17.1.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/New Africa).
Papraď je jednou z najobľúbenejších rastlín, ktoré môžeme nájsť v domácnostiach , ale nie vždy vyzerá tak, ako by sme si želali. Zhadzuje listy, chradne a márne by sme na nej hľadali nové výhonky. Naše babičky sú známe tým, že vo svojich domovoch pestovali obrovské paprade. Aké je tajomstvo týchto rastlín? Stačí ich hnojiť živinou, ktorú si každý môže pripraviť doma sám.
Čo všetko potrebuje papraď doma?
Stará dobrá papraď nie je náročná rastlina, ale aj tak v našich domácnostiach nevyzerá tak, ako by sme chceli. Namiesto krásnych a bujných stoniek pokrytých listami naša rastlina redne a len ťažko na nej nájdeme nové známky života. Prečo sa to deje? Potom za to vo väčšine prípadov môžu nepriaznivé podmienky v dome, bez ktorých papraď nebude vyzerať tak, ako si predstavujeme. Čo teda papraď potrebuje?
Predovšetkým správne miesto v byte: nesmie byť príliš svetlé, ale ani úplná tma jej neprospieva. Najlepšie je umiestniť ju na parapetu okna orientovaného na juh alebo len niekoľko metrov od okna. Okrem toho by mala mať papraď zabezpečenú solídnu dávku vody: koreňový bal by mal byť vlhký, ale nie veľmi mokrý, pretože to je jeden krok k hnilobe koreňov. Lepšie je poskytnúť paprade poriadnu dávku vlahy kropením jej listov.
Kondicionér na papraď
Papradiam, rovnako ako všetkým rastlinám, by sa okrem správnych podmienok pre rast mali poskytovať aj hnojivá. Hoci môžete siahnuť po univerzálnych prípravkoch, nič vám nebráni použiť domáce, ktoré zodpovedajú trendu zero waste. Stačí, ak siahnete po obyčajnom čiernom čaji. Nesladený a vychladnutý nálev zmiešajte s vodou a touto zmesou zalejte naše domáce paprade. Rastline tak nielenže dodáte cenné živiny na rast, ale zároveň zlepšíte podmienky na to, aby sa papradiu darilo. To všetko preto, že čaj má kyslú pH reakciu, ktorá je pre paprade ideálna.
Ovocie? To je dôvod, prečo papraď rastie ako obor
Čajový nálev je ideálnou výživou pre naše paprade, ale aj čajová usadenina môže prispieť k tomu, že ich veľkosť dosiahne XXL. Ako ich používať? Dvomi spôsobmi. Po prvé, čajovú usadeninu môžete nasypať na vrch kvetináča s papraďou a potom ju jemne posypať zeminou (vďaka tomu nebude plesnivieť). Po druhé, je dobré ich zmiešať so zeminou, ktorú používate na presádzanie papradia. Potom budú priamo vyživovať korene, čo určite prospeje kondícii rastliny.
Na tento účel môžete použiť tzv. listový čaj, ale aj tie balené vo vreckách. Ak však má zmysel aplikovať živiny, je lepšie vopred odstrániť papier a obsah pridať k paprade.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Zimná starostlivosť o paprade. Neublíži jej ani celá vykurovacia sezóna
Sú listy paprade suché a opadávajú? Stačí pod to dať jednu vec