26.03.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: pexels.com/CECILE HOURNAU).
Hortenzie sú ozdobou každej záhrady. Ťažké gule ich kvetov priťahujú pohľad a opeľujúci hmyz. Kľúčom k starostlivosti o ne je úrodná pôda, vhodné umiestnenie a hnojenie. Kondicionér na hortenziu si môžete vyrobiť z kuchynského odpadu – namiesto vyhadzovania ho použite v záhrade.
Ako sa starať o hortenzie? Niekoľko železných pravidiel
Hortenzie milujú záhradníci a chovatelia, ktorí pracujú na nových odrodách. V súčasnosti máme stovky odrôd a toto číslo stále rastie. Spôsob starostlivosti o hortenzie sa niekedy mierne líši v závislosti od odrody, ale niektoré železné pravidlá sú spoločné pre všetky:
- poloha: čiastočný tieň
- pôda: priepustná, vlhká, mierne kyslá alebo neutrálna
- zalievanie: často, ale bez prelievania. Substrát pod hortenziou by mal byť vždy vlhký
- mulčovanie: vrstva kôry alebo mulča pomôže udržať vlhkosť v pôde
- ochrana pred mrazom: kalinolisté a metlinaté hortenzie si to vyžadujú. Na zimu ich prikrývame agrotextíliou alebo konármi ihličnatých rastlín
- rez: najbezpečnejším obdobím je jar, pred vegetačným obdobím, v marci. Spôsob rezania závisí od odrody hortenzie;
- hnojenie: hnojivá určené pre hortenzie alebo kyslomilné rastliny. Najdôležitejšie dátumy sú jar a koniec leta.
Správne postarané hortenzie sa vám odmenia bohatými dekoratívnymi kvetmi. Tieto rastliny kvitnú veľmi dlho – od júna do októbra.
Hnojivo z banánovej šupky pre hortenzie – dobrý nápad?
Banánové šupky obsahujú veľa draslíka a fosforu, čo z nich robí skvelé hnojivo pre rastliny. Okrem toho obsahujú aj zlúčeniny síry a vápnika. Toto sú zložky, ktoré sa najčastejšie nachádzajú v kupovaných doplnkoch. Nielenže vyživujú rastliny, ale aj odpudzujú škodcov.
Je však hnojivo na banánové šupky pre hortenzie dobrý nápad? Áno, ale nie prehnane. Hoci draslík a fosfor podporujú vývoj rastliny, ak sú dodávané v nadbytku, môžu inhibovať vstrebávanie iných zložiek. Problematický je aj obsah vápnika v banánoch, ktorý odkysľuje pôdu.
Medzitým hortenzie uprednostňujú kyslú pôdu. Preto sa v prípade týchto rastlín oplatí obohatiť hnojivo na banány o dve polievkové lyžice kávovej usadeniny. Nemalo by sa používať častejšie ako raz za mesiac a pol.
Ako vyrobiť banánové hnojivo pre hortenzie? Pridajte ešte jednu ingredienciu
Jednoduchý spôsob ako si vyrobiť domáce hnojivo zo šupiek banánov je zaliať ich vodou. Jednu šupku nakrájajte, vložte do litrovej nádoby a zalejte teplou vodou. Odložte na dva dni na tmavé miesto. Po uplynutí tejto doby zrieďte pol na pol vodou. V prípade hortenzií pridajte dve polievkové lyžice kávovej usadeniny do pripraveného hnojiva na banány. Pomôžu mierne okysliť pôdu.
Zalievajte hortenzie roztokom nie viac ako raz za mesiac a pol. Ak chcete svoje rastliny ochrániť pred voškami, použite ako postrek hnojivo na banány. Potom však do nej nepridávajte kávovú usadeninu.
Zahrabávanie šupiek pod krík alebo hnojenie – čo majú hortenzie rady?
Najjednoduchší spôsob, ako využiť banánové šupky v záhrade, je zakopať ich vedľa rastlín. Hnojivo však dodá pôde viac živín za kratší čas.
V prípade hortenzií bude lepšie ako hnojivo zakopať banánové šupky pod krík. Živiny zo šupiek sa budú uvoľňovať pomalšie, ale dlhšie. V prípade hortenzií je to výhoda – dodanie príliš veľa fosforu a draslíka v krátkom čase môže brzdiť účinok iných živín.
Nakrájajte banánové šupky a zahrabte ich vedľa hortenzií, pod ich korene. Predídete tak prehnojeniu rastliny. V prípade hortenzií však bude hnojivo na banány fungovať ako postrek proti škodcom.
Zostalo vám nejaké hnojivo z banánov? Polievajte ním tieto rastliny
Hnojivo z banánov môžete použiť na mnohé záhradné a črepníkové rastliny. Doma ho použite na kŕmenie lopatkovca, orchidey, dracaeny alebo papradí. V záhrade použite banánovú šupku na:
- kvety :ruže, fuchsie, muškáty;
- ovocie: jahody, lesné jahody, maliny, čučoriedky; vodné melóny;
- zelenina: baklažán, uhorka, tekvica, paprika, paradajky, cuketa.
Vo všetkých týchto prípadoch používajte hnojivo na banánové šupky maximálne raz za tri až štyri týždne. Do kompostu sa oplatí pridať aj šupky. Pomôžete tak nielen rastlinám, ale aj využijete kuchynský odpad v duchu „zero waste“.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Vložte ich do vriec a zaveste na záhradu. Spoľahlivý trik nielen na roztoče a vošky
Už vliezli do záhrad a napádajú úrodu. Zakročte, inak nič nevyrastie