8.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/Tapati Rinchumrus).
Kúpeľňa je jednou z najnáročnejších miestností v dome na udržiavanie čistoty. Vplývajú na to najmä podmienky, ktoré v nej panujú, a to sú zvyčajne vyššie teploty, vysoká vlhkosť, malý priestor a slabé vetranie. Zistite, ako pomocou domácich metód vrátiť škárovacej hmote v kúpeľni lesk.
Prakticky každá činnosť, ktorú v kúpeľni vykonávame, má vplyv na jej znečistenie. Uvedomme si, že aj nepozorované rozliatie trochy mydla podporuje tvorbu usadenín.
Vodný kameň a usadeniny nie sú jedinými nepriateľmi čistoty v kúpeľni
Veľké množstvo vody, ktoré používame najmä v sprche, má vplyv na obkladačky a škárovaciu hmotu v našej kúpeľni. Predovšetkým sa na nich po každom umývaní usadzuje vodný kameň. Nie je to však jediný nepriateľ čistoty v tejto miestnosti. Všadeprítomný a voľným okom neviditeľný prach sa mieša s vodou a tiež s tekutinami, ktoré používame na umývanie. Z týchto kombinácií sa tvoria usadeniny. V niektorých prípadoch, najmä po dlhšom období bez čistenia, sa môžu veľmi ťažko odstraňovať.
Nie je to však len vodný kameň a usadeniny, ktoré znečisťujú našu kúpeľňu. Problémom môžu byť aj plesne, ktoré sa objavujú, ak miestnosť nie je správne vetraná. Našťastie, aj to sa dá prekonať pomocou domácich prostriedkov. Ak je však rast plesní pokročilý a plocha je veľká, bude potrebné použiť špecializovaný prostriedok na báze chlóru.
Jedlá sóda a kyselina
Pre ľudí, ktorí chcú udržiavať poriadok v domácnosti prírodnými prostriedkami, by mala byť jedlá sóda produktom číslo jeden na každom nákupnom zozname. Mali by sa tiež uistiť, že majú vo svojej domácnosti jej správne množstvo. Áno, aj škárovacie malty sa dajú vyčistiť pomocou jedlej sódy. Stačí ju skombinovať s kyselinou.
Na čistenie škárovacej hmoty je najlepšia pasta z jedlej sódy s octom alebo citrónovou šťavou. Ocot je vlastne vodný roztok kyseliny octovej, zatiaľ čo citrónová šťava je zdrojom kyseliny citrónovej. Ako si takúto pastu na škáry vyrobíte?
Budeme potrebovať vrecko jedlej sódy (70 – 100 g), 100 ml vody a 100 ml obyčajného liehového octu alebo približne 60 ml citrónovej šťavy. Všetky ingrediencie zmiešame, pastu nanesieme na škárovaciu hmotu a necháme pôsobiť približne hodinu. Po uplynutí tejto doby je najlepšie škáry vydrhnúť špeciálnou kefou a potom opláchnuť silným prúdom vody.
Jedlá sóda a peroxid vodíka
Rovnako účinnú pastu možno pripraviť z jedlej sódy a peroxidu vodíka. Je ideálna pre svetlé škárovacie hmoty, ktoré získajú späť svoju farbu a lesk. Obsah vrecka s jedlou sódou jednoducho nasypte do misky a potom pomaly pridávajte peroxid vodíka, pričom neustále miešajte. Tento postup opakujte, kým nedosiahnete konzistenciu pasty.
Pastu z jedlej sódy a peroxidu vodíka naneste na škáry a nechajte pôsobiť maximálne pol hodiny. Po uplynutí tejto doby škáry vydrhnite špeciálnou kefou a opláchnite silným prúdom vody. Bieliaci účinok peroxidu vodíka nielenže zbaví škáry všetkých nečistôt, ale aj ich farba bude opäť vyzerať ako nová.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Jedinečné využitie tabliet do umývačky. Vaša kúpeľňa sa vám poďakuje