02.02.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/aleks333).
Črevná plynatosť je hanebná téma, hoci úplne prirodzená. Z mnohých dôvodov je prdenie považované za mimoriadne trápne, v neposlednom rade kvôli zápachu, ktorý je s ním spojený. Vyhnúť sa za každú cenu zapáchajúcim problémom sa však môže ukázať ako nebezpečné pre naše telo.
Črevné plyny sú neoddeliteľnou súčasťou procesov trávenia a ich prítomnosť súvisí jednak s prehĺtaním vzduchu, napr. pri jedle, ako aj fermentačné procesy v tele a vylučovanie plynov baktériami v hrubom čreve, konkrétne v hrubom čreve. Väčšina (vyše 90 %) je bez zápachu, no vôňa závisí od toho, čo jeme, aj od stavu čriev.
Za nepríjemný zápach je zodpovedný predovšetkým sírovodík. Práve kvôli nemu, ale aj kvôli hluku, ktorý robí, je prdenie považované za trápne, hanebné a neslušné, a preto sa mu snažíme vyhýbať. Nie sme si však vedomí následkov zadržiavania plynov.
Plyn, prd a prdenie až desaťkrát za deň. Kedy by sa malo plynatosti obávať?
Zdravý človek uvoľňuje plyny asi 14-krát denne, ale v zásade platí, že čím častejšie, tým lepšie. Existuje však hranica, za ktorou už možno tušiť problémy s črevami či so správnym stravovaním. Kde je táto hranica? Niektorí špecialisti sa domnievajú, že časté uvoľňovanie plynov viac ako 25-krát denne už môže naznačovať tráviace problémy. Lekára by ste si mali dohodnúť aj vtedy, ak plynatosť vôbec nepociťujete.
Ako poznamenal Dr. Karan Raj, lekár populárny na sociálnych sieťach, denný objem plynu stačí na naplnenie stredne veľkého balóna, v priemere približne 705 mililitrov.
„Prvý prd dňa je zvyčajne najväčší“
– vysvetlil vo videu zverejnenom na TikToku.
@dr.karanr Reply to @mrgreentee 💨 #schoolwithdrkaran #learnontiktok #CinderellaMovie #funfacts ♬ original sound – Dr Karan Raj
Môže byť úľavou vedieť, že väčšina plynov sa absorbuje priamo v črevách. Zostávajú však tie, ktoré sa do vonkajšieho sveta dostanú inou cestou.
Aké sú účinky zadržiavania plynu? Skontrolujte, či je to zdravé
Flatus, akt vypudzovania črevných plynov, bol po stáročia považovaný za nevhodný a hanebný. Z tohto dôvodu sa v mnohých každodenných situáciách snažíme za každú cenu zdržať prdenia, aspoň kým nie sme za dverami toalety. To spôsobuje zvýšený tlak v črevách, zvyšujúci sa tlak na vypudzovanie plynov a v konečnom dôsledku vážne nepohodlie.
Ako upozorňuje Science Alert, hromadenie črevných plynov môže spôsobiť nadúvanie brucha, pálenie záhy a silnú bolesť. Niektoré sa nakoniec vstrebajú a vypudia spolu s dychom, no niektoré môžu nakoniec uniknúť aj samé. Časté vyhýbanie sa vyprázdňovaniu plynov môže tiež viesť k črevnej kolike. Z týchto dôvodov je lepšie sa tomu nevyhýbať a nabudúce nájsť odľahlé miesto.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Má 102 rokov a je najstarším praktickým lekárom na svete. Odhaľuje svoje tajomstvo dlhovekosti
Za rok schudla vyše 72 kg! Teraz má postavu modelky. Poznáme jej tajomstvo
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.