30.01.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Ivan Semenovych shutterstock/Nata Salina).
Citrón na nikoho veľký dojem neurobí, pretože toto ovocie je prakticky v každej domácnosti. V zime je príjemným doplnkom do čaju a v lete do osviežujúcich nápojov. Málokto vie, že citrónovník si môžete vypestovať aj sami. Potom získame krásny stromček, ktorý obohatí našu domácu zbierku črepníkových rastlín. Ako teda vypestovať citrón zo semienka? Poďme zistiť.
Citrónový strom: čo je potrebné na pestovanie?
Citrónový strom nie je náročný na pestovanie, ale musíte si zapamätať niekoľko vecí, aby ste zabezpečili jeho dobrý rast. V prvom rade si môžete sadenice kúpiť v záhradkárskych predajniach alebo si ich vypestovať sami zo semienka. Druhá možnosť tiež nie je zložitá, ale musíte vedieť, že je časovo veľmi náročná a treba spomenúť jednu vec: v tejto podobe možno nikdy nezakvitne a neprinesie ovocie a ak áno, tak až po niekoľkých rokoch pestovania. Napriek tomu to stojí za námahu kvôli citrusovej vôni listov a jednoduchosti pestovania a tvarovania.
Citrusové sadenice krok za krokom
Chceme mať doma citrusovník? Stačí urobiť sadenice. Na tento účel potrebujeme citrónové semeno. Malo by sa umyť a umiestniť priamo do kvetináča s pôdou. Teraz ho musíte zaliať tak, aby bola pôda neustále mierne vlhká a trpezlivo čakať. Ak ste netrpezlivý človek, proces sa dá urýchliť. Potravinovú fóliu umiestnite nad nádobu so semenom a na niekoľkých miestach ju prepichnite, aby ste zabezpečili stály prístup vzduchu dovnútra.
Po niekoľkých dňoch by sa zo semienka mala vytvoriť sadenica. Keď dorastie do výšky niekoľkých centimetrov a má viac ako jeden pár listov, môže sa umiestniť do kvetináča s úrodnou, dobre priepustnou pôdou. Stojí za to umiestniť takúto malú rastlinu na veľmi svetlé a teplé miesto. Najlepšie na južnom parapete, kde bude dostatok slnečného svetla.
Odporúčame: Bežný problém v slovenských domácnostiach. To je dôvod, prečo špičky listov žltnú a usychajú
Ako pestovať citrónovník?
Vypestovať si citrónovník svojpomocne nie je náročné a nespôsobí väčšie problémy ani laikom. Čo by ste si mali pamätať? Citrónovník potrebuje častú a výdatnú zálievku, no aj tak treba neustále sledovať stav koreňového balu. Ak je pôda suchá, je to znamenie, že je čas rastlinu zaliať. Samozrejme, nič sa nestane, ak občas zabudneme na ďalšiu dávku vody, no musíme si uvedomiť, že nové výhonky sú veľmi náchylné na sucho a môžu veľmi rýchlo uhynúť.
Okrem polievania citrónovníka stojí za to pamätať aj na kropenie. Tento postup sa musí vykonávať v lete aj v zime. V teplých mesiacoch však treba túto kúru vykonávať buď ráno alebo večer, aby slnečné lúče nespálili zelené listy. Prečo potrebujete v zime zalievať citrón? Pretože sa často stáva obeťou roztočov: čím viac má rastlina vlahu, tým je menšia pravdepodobnosť, že rastlinu napadnú.
Vyskúšajte: Nechce váš zamiokulkas rásť? Vďaka tejto domácej živine mu vyrastú nové výhonky
Skrášľovacie procedúry?
Citrónový strom nevyžaduje špeciálne ošetrenie, ale niekedy stojí za to venovať pozornosť jeho stavu. Príliš zriedkavé kropenie môže podnietiť usadzovanie prachu, preto sa oplatí z času na čas listy dôkladne umyť v sprche. Rastlina si tiež, ako aj iné, z času na čas vyžaduje hnojivá: buď viaczložkové hnojivá dostupné v záhradkárskych predajniach (existujú aj špeciálne určené na citrusové plody), alebo niektorý z domácich prípravkov (hnojivo na banány, nesolený zeleninový odvar alebo prípravok na báze kvasníc).
Citrónovník rastie veľmi rýchlo a nekontrolovateľne, preto jeho stonky nie sú príťažlivé. Preto ich treba často orezávať, aby citrónovník zhustol. Našťastie sa nemusíte báť ťažkého rezu, na mieste strát sa rýchlo objavia nové výhonky.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Máte problémy so spánkom? Možno máte v spálni tieto kvety