20.2.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/FotoHelin).
Jeden deň je lopatkovec ozajstnou ozdobou domu a na druhý deň už nepripomína živú rastlinu. Čo spôsobilo takú náhlu zmenu vzhľadu obľúbenej črepníkovej rastliny? Odpoveď sa často nachádza pod povrchom pôdy, ako aj na spodnej strane listov a v zákutiach stoniek. Práve tam sa skrývajú nenásytní škodcovia. Ak si chcete byť istí, že práve títo spôsobili zlý stav lopatkovca, vykonajme šikovný test.
Prečo lopatkovec prestane kvitnúť?
Prirodzeným prostredím lopatkovca sú tropické lesy Južnej Ameriky a Ázie. V týchto podmienkach môže rastlina dorásť až do výšky 1,5 metra. Tento druh sa rýchlo prispôsobil aj domácim podmienkam, kde zaujme svojimi vzdušnými koreňmi a krídlovitými kvetmi.
Takto to pokračuje, až kým lopatkovec zrazu nezačne výrazne chradnúť. Čo je príčinou zhoršenia stavu dokonale výkonnej rastliny? Odpoveď sa najčastejšie skrýva hlboko pod zemou. Jedným z dôvodov, prečo dokonale vyzerajúci lopatkovec začne zo dňa na deň strácať svoju vitalitu, je návšteva neželaných votrelcov. Ako môžete potvrdiť, či sa tak stalo? Navrhujeme jednoduchý test.
Náplasťový test na škodcov
Bez špeciálnej metódy bude ťažké odhaliť napadnutie škodcami. Smútivky a strapky sa vedia výborne maskovať a hodovať na listoch a kvetoch. Na prvé škody nebudete musieť dlho čakať. Žltnúci, hnijúci a nakoniec vädnúci lopatkovec je to prvé, čo nás podnieti k akcii. Ukazuje sa, že existuje jednoduchý patent, tzv. náplasťový test, ktorý nám poskytne istotu, že za stratou vitality rastliny stoja škodcovia.
Na jeho vykonanie potrebujeme plátok uhorky alebo inej zeleniny so silnou vôňou. Po príprave ingrediencie ju vložíme do kvetináča na celých 24 hodín a po uplynutí stanoveného času pristúpime k odčítaniu výsledku. Ak vytiahneme poškodený, ohryzený alebo tmavý zvyšok zeleniny, je to znamenie, že v kvetináči hodujú škodcovia. V takom prípade zvážte oddelenie rastliny od ostatných, ako aj výmenu substrátu a podanie výživného hnojiva.
Expresné hnojivo pre lopatkovec
Ak sa nezbavíme škodcov dostatočne rýchlo, môžeme rastlinu vystaviť riziku zhoršenia jej celkového stavu. Ľudia sa ráno povzbudzujú šálkou horúcej kávy. Ukazuje sa, že jej zvyšky, konkrétne usadeniny, sú pre lopatkovec výborné. Obsahujú množstvo živín, vrátane:
- dusík,
- draslík,
- fosfor,
- horčík.
Kávovú usadeninu možno použiť na prípravu domáceho hnojiva dvoma rôznymi spôsobmi. Prvým je zmiešať 1 polievkovú lyžicu kávovej usadeniny s malou časťou zeminy a umiestniť ju do kvetináča s lopatkovcom. Druhým spôsobom je príprava výživného a stimulačného roztoku. Na jeho výrobu potrebujeme kávovú usadeninu, ktorá nám zostala z varenia kávy, a jeden liter filtrovanej vody. Obe zložky dôkladne premiešajte a dvakrát týždenne zalievajte oslabenú rastlinu.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Rastlina „ženského šťastia“. 5 dôvodov, prečo mať rastlinu lopatkovec
Poplašný signál zanedbaného lopatkovca. Reagujte skôr, ako bude neskoro