21.11.2023 Redkcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Totokzww).
Surfínia je jednou z najkrajších kvitnúcich črepníkových rastlín, na ktoré sa s potešením pozeráme počas našich letných prechádzok. Rastlina sa vyznačuje nielen výrazným rastom, ale predovšetkým rozprávkovo pestrými kvetmi. Ich bujná hojnosť často trvá až do prvých jesenných mrazov. Keď sa vyskytnú, je rastlina vhodná len na vyhodenie? Ako bezpečne zazimovať surfíniu a aké sú šance, že sa vám táto úloha podarí?
- Prezimovanie surfínie pri teplotách nad 10 °C spôsobí, že rastlina ochorie a rýchlo odumrie.
- Bezpečný čas na začatie hnojenia rastliny je vtedy, keď dĺžka jej výhonku dosiahne 4 – 5 cm.
- Šanca na prezimovanie surfínie je malá – aj skúseným záhradníkom sa to často nepodarí.
Aj keď sa vám to podarí, rastlina v nasledujúcom roku nebude kvitnúť veľmi bujne a bohato.
Výsadba surfínií
Pred výsadbou surfínie sa oplatí navštíviť záhradné centrum a kúpiť úrodnú, kyslú a priepustnú pôdu. Optimálny substrát by sa mal pohybovať okolo pH 5. Ďalším krokom je výber vhodného kvetináča. Je dôležité, aby mal na dne špeciálne otvory, ktoré umožnia odtok vody a ochránia korene pred rizikom hniloby.
Základnú drenáž môžeme zlepšiť aj vrstvou keramzitu, štrku alebo drobných kamienkov. Výsadbu začneme tak, že rastlinu vyberieme z pôvodného kvetináča a následne ju umiestnime do novej nádoby. Nezabudnite, že sadenicu nesmiete do pôdy zasadiť príliš hlboko ani príliš plytko. Obe tieto chyby oslabujú korene.
Ako sa starať o závesné petúnie
Záhradníci odporúčajú, aby sa dobre ošetrované druhy vynášali na balkóny alebo terasy až po úplnom vymiznutí rizika mrazov. Optimálny čas je až v polovici mája. Surfínie sa neboja pobytu na plnom slnku. Práve naopak. Milujú južnú expozíciu a silne slnečné miesta.
Ktorému kroku starostlivosti sa oplatí venovať osobitnú pozornosť, aby surfínia potešila bujným kvitnutím? Kvetinári poukazujú na pravidelné zalievanie. V lete by sme na to nemali zabúdať dokonca dvakrát denne – ráno a večer. Samotná voda však na plné vyfarbenie púčikov nestačí. Pomôcť môžu tekuté hnojivá špeciálne určené pre balkónové rastliny. Odborníci tiež radia priebežne sa zbavovať odumretých a zhnitých kvetov. Nevyzerajú pôsobivo a zbytočne zaťažujú rastlinu.
Ochrana surfínie pred zimou
Balkóny zdobené bujnými a pestrofarebnými rastlinami začínajú s príchodom jesenno-zimného obdobia strácať svoj skutočne rozprávkový vzhľad. Milovníci surfínií sa zaujímajú o možnosť prezimovať svoje obľúbené druhy doma. Niektorí ľudia plánujú zbierať semená a potom ich sami vysievať, aby si na jar nazbierali zásobu nových sadeníc.
Ukazuje sa však, že to bude veľmi ťažké a v mnohých prípadoch jednoducho nemožné urobiť doma. Existuje nejaký spôsob, ako prezimovať petúniu až do jari? Životnosť kaskádovej petúnie môžete predĺžiť tak, že ju budete držať v chladnej a svetlej miestnosti. Dobre poslúži akákoľvek úžitková miestnosť, napr. garáž s oknom, pivnica alebo podkrovie.
Prezimovanie rastliny v domácich podmienkach
Ak sa rozhodnete nechať rastlinu v dome alebo v byte, nezabudnite obmedziť zalievanie. Stačí, ak to urobíte občas, bez toho, aby ste rastlinu nechali úplne vyschnúť. Nezabudnite, že optimálna teplota v miestnosti, kde surfínia prebýva, by mala byť okolo 10 stupňov Celzia. Až koncom zimy alebo začiatkom jari môžeme rastlinu premiestniť na miesto, kde teplota dosahuje 16 stupňov Celzia.
Predjarný čas je tiež ideálny na vykonanie udržiavacieho rezu a na obnovenie pravidelnej a pomerne častej zálievky. Príchod apríla je jasným signálom na opätovné zavedenie hnojív. Je vhodné dbať na to, aby vybraný produkt obsahoval veľa železa. Skúsení záhradníci v tom majú jasno. Prezimovanie surfínie v domácich podmienkach je veľmi ťažké, ale nie nevyhnutne nemožné. Ak sa však na to necítite, lepšou možnosťou je zaobstarať si novú sadenicu v sezóne.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Surfínia kvitne v decembri? Je to možné! Stačí urobiť jednu vec
Chcete krásne supertunie? Starí záhradníci vždy používajú túto liečbu