12.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/sirtravelalot).
Počas troch rokov vystriedala 16 rôznych pozícií v rôznych korporáciách a počas tejto doby sa v žiadnej osobne neobjavila. Hovoríme o žene skrývajúcej sa pod pseudonymom Guan Yue, ktorej prípad bol medializovaný v čínskych médiách. Za peniaze, ktoré sa jej podarilo zarobiť podvodom, si kúpila okrem iného aj byt v Šanghaji.
Takto to fungovalo tri roky, podvádzali zamestnávateľov aj štát. Ako píše Businessinsider.com s odvolaním sa na správy z čínskych novín „Xinmin“, dotyčná žena sa zúčastnila na organizovanom podvode a celá operácia podvodu so mzdami mala zločincom v priebehu troch rokov priniesť zisk takmer 7 miliónov dolárov. Spolu to zahŕňalo 53 zamestnancov. Podľa „Xinmin“ boli nakoniec všetci zatknutí.
Nič to však nemení na fakte, že v Číne je to stále bežný problém. O prebiehajúcej praxi písali tamojšie médiá v januári 2023. V súčasnosti sa odhaduje, že v krajine pôsobí asi 700 – 800 organizovaných skupín, ktoré sa zaoberajú mzdovými podvodmi a združujú ľudí, ktorí pravidelne prijímajú veľa zákaziek naraz.
Mala 16 zamestnaní naraz. Nikdy sa neukázala v kancelárii
Guan Yue bola zamestnaná na platenú skúšobnú dobu v mnohých spoločnostiach súčasne. Počas tohto obdobia si nevykonávala žiadne povinnosti, nezúčastňovala sa na stretnutiach a nevystupovala v žiadnej zo spoločností, no napriek tomu dostávala odmeny.
Mala špecifickú stratégiu: všetko svoje zamestnanie si starostlivo zapisovala na jedno miesto. Keď sa zúčastnila ďalšieho pracovného pohovoru, oznámila na interných messengeroch firiem, kde už bola zamestnaná, že má „stretnutie s klientmi“. Zároveň zverejnila fotografie z prebiehajúceho prijímacieho pohovoru.
Mzdové podvody sú v Číne obrovským problémom
V januári 2023 prezident jednej z internetových technologických spoločností zistil, že jeho zamestnanec zároveň pracuje pre iný subjekt. Liu Jian pôvodne najal celý osemčlenný obchodný tím. Po 3-mesačnej skúšobnej dobe však práca oddelenia nepriniesla žiadne výsledky. Prepustil všetkých svojich zamestnancov. Krátko nato vedúci tímu omylom zdieľal fotografiu na internom messengeri spoločnosti, z ktorej bolo zrejmé, že je zamestnaný aj inde. Zamestnávateľ informoval políciu.
Tento problém v Číne je taký komplikovaný, že vyššie uvedení podvodníci majú veľmi vysokú úroveň vedomostí v oblasti zamestnávania, náborového procesu a pracovného práva. Vyvinuli takmer dokonalé techniky na pohovory so zamestnávateľmi a prezentujú pôsobivé životopisy, ktoré sa až neskôr ukážu ako falošné. Často ako celá skupina prenikajú do štruktúr firmy. Ďalším problémom pri ich vypátraní a potrestaní je skutočnosť, že zamestnávatelia len zriedka nahlásia prípady na políciu a väčšina takýchto prípadov sa rieši na základe pracovného práva.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Má 65 rokov a je v najlepšej forme svojho života. Uvádza “tri zlaté pravidlá”