Objavte v sebe ženskú vášeň
- svoju hybnú silu.

Logo

„Bez vášne nemáte energiu.
Bez energie nemáte nič.“

Warren Buffet

Tipy, Záhrada,

Pozberová starostlivosť o jahody – pletie, hnojenie a postrek

9.8.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/Vitalii Stock/k1tyara). Zberom úrody sa práca na jahodách nekončí. Po zbere posledných plodov z kríkov je čas na pletie, hnojenie a postrek. Tým sa...

9.8.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/Vitalii Stock/k1tyara).

Zberom úrody sa práca na jahodách nekončí. Po zbere posledných plodov z kríkov je čas na pletie, hnojenie a postrek. Tým sa rastlina pripraví na zimné obdobie a zároveň sa zabráni vzniku chorôb a napadnutiu škodcami. Aká starostlivosť sa vykonáva po zbere úrody? Vysvetľujeme.

Foto: shutterstock.com/Vitalii Stock

Starostlivosť o jahody po zbere – aké ošetrenia je potrebné vykonať?

To, že jahody skončili s plodením, neznamená, že ich môžete nechať tak a čakať do budúceho roka. Tieto plody, alebo skôr ich kríky, potrebujú náležitú starostlivosť, aby prežili zimu a v budúcom roku priniesli bohatú a zdravú úrodu. Ošetrenia, ako je pletie, hnojenie a postrek, majú za cieľ posilniť jahody a ochrániť ich pred chorobami a škodcami. To je dôležité najmä pre pestovateľov, ktorí pestujú celé polia jahôd. Ak sa o ne nepostarajú hneď po zbere, budúcoročná úroda môže byť neúspešná, čo sa prejaví na nižších tržbách.

Oplievanie jahôd po zbere úrody

Buriny sú pre jahody vážnymi konkurentmi v boji o vodu a živiny v pôde. Preto je pri týchto plodoch burina taká dôležitá, a to aj po skončení zberu. V prípade malých záhonov s jahodami, t. j. amatérskeho pestovania, stačí proti burine bojovať ručne jednoduchým pravidelným vytrhávaním. Robí sa to počas celej sezóny – od výsadby kríkov, cez obdobie plodenia až do neskorej jesene. V prípade komerčných plodín, ktoré pokrývajú väčšiu plochu – ručné vytrhávanie buriny je neefektívne, ak nie nepraktické. Vtedy sa odporúča použiť herbicídy. Používanie herbicídov sa neodporúča v domácich záhradách, kde sa záhony dajú opeliť ručne. Je dôležité si uvedomiť, že ide o pesticídy – ak nie sú potrebné, je lepšie ich nepoužívať.

Pri pletí jahôd po zbere úrody by ste mali odstrániť aj všetky zvyšky nahnitých plodov a listov s príznakmi chorôb na kríkoch a v ich okolí. Ich ponechanie na záhonoch môže mať za následok rozvoj hubových ochorení. Pri odstraňovaní buriny musíte odstrániť aj rastúci výhonok, ktorý oslabuje materskú rastlinu. Ak chcete získať nové odrezky, môžete takéto stonky ponechať, ale nezabudnite ich na jeseň vykopať a presadiť na nové miesto.

Aby ste znížili počet burín medzi jahodami a zároveň udržali dostatočnú vlhkosť pôdy, je dobré pôdu medzi kríkmi mulčovať. V prípade jahôd je na to najlepšia slama.

Fofo: shutterstock.com/k1tyara

Hnojenie a postrek jahôd po zbere úrody

Po zbere úrody je potrebné jahody vyživovať a posilňovať. Vtedy sa preto podáva ďalšia dávka hnojív. Najdôležitejšími zložkami, ktoré treba dodať rastlinám po zbere plodov, sú:

  • dusík,
  • draslík
  • fosfor,
  • horčík,
  • vápnik.

Hnojenie posilňuje rastlinu a zlepšuje jej celkovú kondíciu a uľahčuje tvorbu nových výhonkov a kvetných pukov. Na hnojenie je najlepšie používať prírodné prostriedky, napríklad kompost, hoci vo veľkých porastoch sa používajú aj minerálne hnojivá. Aké sú vlastnosti oboch typov?

