11.11.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: youtube.com/@cambridgeuniversity).
Viac ako 100 listov napísaných francúzskym námorníkom sa nikdy nedostalo k adresátom. Zostali zapečatené viac ako 250 rokov, kým ich neotvoril britský vedec. – Uvedomil som si, že som prvý, kto si prečítal tieto mimoriadne osobné informácie. Listy sa nikdy nedostali k adresátom, povedal neskôr profesor Renaud Morieux.

Renaud Morieux videl v Britskom národnom archíve krabicu obsahujúcu viac ako 100 listov zabavených francúzskym námorníkom, ktorí sa stali vojnovými zajatcami počas sedemročnej vojny. Vtedy ešte nevedel, že vyblednutý atrament a zažltnuté strany ukrývajú príbehy lásky a túžby.
„Zo zvedavosti som požiadal o tento box z knižnice. Stužkami boli previazané tri skupiny listov. Listy boli veľmi malé a zatvorené, tak som požiadal archivára, či by mi ich mohol otvoriť. Súhlasil. Uvedomil som si, že som prvý, kto si prečítal tieto mimoriadne osobné informácie. „
– vyjadril sa Renaud Morieux.
Listy sa podľa neho nikdy nedostali k adresátom.
Tieto milostné listy boli odpečatené po 250 rokoch
Profesor Morieux strávil päť mesiacov štúdiom listov. Všetky boli nedotknuté – uchované v malých obálkach a zapečatené. Ako uvádza The New York Times, niektoré obsahovali priznania manželiek, ktorým chýbali manželia, zatiaľ čo iné obsahovali diskusie o financiách domácnosti alebo správy o narodení dieťaťa.
„Mohla by som ti písať celú noc… Som tvoja verná manželka, navždy. Dobrú noc, manžel môj. Je polnoc. Je čas, aby som spala.“
– napísala Marie Dubosc svojmu manželovi v roku 1758.
To ešte netušila, že sa už nikdy neuvidia alebo že jej manžel list nikdy nedostane. Louis Chamberelan bol poručík na vojnovej lodi Galatée, ktorú zajali Briti. Hoci prežil zajatie, jeho žena zomrela skôr, ako sa vrátil domov.
Anne Le Cerf zase svojmu milému napísala, že sa už nevie dočkať, kedy ho bude „vlastniť“. Použila slovo, ktoré v tom čase mohlo znamenať „objať“ alebo „milovať sa“. Pani Le Cerf podpísala list „vaša poslušná manželka Nanette“. Takto ju láskyplne oslovoval jej manžel Jean Topsent.
Ženy 18. storočia sa nehanbili vždy prejaviť svoje intímne túžby
Písanie listov bolo v 18. storočí každodennou záležitosťou. Rebecca Earle, profesorka histórie na University of Warwick, povedala, že táto zbierka listov je výnimočná tým, že poskytujú vzácny pohľad do osobného života ľudí vo Francúzsku 18. storočia.
„Je ťažké nájsť zdroje, ktoré hovoria niečo o emocionálnej stránke manželstiev a osobnom živote obyčajných ľudí v minulosti“
– poznamenala v rozhovore pre The New York Times s tým, že pre historikov je veľmi ťažké to zachytiť.
Objavené listy sú podľa nej ďalším dôkazom toho, že ženy 18. storočia sa nie vždy hanbili prejaviť svojim partnerom intímne túžby.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Našli Noemovu archu? Archeológovia tvrdia, že je to možné!