak si dopriať návrat do minulosti?…

Auto Trendy

Viac ako 70 ľudí sa zranilo počas letu z Londýna. Nové informácie v prípade 73-ročného muža, ktorý zomrel

22.5.2024 Redakcia Auto trendy - Počet osôb zranených v dôsledku silných turbulencií na Boeingu 777-300ER spoločnosti Singapore Airlines na lete SQ321 z Londýna do Singapuru sa zvýšil na viac ako…

Taliani skonfiškovali 134 vozidiel Fiat Topolino. Dôvod? Predstierali, že sú „vyrobené v Taliansku“.

22.5.2024 Redakcia Auto trendy - Na základe nariadenia platného do roku 2004 zmenila Alfa Romeo svoj názov z Milano na Junior. Teraz, odvolávajúc sa na ten istý zákon, Guardia di…

Ako viete, že je vaše auto sledované pomocou GPS? Aplikácia, ktorá rozpozná akékoľvek zariadenie

22.5.2024 Redakcia Auto trendy - Existuje niekoľko jednoduchých a účinných spôsobov, ako identifikovať prítomnosť stopovacích zariadení, či už sú ukryté vnútri alebo vonku. V tomto článku sa dozviete, ako zistiť,…

Najčastejšie problémy s automatickou prevodovkou

22.5.2024 Redakcia Auto trendy - Ak nie je správne udržiavaná alebo má výrobný problém, môže dôjsť k viacerým poruchám automatickej prevodovky. Tu sú uvedené najčastejšie problémy, ktoré sa vyskytujú pri…

Nová lacnejšia značka Nio práve predstavila svoj prvý model

22.5.2024 Redakcia Auto trendy - Spoločnosť Onvo, v Číne známa ako Ledao, je lacnejšou divíziou spoločnosti Nio. Jej prvý model L60 je crossover segmentu D, ktorý má na trhu konkurovať…

Na elektrické superautomobily je ešte „príliš skoro“, myslí si šéf Lamborghini

22.5.2024 Redakcia Auto trendy - Generálny riaditeľ Lamborghini Stephan Winkelmann sa domnieva, že vydávanie elektrických superaut v súčasnosti nie je najlepší nápad. Momentálne to s ich predajom nevyzerá dobre a…

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov