25.09.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: súkromný archív shutterstock/Dmitrii Pridannikov).
Živé ploty sú vysadené na okrasu a na oplotenie pozemku. Vedci z Cambridge však zistili, že sa ich oplatí vysadiť aj z iného dôvodu. Sú lacným spôsobom ochrany pred znečistením ovzdušia. Podobnú úlohu zohrávajú aj tuje.
Výsadba živých plotov – vplyv na zdravie
Výsadba živých plotov medzi ulicami a školskými ihriskami a ihriskami by mohla dramaticky znížiť vystavenie detí znečisteniu ovzdušia z cestnej dopravy, zistili vedci z University of Cambridge a Lancaster University.
Svoje závery založili na výsledkoch meraní vykonaných v Manchestri na školskom pozemku susediacom so 6-prúdovou cestou. Štúdia sa líši od predchádzajúcich štúdií tým, že sa zamerala na obsah prachových častíc vo vzduchu pochádzajúcich z výfukových plynov vozidiel a vyplývajúcich z opotrebovania pneumatík a brzdových doštičiek. To nám umožnilo odlíšiť lokálne znečistenie ovzdušia spôsobené cestnou dopravou od iných zdrojov.
Na štúdium častíc zadržaných živým plotom vedci použili novú metódu analýzy znečistenia pomocou magnetického poľa. Ukázalo sa, že živý plot efektívne zachytáva ultrajemné prachové častice zo vzduchu, ktoré sú považované za zdraviu najškodlivejšie. Ide o pevné častice s rôznym chemickým zložením, obsahujúce kovy a iné látky, vrátane toxických. Väčšie, takzvané PM10, častice s priemerom do 10 mikrónov sú také malé, že ich môžeme ľahko vdýchnuť spolu so vzduchom. Tie jemnejšie, PM2,5, s priemerom až 2,5 mikrónu, dokážu preniknúť hlbšie do pľúc a dostať sa do krvného obehu.
Rastliny výrazne znižujú znečistenie
Vedci z Fakulty vied o Zemi v Cambridge merali počet častíc rôznych veľkostí na listoch živých plotov a stromorastov a pomocou vzduchových filtrov skúmali úroveň znečistenia ovzdušia v rôznych oblastiach školského ihriska. Vyvinuli tiež experiment, v ktorom použili stopovací plyn na preskúmanie toho, ako sa častice PM2,5 pohybujú a zastavujú na živom plote. Ukázalo sa, že rastliny výrazne znižujú znečistenie. Na školskom ihrisku, 30 metrov od cesty, vedci zaznamenali 78 % pokles koncentrácie PM10. v porovnaní s pouličným vzduchom. Najmenšie častice PM2,5 boli filtrované ešte dôkladnejšie.
„Živý plot pôsobí ako priepustná bariéra, účinne zachytáva a zadržiava častice na listoch. Môže to byť jednoduchý, lacný a účinný spôsob, ako znížiť vystavenie miestnym zdrojom znečistenia“
– tvrdí Hassan Sheikh z Fakulty vied o Zemi v Cambridge.
Živé ploty v blízkosti škôl a škôlok
Živé ploty sa oplatí vysádzať najmä v blízkosti škôl a škôlok, pretože deti sú viac vystavené vplyvom znečistenia ovzdušia ako dospelí. Je to spôsobené tým, že ich dýchacie cesty sa stále vyvíjajú. Deti navyše dýchajú rýchlejšie ako dospelí a sú nižšieho vzrastu, takže ich dýchacie cesty sú bližšie k zdroju znečistenia, čo znamená, že vdychujú viac škodlivých látok. Negatívnym dôsledkom znečistenia ovzdušia sú vystavené najmä deti navštevujúce školy nachádzajúce sa v blízkosti frekventovaných ciest.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Na trávnik vylejeme vodu z uvarených zemiakov. Bežný problém sa vyrieši sám