06.03.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Farknot Architect).
Milióny ľudí na celom svete sa postia z rôznych dôvodov, no takýto pôst je zvyčajne obmedzený na jeden až niekoľko dní. Dlhodobé obmedzenie kalórií nebolo dôkladne analyzované z hľadiska jeho vznikajúcich biologických dôsledkov. Nový výskum odhaľuje ďalšie a neznáme aspekty pôstu.
Pôst je pre mnohých ľudí dôležitým prvkom života a stále viac ľudí tu chce „vyskúšať svoju silu“. Ako sa ukazuje, vedci v nových štúdiách uvádzajú, že dlhodobé hladovanie spôsobuje systémové zmeny, ktoré odhaľujú pozitívne aj negatívne účinky na zdravie.
Výskum odhaľuje nové aspekty vplyvu pôstu na telo
Štúdie sa zúčastnilo 12 zdravých dobrovoľníkov, ktorí sa zúčastnili sedemdňového pôstu. Počas rozborov nemohli jesť jedlo a mohli piť iba vodu. Počas siedmich dní boli účastníci nepretržite monitorovaní a merali sa ich zmeny v hladinách približne 3 000 rôznych krvných bielkovín.
Ukázalo sa, že počas sedemdňového pôstu telá účastníkov štúdie „zmenili zdroje energie“. Stalo sa to počas prvých dní pôstu. Potom sa začal spaľovať tuk uložený v tkanivách, nie glukóza. Po siedmich dňoch dobrovoľníci stratili v priemere 5,7 kg telesnej hmotnosti.
Počas prvých dní neboli pozorované žiadne zásadné zmeny v hladine bielkovín v krvi. To sa však dramaticky zmenilo po treťom dni, kedy boli zaznamenané hladiny stoviek zlúčenín, ktoré ovplyvňujú zdravie.
Vedci potom porovnali výsledky s genetickými štúdiami, ktoré spájajú rôzne proteíny s konkrétnymi chorobami. To im umožnilo odhadnúť zdravotné následky pre 212 plazmatických chemikálií, ktorých hladiny počas pôstu kolísali.
Zistilo sa, že nejesť dlhšie ako tri dni viedlo okrem iného k zníženiu hladiny proteínu 70 spojeného s génom SWAP7P. Nižšie hladiny tohto markera už predtým korelovali so zníženým rizikom reumatoidnej artritídy (RA). Preto vedci naznačujú, že nové zistenie „môže aspoň čiastočne vysvetliť úľavu od bolesti u pacientov s RA počas dlhodobého hladovania“.
Okrem toho boli zdokumentované veľké výkyvy v hladine proteínu HYOU1, ktorý je spojený s ochorením koronárnych artérií. V nasledujúcich dňoch pôstu odborníci zaznamenali pokles tejto zlúčeniny u účastníkov štúdie, čo môže naznačovať, že dlhšie obdobia bez jedla môžu mať potenciálne priaznivý vplyv na zdravie srdca.
Existujú aj negatívne zdravotné dôsledky pôstu. Ako škodí pôst?
Výskum však zaznamenal aj negatívne zdravotné účinky spojené s pôstom. Bolo pozorované zvýšenie hladiny koagulačného faktora XI, čo môže zvýšiť riziko trombózy.
„Prvýkrát sme schopní vidieť, čo sa deje na molekulárnej úrovni v celom tele, keď sa postíme. Naše výsledky poskytujú dôkaz o zdravotných výhodách pôstu nad rámec chudnutia, ale tieto boli zjavné až po troch dňoch úplného kalorického obmedzenia.“
– hovorí Dr. Claudia Langenbergová.
„Zatiaľ čo pôst môže byť prospešný pri liečbe niektorých stavov, často nebude alternatívou pre pacientov, ktorí sa sťažujú na zlý zdravotný stav“
– dodal Dr. Maik Pietzner.
Výsledky výskumu boli publikované v medzinárodnom vedeckom časopise Nature Metabolism.
UPOZORNENIE: Článok je prezentáciou vedeckých úspechov, nie je zdravotným odporúčaním a nenahrádza odborné lekárske rady. Pri rozhodovaní o dlhodobom hladovaní sa určite poraďte so svojím lekárom.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Nastavte si budík na tento čas. To je kľúčom k pohode. Zabudnete, čo je stres
Mozog ženy a muža. Aký je rozdiel medzi nimi? Ako ukázal výskum, nielen čo sa týka veľkosti