1.2.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/Grandpa).
Stromy tuje, najmä tie, ktoré rastú v rade, sú výnimočnou ozdobou záhrady. Všetko však platí len do určitej miery. Na to, aby zaujali svojím dokonalým, zeleným a kompaktným vzhľadom, potrebujú určitú pozornosť. Pre ich dobrú kondíciu je dôležitý najmä rez. Kedy prerezávať tuje po zime? V určitom čase sa chopte nožníc. Potom už bude neskoro.
Kedy mám na jar skrátiť tuje? Sledujte tento dátum
Tuja je jedným z najobľúbenejších záhradných kríkov na Slovensku. Stálezelená rastlina zdobí okolie našich domovov po celý rok a poteší oko zelenými konármi aj v tom najnepriaznivejšom počasí. Navyše, vysadená v rade sa časom silno zahustí a vytvorí prirodzený plot. Na to však potrebuje určitú pozornosť.
Jedným z najdôležitejších opatrení pri starostlivosti o tuje je zalievanie. Rastlinu treba výdatne zalievať koncom jesene (ešte pred prvými mrazmi) a tiež raz v zime. Dôležité je siahnuť po zálievke počas rozmrazovania, keď teplomery ukazujú viac ako 0 stupňov Celzia. Voda by vtedy mala mať podobnú teplotu ako okolie. Tým sa zabezpečí, že tuje zostanú v lepšej kondícii až do jari a ich šupiny nezhnednú začiatkom jari.
Majitelia záhradných tují by sa tiež nemali rozlúčiť so svojimi záhradníckymi nožnicami. Strihanie nie je potrebné len z estetického hľadiska. Je pravda, že tuje patria k tým kríkom, ktoré sa dajú nožnicami formovať na mnoho spôsobov. Strihanie je však potrebné aj na stimuláciu kríka, aby sa šíril a rástol rýchlejšie. Hneď po snežení sa preto oplatí sledovať konkrétny termín.
Kedy by sa mali tuje strihať? Skúsení záhradníci uvádzajú konkrétny dátum
Strihaním tují sa môžete zbaviť nevzhľadných konárov a tiež omladiť rastlinu. Po zime je strihanie povinnou súčasťou vášho záhradníckeho zoznamu. Kedy použiť nožnice na strihanie?
Zastrihávanie tují môžete vykonávať trikrát ročne. Prvé by sa však nikdy nemalo vynechať. Skúsení záhradníci upozorňujú, že prvé strihanie vždyzelených rastlín by sa malo vykonať skoro na jar, najlepšie koncom marca/apríla – skôr, ako rastlina začne rásť a zmiznú mrazy. Počas skorého jarného prerezávania sa zbavte starých a suchých vetvičiek.
Ďalší rez by sa mal naplánovať približne v júni, keď už mladé vetvičky narastú. Posledný rez by sa mal uskutočniť najneskôr v polovici augusta. Vtedy by sa mali výhonky skrátiť len minimálne. Čo sa stane, ak tento termín nedodržíte? Rezanie tuje v druhej polovici augusta alebo začiatkom septembra môže mať pre rastlinu neblahé následky. Ak svoju vždyzelenú rastlinu nezrežete, nebude mať dostatok času pripraviť sa na zimu a zahojiť rany po prerezávaní, čo môže spôsobiť, že v zime vymrzne. Ak sa tak stane, je už len krok k tomu, aby tuje zhnedli a uschli. Ak teda zmeškáte posledný termín prerezávania, je lepšie ho úplne vynechať a počkať do jari.
Ako zastrihávate svoje tuje, aby boli husté? Postupujte podľa týchto pravidiel
Tuje milujú správne zastrihávanie. Podporuje totiž ich rast, vďaka čomu potom rýchlo zhrubnú. Aby sa tak stalo, stačí ich jemne zastrihnúť, len končeky.
Jednorazovo by sa tuje mali skrátiť o 1/3 dĺžky výhonku, maximálne o polovicu. Ak skrátite viac ako polovicu dĺžky výhonku, môžete narušiť rovnováhu medzi koreňmi a nadzemnými časťami.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Do kvetináča sa vloží ešte v januári. Zabezpečíte si skoršiu a bohatšiu úrodu