7.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Dan Race).
Čo sadiť na jeseň? Nižšie teploty a kratšie obdobie ohlasujú koniec sezóny, ale to neznamená, že by sme mali na záhradu zabudnúť až do jari. Vôbec nie! September je dôležitý čas a oplatí sa ho čo najlepšie využiť, aby ste sa mohli tešiť z udržiavaného zeleného priestoru a bohatej úrody v budúcom roku. Odporúčame, čo treba urobiť teraz. Napriek zdaniu je teraz pre záhradkárov veľmi rušné obdobie.
Čo sadiť na jeseň? Tu je záhradnícky kalendár na september
Väčšina rastlín sa vysádza skoro na jar, ale existujú výnimky, ktoré by sa mali vysievať práve teraz. Patria medzi ne krásne cibuľové kvety, ako sú tulipány, hyacinty, narcisy a krokusy. Musíte sa poponáhľať, aby ste ich stihli vysadiť do prvých mrazov, preto je najvhodnejším obdobím september. Musia stihnúť zakoreniť skôr, ako teploty klesnú pod bod mrazu.
Aký je najlepší spôsob? – Predtým, ako začnete, skontrolujte, či sú všetky cibule zdravé – či na nich nie sú škvrny alebo mechanické poškodenia a či nie sú príliš vyschnuté. Vybrané tvrdé a pevné kusy zasaďte do hĺbky trojnásobku ich výšky. Nemali by ste zabudnúť ani na výber vhodného miesta – malo by byť slnečné a mierne vlhké, pretože na takýchto miestach sa vyvíjajú najlepšie.
September je najlepší čas na delenie a presádzanie menej kvitnúcich trvaliek. Tento postup zabezpečí, že na jar vyrastú nové, krásne exempláre.
Koniec leta neznamená koniec úrody. Na jeseň môžete úspešne vysádzať rýchlo rastúce bylinky, ako aj niektoré druhy zeleniny. Patrí medzi ne maslový šalát, koreňová petržlenová vňať a špenát.
September je čas na úpravu záhrady
Na jeseň by sme sa mali zamerať na upratovanie a prípravu na ďalšiu sezónu. Je to vhodný čas na čistenie trávnika a záhonov. Teraz sa musíte zbaviť suchého lístia, vetvičiek a odumretých rastlín. Nezabudnite pokosiť trávnik. Je tiež dobré trávnik prevzdušniť. To bude mať pozitívny vplyv na stav trávnika a pomôže mu zotaviť sa zo zimy.
Začiatok jesene je ideálny čas na obnovu kvetinových záhonov. Zbavte sa buriny a zvyškov rastlín. Týka sa to napríklad slnečnice, aksamietnice alebo čínskych astier. Trvalky, ako sú klinčeky alebo alpské astry, je naopak potrebné orezávať a odstraňovať vyschnuté časti.
Ďalším veľmi dôležitým prvkom je ochrana rastlín pred mrazom. Môžeme to urobiť tak, že okolo nich vytvoríme kopčeky alebo ich zakryjeme konármi ihličnanov. Ďalším spôsobom je zakúpenie špeciálnej vlny v záhradkárskych obchodoch. Rastliny v kvetináčoch, ktoré milujú teplo, ako sú muškáty alebo fuchsie, by sme mali preniesť do interiéru.
Ako uskladniť jesennú úrodu?
Ovocie a zelenina z vlastnej záhrady vám ušetria peniaze, zabezpečia zdravé stravovanie a prinesú vám veľké uspokojenie. Ak máte tento rok výnimočnú úrodu, oplatí sa myslieť na jej správne uskladnenie. Takto sa nepokazia a budeme si ich môcť vychutnávať čo najdlhšie.
Prebytočné ovocie a zeleninu je dobré konzervovať alebo zamraziť. Zvyšnú úrodu skladujte na najchladnejšom mieste v dome. Dobre poslúži špajza alebo pivnica.
Sušené rastliny a bylinky môžete použiť na dekoráciu svojho domova alebo na prípravu jedinečných čajov. – V tomto prípade by boli výbornou voľbou nechtík lekársky, harmanček alebo levanduľa. Najjednoduchší spôsob sušenia kvetov je zviazať ich a zavesiť hlavou nadol na suché a vzdušné miesto. Odporúča sa vybrať miestnosť s malým prístupom slnečného svetla, pretože nadbytok slnečného svetla spôsobuje vyblednutie farby rastlín.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Výsadba v septembri. Začiatkom jari bude vaša záhrada pokrytá kobercom kvetov.
Krásne jesenné kvety potešia oko až do novembra. V komunistickom Slovensku boli v každej záhrade