Objavte v sebe ženskú vášeň
- svoju hybnú silu.

Logo

„Bez vášne nemáte energiu.
Bez energie nemáte nič.“

Warren Buffet

Zaujímavosti,

Všetky klamstva narcistu… Osem viet, ktorými skreslí realitu

1.12.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: pexels.com/RDNE Stock project). Domýšľavý, úspešný a s večne upnutým nosom. Jedným slovom toxický a osamelý. Takýto obraz narcistu funguje v mysliach ľudí. Narcistov však...

1.12.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: pexels.com/RDNE Stock project).

Domýšľavý, úspešný a s večne upnutým nosom. Jedným slovom toxický a osamelý. Takýto obraz narcistu funguje v mysliach ľudí. Narcistov však nie je vždy ľahké demaskovať. Ľudia s narcistickou osobnosťou sú majstri manipulácie, hviezdy na svojom javisku. Narcista je tiež virtuózom klamstva, ktoré je také dobré, že mu každý začne veriť.

Foto: pexels.com/RDNE Stock project
  • Narcistickí ľudia sú majstri manipulácie a lži
  • Narcisti klamú, aby ochránili svoj pocit vlastnej hodnoty
  • Narcistickí ľudia často porušujú hranice a pravidlá a nezaujímajú sa o dôsledky svojho konania

Hoci je každý narcista iný a má svoje obľúbené spôsoby, ako skresliť realitu, väčšina z nich klame rovnakými slovami.

Všetky klamstvá narcistu

Narcista často klame, nemá inú možnosť. Bez lží je ohrozená najmä jeho sebaúcta.

Narcistickí ľudia si veľmi často musia kompenzovať straty, ktoré utrpeli v detstve. Podľa výskumov sú mnohí narcisti obeťami traumatických zážitkov alebo toxických vzťahov. Denne žijú s pocitom prázdnoty, ktorý si zabezpečujú falošnou idealizáciou svojej osoby. Hovoriť svetu, ale predovšetkým sebe, že narcis je stelesnením ideálu, je základom ich existencie a najväčšou lžou narcistu.

Čím ešte narcista skresľuje realitu a aké klamstvá používa, aby niečo dosiahol? Všetky klamstvá narcistu opisuje profesor Preston Ni, odborník na medziľudskú komunikáciu, ktorý zohľadňuje konkrétne typy osobnosti.

Som skvelý!

Narcista nikdy nepovie opak. Najmä ak ide o patologický narcizmus. Narcista buduje svoj obraz na prehnanom a umelo vybudovanom sebavedomí. Čím hlasnejšie presadzuje svoju jedinečnosť, tým menej sebavedomý v skutočnosti je. Nafúknuté ego je jeho poznávacím znamením. Chvastúnstvo a večné predvádzanie sa prezrádza najväčšiu slabosť narcistu – neschopnosť byť obyčajným a autentickým, úprimným človekom.

Narcista nie je schopný sebakritiky, a teda ani poučiť sa zo svojich chýb a budovať úprimné a zdravé vzťahy s ostatnými. Väčšina ľudí, ktorí denne fungujú v nejakom bližšom vzťahu s narcistom, hovorí, že ich vonkajšia prezentácia má len málo spoločného s tým, kým v skutočnosti sú.

Foto: pexels.com/RDNE Stock project

Som lepší ako ty. Lepší ako ktokoľvek iný

Iný svet narcista nepozná a neakceptuje. A napriek zdaniu môže táto lož spôsobiť narcistovi veľa ťažkostí. Nie je totiž ľahké byť vždy lepší ako všetci ostatní. Zahŕňa to večné hranie sa a nedostatok priestoru na minimálne prejavenie slabosti. Podľa odborníkov z Mayo Clinic sa u ľudí s narcistickou osobnosťou prejavujú dve hlavné črty: hlboké presvedčenie o tom, že sú lepší ako ostatní, a očakávanie, že ostatní budú narcistu uznávať za lepšieho, než v skutočnosti je.

