22.2.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Prostock-studio).
Prečo cvičenie neprináša efekt? Okrem hľadania príčiny vo frekvencii alebo v strave sa oplatí venovať pozornosť aj tréningu, ktorý vykonávame. Trénerka sa rozhodla prezradiť, ktoré populárne cviky vám vôbec nepomôžu vytvarovať zadok.
Veľa osôb sa venuje rôznym formám fyzickej aktivity v nádeji, že sa zbavia nežiaducich kilogramov a vytvarujú si vysnívanú postavu. Snaha byť aktívnejší je nepochybne dobrá vec. Niekedy však nemusíme vôbec dosiahnuť uspokojivé výsledky.
Prečo sa mi nedarí vypracovať si sedacie svaly? Chyby v tréningu, ktoré vám bránia vidieť výsledky
Katie Neeson, online fitnes trénerka, ktorá sa zameriava na tréning žien, sa v jednom zo svojich nedávnych príspevkov na Instagrame rozhodla venovať jednému z najobľúbenejších a najčastejšie vykonávaných tréningov žien. Reč je o cvikoch, ktoré sa zameriavajú na zadok a jeho tvarovanie. Trénerka odhalila súbor cvikov, ktoré sa síce často vykonávajú, ale vôbec nepomôžu k zvýšeniu výsledkov.
„Nerobte to, ak chcete vytvarovať zadok. Skôr než sa so mnou začnete hádať v komentároch, spýtajte sa sami seba, či si naozaj myslíte, že tlačenie vzduchu pri nulovom napätí alebo kopanie každých pár krokov funguje lepšie ako dvíhanie činiek. Nedáva to zmysel“
Prvé cvičenie podľa nej spočíva v tom, že sa zdvihnete z kolien a zároveň udržíte napnuté sedacie svaly. Druhé cvičenie zasa využíva schodisko, pri ktorom ženy často robia s každým krokom výpady nohami dozadu. Podľa trénerky ani jeden z týchto dvoch cvikov, ktoré sú obľúbené a často vykonávané ženami, nepomôže rozvíjať sedacie svalstvo.
Prečo mi nerastie zadok? Trénerka radí, aké cviky robiť
Namiesto predtým prezentovaných cvikov Neeson poradila pozorovateľkám, aby sa zamerali na inú formu ťahu bokmi. Má na mysli populárne „hip thrusts“, cvičenie s činkou vo výške bokov a ich zdvíhanie. Trénerka radí zamerať sa na správnu techniku a postupne pridávať váhu pri pravidelných tréningoch. Pozoruhodným cvikom, ktorý zapája sedacie svaly, je mŕtvy ťah, najlepšie rumunský. Zahŕňa napnutie brucha a súčasné vystretie bedrových a kolenných kĺbov, pri ktorom sa postupuje do státia. Okrem toho klasické drepy s činkou, ktoré je lepšie vykonávať bez obuvi, aby ste stabilizovali svoju polohu. Pokiaľ ide o pohyby na jednej nohe, trénerka odporúča cvik s názvom bulharský delený drep. Nezabudnite však, že ak máte akékoľvek pochybnosti o vykonávaných cvikoch, je vhodné obrátiť sa na osobného trénera alebo dokonca na svojho lekára.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Je vaším novoročným predsavzatím behať? Zistite, kde začať
Stačí cvičiť 4 minúty denne. „Želatína“ zo stehien začne miznúť
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.