24.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: pexels.com/Karol D/Dom J).
Pohľad na záhradkárov, ktorí sa začiatkom jari pustia do zakladania trávnikov, nie je prekvapením. Keď vidíme túto činnosť na jeseň, môže to byť trochu prekvapujúce, ale má to veľký zmysel. Ukazuje sa, že práve po oficiálnom skončení leta majú trávne semená najlepšiu šancu usadiť sa v pôde. Čo ešte hovorí v prospech jesenného výsevu trávnika? Odpovedáme.
- Doteraz sa predpokladalo, že najlepší čas na výsev trávnika je apríl alebo začiatok mája. Ukázalo sa však, že nie denná teplota, ale úroveň tepla v pôde je predpokladom zdravého rastu trávy.
- založenie trávnika na jar je veľmi časovo náročné kvôli načasovaniu rastu burín a peľu – buriny môžu klíčiť oveľa rýchlejšie ako semená.
- trávnik zasiaty na jeseň by mal byť pokrytý ľahkou vrstvou pôdy. Tá ochráni semená pred tým, aby ich zožrali hladné vtáky.
Nový trávnik z výsevu – výhody neskorého leta a jesene
Skúsení záhradníci majú v tomto smere jasno: trávne semená možno úspešne vysievať od polovice augusta do polovice októbra. V tomto čase je pôda po uplynulom lete ešte dokonale prehriata a zvyšujúca sa jesenná vlhkosť poskytne klíčiacim trávam vhodné podmienky na rast. Dôležité je, že minimálna teplota potrebná na prerazenie semien v pôde je 6 až 8 °C. Mierne chladnejšie jesenné večery a noci nespomalia jeho vývoj.
Ak v tomto čase zasievate trávnik, môžete si byť istí, že stonky stihnú zakoreniť ešte pred príchodom zimy. V nasledujúcich týždňoch jasne uvidíte, ako sa vytvára svieži a hustý trávnik, ktorý sa ľahko vyrovná so zasneženým obdobím. Na jar, keď sa biele chmýří roztopí, sa budete môcť takmer okamžite tešiť z krásneho trávnika. Stačí venovať trochu pozornosti niekoľkým jednoduchým úkonom údržby.
Výsev trávnika – začnite s týmto
Kde začať pri zakladaní trávnika? Mnoho ľudí pravdepodobne odpovie, že sa začína výberom metódy, pretože sa môžeme rozhodnúť pre valcovaný alebo vysiaty trávnik. Ak sa rozhodnete pre druhú možnosť, mali by ste si dopriať čas na preskúmanie plochy, ktorú máte. Správne pripravená pôda by mala byť bez odpadkov, kameňov, vyčnievajúcich koreňov a zdrevnatených častí rastlín.
Hoci záhradkári snívajú o záhradách bez buriny, nie vždy je táto úloha možná. Vďaka široko dostupným herbicídom dokážeme počet burín obmedziť na minimum. Špecializovaný prípravok zničí nielen ich nadzemné časti, ale poradí si aj s ich koreňmi. Ak sa rozhodnete pre postrek, ďalší krok založenia trávnika musíte odložiť približne o tri týždne.
Majitelia pozemkov v zamokrených oblastiach sa vzdávajú nádeje na svieži trávnik. Jediné, čo je potrebné, je dôkladná drenáž, t. j. odvodnenie pozemku. Úlohou je odviesť prebytočnú vodu z plochy, ktorá sa má osiať trávnikom. V prvom kroku odstránime asi 30 cm vrchnej vrstvy pôdy a potom položíme asi 10 cm drenážnu vrstvu pozostávajúcu z hrubého piesku alebo jemného štrku. Nakoniec celú plochu dobre zhutníme a zasypeme ju predtým nakopčenou zeminou. Je dôležité, aby celá plocha bola presne na rovnakej úrovni ako na začiatku.
Zameranie na substrát
Kľúčom k zlepšeniu pôdy je dôkladné prekopanie celej plochy trávnika. Ak ste sa rozhodli vytvoriť drenážnu vrstvu, tento krok môžete pokojne preskočiť. Ak drenáž nie je, substrát by sa mal rozbiť do hĺbky približne 20 až 25 cm. Najlepší spôsob, ako to urobiť, je použiť:
- lopatu,
- vidly,
- mechanický kultivátor.
Niekedy je absolútne nevyhnutné nahradiť celú vrchnú vrstvu pôdy úrodnejšou a bohatšou na živiny. Na tento účel sa odporúča odobrať 8 – 10 cm podorničia a nahradiť ho priepustnejším. Pozemky s prevažne ílovitou pôdou je potrebné premiešať s 3-5 cm vrstvou piesku, aby sa pôda uľahčila.
Úspech založeného trávnika závisí vo veľkej miere aj od správneho zhutnenia a vyrovnania. Osvedčeným, ale trochu zdĺhavým spôsobom je ubíjanie pôdy topánkami. Jednoducho položte nohu vedľa nohy na určené miesto a preneste váhu smerom k pätám. Tí, ktorí uprednostňujú rýchlejšie a účinnejšie metódy, by sa mali rozhodnúť pre záhradný valec.
Výber trávneho osiva
Venovať čas a energiu správnej príprave trávnika sa v budúcnosti oplatí. Vidina nadýchaného koberca pod nohami je čoraz reálnejšia. Hustý, sviežo zelený trávnik však závisí nielen od pôdy, ale predovšetkým od správnej trávnej zmesi.
Pri výbere trávnikovej zmesi by sa mali zohľadniť záhradné podmienky, ako napríklad miera slnečného žiarenia. Dôležité je aj plánované využitie trávnika. Iný typ trávnika bude ideálny pre trávnik pred domom, zatiaľ čo trvalejší trávnik bude ideálny pre rekreačnú oblasť. Bez ohľadu na typ trávnika, ktorý sa má založiť, by sa na výsev malo vyberať len osivo najvyššej kvality. Len takýto výrobok zaručí rovnomerné vzchádzanie, reprezentatívny vzhľad a rýchle zahustenie trávnika.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Dokedy sa môže na jeseň siať tráva? Po tomto dátume z toho už nič nevyrastie
Nikdy to nerobte po daždi. Vystavujete sa nebezpečenstvu