17.8.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/fongbeerredhot).
Všimli ste si biely, výrazný kvet na ihličnanoch? Ukázalo sa, že to nie je pavučina, ale útok škodcov, ktorí môžu rýchlo zničiť celý ker. Našťastie môžete tento problém vyriešiť jednoduchými metódami. Tu je domáci liek na vošky.
Ak máte v záhrade ihličnany, určite viete, že je potrebné sa o ne správne starať. Pravidelná starostlivosť je spôsob, ako zabezpečiť, aby rastliny bujne rástli a tešili sa zo svojho vzhľadu dlhé roky. Krásne zelené ihličie poteší nejedno oko. Niekedy si však na niektorých exemplároch všimnete zvláštny biely povlak. Hoci pripomína pavučinu, nejde o pavúky, ale o problém. Zistite, čo je to za jav a ako proti nemu účinne bojovať. Ak to neurobíte, rastlina môže časom dokonca uhynúť.
Čo je to biely povlak na ihličnanoch? Nie je to pavučina
Ak ste si všimli biely povlak na ihliciach a výhonkoch, pravdepodobne to znamená, že rastlina bola napadnutá voškami. Pri žraní škodcovia uvoľňujú sekrét, ktorý svojím vzhľadom trochu pripomína pavučinu. Najčastejšie sa vošky objavujú v júni, keď sa práve začína leto, ale môžu sa objaviť aj v iných mesiacoch. Našťastie môžete proti napadnutiu bojovať pomocou domácich postrekov. Stačia vám prípravky z kuchyne a trpezlivosť a časom sa vošiek zbavíte. Ako si vyrobiť domáci postrek proti voškám?
Domáci liek na vošky? Použite cesnak a jedlú sódu
Pred časom sa na TikTok profile @annazuch0 objavilo video, ktoré ukazuje použitie domáceho postreku z cesnaku a jedlej sódy proti voškám. Ako si ho pripraviť? Ukázalo sa, že na tom nie je nič zložité.
- Do 2 litrov teplej vody nasypte 1 čajovú lyžičku jedlej sódy a pridajte 2 strúčiky prelisovaného cesnaku.
- Roztok dôkladne premiešajte, počkajte pol hodiny, vyberte cesnak a tekutinu nalejte do fľaše s rozprašovačom.
- Ihličnany dôkladne postriekajte. Postup opakujte každé 2 – 3 dni.
Ak chcete, aby kvapalina na rastlinách pôsobila dlhšie, obohaťte zmes pridaním sivého mydla alebo jedlého oleja.
Nie sú to vošky? Môžu existovať aj iné príčiny bielej škvrny
Ukázalo sa, že okrem vošiek môžu biele škvrny spôsobovať aj múčnatky, roztoče a pľuzgierová hrdza. Hoci je nepravdepodobné, že by bolo možné zabrániť útoku týchto škodcov, oplatí sa prijať vhodné opatrenia na ich odstránenie hneď, ako spozorujete prvý biely výkvet. Rýchly zásah je spôsob, ako zachrániť kríky a stromy, ktoré budú ešte dlhé roky tešiť oko.
Redakcia Vášeň v tebe
Súvisiace články:
Rastlina namiesto ruže. Je odolnejšia a jej pestovanie je hračka.
Stačí jedna ingrediencia a monstera vyraší nové listy
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.