V každodenných interakciách narcisti získavajú najväčšie uspokojenie z pripomínania a dokazovania svojej nadradenosti ostatným. Je to ich pohonná hmota. Takmer božské sebavedomie narcistu dokonale zapadá do pilierov existencie narcistu: najdôležitejšie sú jeho potreby, ktoré by mali byť bezpodmienečne uspokojené. Všetko ostatné sa nepočíta.

Narcisti sa vyznačujú extrémnou ľahkosťou v kritizovaní a posudzovaní druhých, sarkazmom a netoleranciou voči tým, ktorí sú horší ako oni.

Sľubujem vám…

A narcisti vedia sľubovať ako nikto iný. Čokoľvek, len aby dosiahli svoj cieľ. Nevadí, že každý sľub je lož a nikdy, ani na chvíľu, nebol určený na splnenie. Sľubom si kupujú čas a iné výhody. A účtovanie s nimi je dosť ťažké a dokonca poskytuje priestor na ďalšiu manipuláciu a zneužívanie. Existujú štúdie, ktoré spájajú narcistickú osobnosť s neverou, neveryhodnosťou a nespoľahlivosťou v mnohých oblastiach osobného a pracovného života.

Nerobte si s ničím starosti

Keďže narcisti si z hraníc a pravidiel nerobia ťažkú hlavu, nemajú problém ich porušovať. Zákony porušujú častejšie ako ostatní. Vyznačujú sa neznesiteľnou ľahkosťou bytia a dôsledným bagatelizovaním problémov. Narcisti sú hrdí na svoju schopnosť manipulovať a presviedčať druhých, aby súhlasili s hrubým porušovaním ich pravidiel a hodnotového systému. Tie sú pre nich neoceniteľnými trofejami. Narcisti sa nezaujímajú o dôsledky, pretože za ne nikdy nepreberajú zodpovednosť. Jednoduché, však?

Nie je to moja chyba

Narcista nikdy nie je vinný za nič. V jeho svete neexistuje žiadne priznanie previnenia, namiesto toho je tu celý sklad až po okraj plný výhovoriek a racionalizácií. Narcisti sú majstri v prenášaní zodpovednosti na iných. Najmä za svoje vlastné zlyhania.

Foto: pexels.com/RDNE Stock project

Milujem ťa

Narcista miluje a tento pocit je mimoriadne hrejivý. Miluje však len seba. Jeho láska, alebo skôr jej vyznávanie, má za cieľ dosiahnuť určitý prospech. „Milujem ťa“ v ústach narcistu znamená „potrebujem ťa“. Ako je možné, že sa ľudia dajú oklamať ich vyhláseniami lásky?

Nie je to ťažké, narcista môže byť veľmi šarmantný, charizmatický a romantický. Dokáže zvádzať a je v tom veľmi efektívny. Narcisti radi používajú techniku nazývanú bombardovanie láskou. Intenzívne prejavy lásky, zasypávanie darčekmi a vyznaniami lásky mu pomáhajú rýchlo dosiahnuť cieľ – zaujať a návykovo ovplyvniť osobu túžiacu po náklonnosti. Hoci sa medové týždne s narcistom rýchlo skončia, zostáva výborným prvkom na udržanie aj veľmi toxického vzťahu.

Si moje sklamanie

Jedinečne znepokojujúce slová anonymného narcistu citoval vo svojom článku profesor Preston Ni: „Rozhodol som sa rozviesť so svojou manželkou. Po troch rokoch manželstva nesplnila kritériá výkonnosti, ktoré som si stanovil. Som z nej veľmi sklamaný“.

Odborníkov, ktorí skúmajú narcistickú osobnosť, takéto slová neprekvapujú. Pre narcistu človek nie je hodnotou, nie je partnerom, partnerkou ani láskou, má byť užitočný. Aby plnil očakávania. Narcista nesmúti ani netúži – hnevá sa, že niekto nenaplnil jeho potreby tak, ako očakával.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Toho sa narcis desí. Situácie, ktoré sú za hranicami toxických ľudí

10 typov toxických ľudí, ktorých stretnete vo svojom živote. Ako ich rozpoznať?


Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.Odporúčame

Pri pohovore kladie jednu otázku. Tvrdí, že vďaka nej má každú prácu vo vrecku

2.3.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/New Africa). Pripravujete sa na pracovný pohovor a hľadáte tipy, ktoré môžu zvýšiť vaše šance na prijatie? Jedna tvorkyňa…

Na ostrove žije 13 rokov. Je to jediná žena. Okrem nej je tu 10 väzňov a dozorca

02.03.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Marco Saracco facebook.com/giulia.manca.520). V roku 2011 prišla na ostrov Pianosa a zamilovala sa do malebných výhľadov. Ide o to,…

Zakázali používanie názvov mäsa pre rastlinné produkty. Pokuty môžu dosiahnuť tisíce eur

02.03.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Steve Heap). Rastlinné steaky a šunky už nebudú. Francúzsko zaviedlo zákaz pomenúvať rastlinné produkty výrazmi vyhradenými pre produkty živočíšneho…

Hádanka pre logické myslenie. Správnu odpoveď poznajú len ľudia s vysokým IQ

02.03.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: súkromný archív Pixabay/StockSnap Pixabay/PandannaImagen). Existuje mnoho typov testov, ktoré testujú inteligenciu a logické myslenie. Priemerné skóre je 100 bodov…

Indický miliardár usporiadal predsvadobnú párty. Pozval 50 000 ľudí

02.03.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: snímka obrazovky youtube.com/@anotherproject_). Najbohatší muž Indie sa rozhodol usporiadať veľkú párty, ako informoval web Hindustan Times. Muž pozval na…

Auto Trendy

Bugatti ukázalo 25-sekundové video. Na ňom… Motor V16. Nové hyperauto

3.3.2024 Redakcia Auto trendy Bugatti odhalilo najdôležitejšie momenty. Nové vozidlo bude mať na palube šestnásťvalcový motor, ale nie v usporiadaní W. Krátke video hrdo ukazuje "V16".

Volkswagen oceňuje čínsku technológiu. Kupuje platformu Xpeng

3.3.2024 Redakcia Auto trendy - Rastúca konkurencia zo strany čínskych výrobcov predstavuje pre európske značky veľké výzvy. Týka sa to nielen predaja na starom kontinente. Korporácie chcú presadiť svoj vplyv…

Čo je to Gold Wing? Dizajnér Hondy určite nemyslel na takúto turistiku

3.3.2024 Redakcia Auto trendy - Honda Gold Wing je spojená s cestovaním. Má byť pohodlná na dlhých cestách. Nadšenci sa však rozhodli otestovať, či zvládne aj trasy mimo cesty. Ako…

Timo Glock sa vracia do DTM. Bývalý jazdec F1 hovorí s tímom McLaren

3.3.2024 Redakcia Auto trendy - Populárny pretekársky seriál DTM tento rok splnil svoje predsavzatia. V sezóne 2024 sa predstavia tímy siedmich výrobcov. Čerešničkou na torte je účasť kultovej britskej značky…

Od dnešného dňa môžete v Rakúsku prísť o auto za prekročenie rýchlosti. Platí aj pre Slovákov

3.3.2024 Redakcia Auto trendy - Rakúsko chce vodičom, ktorí prekračujú rýchlosť, odobrať autá. Od 1. marca budú v Rakúsku platiť nové pravidlá proti prekračovaniu rýchlosti. Polícia sa zameria na amatérskych…

Najobľúbenejšie elektromobily v Európe. Vládne jedna značka

3.3.2024 Redakcia Auto trendy - Počet registrácií elektrických vozidiel v Európe po prvýkrát prekročil dva milióny kusov. Ide o najvyššiu úroveň v histórii. Zaujímavé však je, že batériový automobil, ktorý…

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov