2.4.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Wiert nieuman).
Stereotypná ideálna záhrada je priestor plný slnka a množstva rastlín. Ale čo ak je vaša záhrada aspoň čiastočne zatienená? Ideálnym riešením pre takýto priestor sa ukážu byť trvalky, ktoré milujú tieň. Ktoré druhy sú najlepšie a ako sa o tieto rastliny starať?
Ktorá pôda je najlepšia pre trvalky milujúce tieň?
Zaujíma vás, aká pôda je pre trvalky, ktoré milujú tieň, najlepšia? Tieto rastliny pochádzajú z lesného prostredia, t. j. vyskytujú sa prevažne v listnatých lesoch, preto je pre ne vhodným substrátom úrodná a priepustná pôda s vysokým obsahom humusu. V prírode sa tento typ substrátu vytvára dlhé roky prostredníctvom opadaného lístia, ktoré sa rozkladá a mení na úrodnú pôdu vyznačujúcu sa vysokou nasiakavosťou a schopnosťou zadržiavať vodu. Prirodzeným substrátom pre trvalky rastúce v listnatých lesoch je vlhká pôda, ktorá sa vyznačuje vzdušnosťou a kyprosťou.
Ktorá pôda pre trvalky, ktoré milujú tieň, pomôže vytvoriť prirodzený substrát? Aby sa dosiahol výsledok, ktorý sa približuje lesným podmienkam, pôda by sa mala prekopať, odstrániť burina a obohatiť organickým hnojivom. Výborným riešením sa ukáže byť kompost, odkyslený rašelinový substrát alebo kôra po procese kompostovania. Hnojivo premiešajte s pôdou a aplikujte aspoň 5 cm vrstvu (ak je pôda neúrodná, odporúča sa aplikovať viac). Na jeseň sa dobre osvedčuje aj starý hnoj vo forme hnojiva.
Ako sa starať o trvalky, ktoré milujú tieň?
Chcete vedieť, ako sa starať o trvalky, ktoré milujú tieň? Základnou starostlivosťou je zalievanie – ako iste tušíte, prirodzene sa vyskytujúce rastliny v lesných oblastiach nemajú rady sucho. Dôležitý je však čas zalievania – dobre sa osvedčuje skoré ráno alebo popoludní. Večer je lepšie nezalievať, pretože rastliny musia pred večerom vyschnúť. Vlhkosť je živnou pôdou pre slimáky, ktoré sa radi živia trvalkami milujúcimi tieň.
Na čo ešte treba myslieť a ako sa okrem zalievania starať o trvalky, ktoré milujú tieň? Dôležité je aj hnojenie, najlepšie organickými hnojivami. Kompost je skvelý na zvýšenie obsahu humusu v pôde. Stačí na jar alebo na jeseň aplikovať 2-3 cm vrstvu.
Počas sezóny sa osvedčí aj prírodné biohumusové alebo minerálne hnojivo. Ide o hnojivá rozpustné vo vode, ktoré poskytujú rastlinám potrebné živiny v ľahko stráviteľnej forme. Ak máte na pozemku stromy, môžete využiť aj ich listy. Ich umiestnením na záhony na jeseň ochránite rastliny pred mrazom. Listy môžu byť aj zdrojom kompostu a výsledná listová hmota sa podobá tej, ktorá vzniká spontánne v lese.
Trvalky milujúce tieň – najlepšie druhy
Pri výbere najlepších druhov trvaliek, ktoré milujú tieň, sa zamerajte na tie, ktoré kvitnú dlho a bohato. Dlho kvitnúce tienisté trvalky prinesú do vašej záhrady veľa farieb a radosti. Ich obdobie kvitnutia môže trvať od niekoľkých týždňov až po niekoľko mesiacov.
Brunera veľkolistá
Zaujímavým príkladom dlho kvitnúcej trvalky, ktorá miluje tieň, je brunera veľkolistá (Brunnera Macrophylla). Je to dlhoveká trvalka s listami dosahujúcimi výšku až 40 cm. Kvety sú malé, modrej alebo bielej farby. Rastlina kvitne od apríla do júna, patrí medzi mrazuvzdorná a najlepšie sa jej darí v úrodnej a mierne vlhkej humusovej pôde;
Čemerice čierna
Čemerice čierna (Helleborus niger) je ďalšia trvalka, ktorá miluje tieň a dorastá do 40 cm. Charakteristickým znakom tejto rastliny sú snehobiele kvety so žltým stredom s piatimi okvetnými lístkami. Trvalka kvitne veľmi dlho – kvety vydržia až tri mesiace. Čemerici čiernej sa darí v úrodnej, humusnatej a mierne vlhkej pôde. Odoláva suchu a studeným vetrom, ako aj mrazu;
Zbehovec plazivý
Ďalším zaujímavým príkladom trvalky, ktorá miluje tieň, je zbehovec plazivý (Ajuga Reptans). Táto trvalka sa vyznačuje dekoratívnymi a husto nasadenými zelenými alebo fialovými listami. Zbehovec kvitne od mája do augusta a nie je veľmi náročný na pôdu, ale najlepšie rastie na tej, ktorá je úrodná a mierne vlhká;
Chlpaňa snežnatá
Chlpaňa snežnatá (Luzula Nivea), trvalka, ktorá vyzerá ako tráva s podlhovastými, mierne chlpatými listami, je tiež dobrou voľbou do tienistých záhrad. Kvitne od júna do augusta a zaujme drobnými bielymi kvetmi, ktoré sa zbiehajú do nadýchaných súkvetí.
Tieňomilné trvalky patria medzi najlepšiu voľbu pre milovníkov rastlín, ktorých záhrady nemajú veľa slnečného svetla. Na výber je mnoho zaujímavých druhov, ktoré rozžiaria tmavé zákutia krásnymi listami a jedinečne krásnymi kvetmi.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Urobte to v apríli hneď po Veľkej noci. Záhrada sa na jar utopí v kvetoch. Posledná výzva
Zasadili ste ich v záhrade? Na inváziu kliešťov sa radšej pripravte už teraz