27.01.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: pexels.com/Anna Nekrashevich).
Nemôžete spať? Pokúste sa nájsť pre vás najoptimálnejší moment. Spánkové okno, ako sa mu hovorí, sa u každého z nás líši, no vo väčšine prípadov je to medzi 21:30. a 23:30 hod. Keď si nájdete „svoj“ čas, zaspávanie môže byť oveľa jednoduchšie.

Foto: pexels.com/Anna Nekrashevich
Spánok je jedným z najdôležitejších aspektov nášho života. Žiaľ, veľa ľudí zápasí s problémami, ktoré s tým súvisia – najčastejšie nevedia zaspať alebo sa v noci niekoľkokrát zobudia. Existuje trik, ktorý vám môže uľahčiť zaspávanie.
Čo je spánkové okno?
Spánkové okno je optimálny moment, kedy je telo pripravené a chce vstúpiť do spánkového stavu. Pre každého je to individuálny čas v závislosti od preferencií a potrieb daného človeka. Preto nie je možné uviesť jeden vhodný čas pre všetkých. Odborníci však navrhujú medzi 21:30 hod. a 23:30 hod. ako potenciálne optimálny čas pre väčšinu ľudí.
Pri hľadaní vlastného spánkového okna sa oplatí dodržiavať odporúčaných 8 hodín spánku. Či už túto sumu považujete za potrebnú alebo nie, použite ju ako referenciu, najmä ak musíte vstávať v konkrétny čas, napríklad o 6:00. Snažte sa zaspať dostatočne skoro – v tomto prípade o 22:00.
Nezabúdajme tiež, že k zaspávaniu zvyčajne nedochádza hneď po položení hlavy na vankúš, preto sa oplatí popremýšľať nad tým, že pôjdete spať skôr, napríklad o 21:30, najmä ak potrebujete čas na upokojenie.
Spôsoby, ako lepšie spať
Ako inak si môžeme zabezpečiť lepší spánok?
- nepoužívajte telefón tesne pred spaním – vzdanie sa používania elektronických zariadení, ktoré vyžarujú modré svetlo, bude mať priaznivý vplyv na upokojenie
- nepite večer kávu a nejedzte pár hodín pred spaním – kofeín má má stimulačný účinok a môže spôsobiť ťažkosti so zaspávaním, rovnako ako proces trávenia jedla pred chvíľou
- nájdite si svoj vlastný večerný režim – na každého funguje niečo iné, ale oplatí sa vyskúšať napríklad meditáciu, relaxačnú hudbu alebo čítanie .
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Máte ráno ospalky? Nesťažujte sa, pretože sú to „obete vojny, ktorú ste vyhrali v spánku“
Pozor na „TikTok mozog“. Čo sa deje pri prehliadaní aplikácie?
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.