29.4.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/epiximages).
Pestovanie chrenu je potešením. Je mimoriadne ceneným doplnkom jedál, má množstvo zdraviu prospešných vlastností a nevyžaduje si zložité pestovanie. Málokto však vie, že jeho špecifická aróma pôsobí ako odstrašujúci prostriedok proti niektorým škodcom. Chren je rastlina, ktorú sa určite oplatí mať vo svojej záhrade. Teraz je ideálny čas začať s ním dobrodružstvo.
Výsadba chrenu v záhrade
Chren je rastlina z čeľade kapustovitých, ktorá už po stáročia teší ľudí svojou intenzívnou chuťou a vôňou. Je nepostrádateľným doplnkom slovenskej kuchyne a zároveň skutočnou bombou živín, ktoré môžu zlepšiť vašu imunitu. Vďaka tomu sa mnohí ľudia rozhodnú pestovať chren vo svojej záhrade. Pred jeho výsadbou je dôležité venovať pozornosť niekoľkým kľúčovým aspektom. Najlepšie je vysádzať chren na jar (v druhej polovici apríla alebo v máji), keď pominú mrazy a pôda je dostatočne prehriata. Možno to urobiť aj na jeseň, aspoň niekoľko týždňov pred prvými mrazmi (aby sadenice stihli zakoreniť pred zimou). Chren uprednostňuje úrodnú a dobre odvodnenú pôdu s pH 5,5 – 6,5. Na pestovanie sa odporúča polotienisté miesto, pretože na plnom slnku sa na koreňoch môžu vytvoriť žlté škvrny.
Ako zasadiť chren? V prvom rade je potrebné vybrať správne sadenice. Korene by mali byť zdravé, bez známok ochorenia alebo poškodenia (najlepšie je odstrániť koreňové nábehy a púčiky). Potom pristúpte k vykopávaniu jamiek (odporúča sa naplniť ich úrodným kompostom). Aby mal chren pevné korene, umiestnite odrezky šikmo, pod uhlom 30-45 stupňov. Koreň by mal vyčnievať 3 cm nad povrch pôdy. Takto vysadený chren zasypete zeminou. Treba mať na pamäti, že tieto rastliny majú tendenciu rozrastať sa, preto by vzdialenosť medzi sadenicami mala byť 30-40 cm od seba a 60-70 cm medzi radmi. Navyše sa vyhnite výsadbe chrenu po kapustovitých rastlinách, pretože patria do tej istej čeľade, čo môže podporovať niektoré choroby a škodcov.
Prečo vysádzať chren v záhrade?
Chren je cenený nielen pre svoje všestranné kulinárske využitie alebo zdraviu prospešné vlastnosti. Ukázalo sa, že je účinný aj proti niektorým škodcom v záhrade. Ak už máte krtkov a hrabošov dosť, nezabudnite si túto rastlinu vysadiť na svojom pozemku (aj medzi záhonmi alebo pod ovocnými stromami). Chren svojou vôňou účinne odrádza krtkov, hraboše a iné hlodavce, ktoré v záhrade spôsobujú spúšť. Prinúti ich presunúť sa na iné územie.
Okrem toho sa s príchodom jari začína invázia kliešťov. Tieto malé pavúkovce môžu byť pre človeka veľmi nebezpečné, pretože prenášajú choroby, ako je borelióza, kliešťová encefalitída a babezióza. Aby ste seba a svojich blízkych nevystavili riziku, je dobré odradiť tento hmyz od osídľovania vašej záhrady. Kliešte nemajú radi silné pachy niektorých rastlín vrátane chrenu. Stačí, ak si túto zeleninu vysadíte do záhrady alebo na pozemok a nebezpečným pavúkovcom sa vyhnete.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Táto zelenina pôsobí ako produkt 3 v 1. Krtkovia a kliešte sa na vašu záhradu ani nepozrú
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.