  • Kompost

Je to organické hnojivo vyrábané predovšetkým z rastlinného odpadu. Vzniká aeróbnym rozkladom rastlinných zvyškov mikroorganizmami, t. j. kompostovaním v kompostoviskách alebo kompostovacích zásobníkoch. Kompost používaný v záhrade obohacuje pôdu o humus – robí pôdu vzdušnou a ľahkou. Kompost je bohatým zdrojom organických látok a mimochodom aj najlacnejším prostriedkom na úpravu pôdy. Pre svoje výnimočné vlastnosti je známy ako „čierne zlato záhradkárov“.

Kompost si môžete buď kúpiť, alebo vyrobiť sami – potrebujete len jednoduchý kompostér (napríklad z dosiek) a trochu trpezlivosti. Aby ste získali časť tohto cenného hnojiva, pravidelne do kompostu pridávajte zvyšky zeleniny, pokosenú trávu, palice a podobne – po niekoľkých mesiacoch bude čierne zlato záhradkárov hotové. Pre komerčné jahodové pole samozrejme nemôžete v domácom kompostéri vyrobiť dostatok kompostu. Môžete si ho však ľahko kúpiť.

Minerálne hnojivá sú alternatívou k prírodným metódam: buď jednozložkové, alebo viaczložkové hnojivá. Na hnojenie jahôd sú najlepšie viaczložkové hnojivá určené špeciálne pre jahody. Upozorňujeme, že hnojenie kríkov dusíkom sa vykonáva najneskôr do polovice augusta. Neskoršie „kŕmenie“ rastliny zbytočne stimuluje jej rast a sťažuje jej prechod do zimného spánku. Na jeseň prihnojte jahody bezdusíkatými hnojivami, ktoré obohacujú pôdu o fosfor a draslík.

Postreky, ktoré sa na jahodách vykonávajú po zbere úrody, sú zamerané predovšetkým na prevenciu vzniku hubových chorôb. Na tento účel sa preto používajú fungicídy, tzv. fungicídy. Okrem boja proti patogénom spôsobujúcim choroby je veľmi dôležité pokračovať v ochrane proti škodcom, ako je roztoč chmeľový pavúk, roztoč jahodový a opuchy. Na toto ošetrenie sa používa chemická ochrana.

  • Minerálne hnojivá

Minerálne hnojivá sú alternatívou k prírodným metódam: buď jednozložkové, alebo viaczložkové hnojivá. Na hnojenie jahôd sú najlepšie viaczložkové hnojivá určené špeciálne pre jahody. Upozorňujeme, že hnojenie kríkov dusíkom sa vykonáva najneskôr do polovice augusta. Neskoršie „kŕmenie“ rastliny zbytočne stimuluje jej rast a sťažuje jej prechod do zimného spánku. Na jeseň prihnojte jahody bezdusíkatými hnojivami, ktoré obohacujú pôdu o fosfor a draslík.

Postreky, ktoré sa na jahodách vykonávajú po zbere úrody, sú zamerané predovšetkým na prevenciu vzniku hubových chorôb. Na tento účel sa preto používajú fungicídy, tzv. pesticídy. Okrem boja proti patogénom spôsobujúcim choroby je veľmi dôležité pokračovať v ochrane proti škodcom, ako je roztoč chmeľový pavúk a roztoč jahodový. Na toto ošetrenie sa používa chemická ochrana.

Prečo je hnojenie jahôd po zbere také dôležité?

Hoci v júli a auguste väčšina ľudí ešte nemyslí na mrazy, pestovatelia sa na ne musia pomaly pripravovať. Pred zimou ochránia svoje jahody mechanicky, pomocou agrofólie, slamy alebo perforovanej fólie. Veľmi dôležitá je však aj kvalitná príprava kríkov „zvnútra“. Ak rastliny vstupujú do obdobia odpočinku oslabené, napadnuté chorobami, s jasnými nedostatkami vo výžive alebo – všeobecne povedané – v zlom stave, nepomôže im ani najlepší kryt. Zdravé a vyživované rastliny prezimujú oveľa lepšie ako slabé exempláre a tie, ktoré zostali po zbere bez primeranej dávky hnojiva.

Sezóna jahôd sa začína v júni, niekedy už koncom mája, a trvá približne mesiac. Pre pestovateľov sa však nekončí v júli! Po zbere jahôd je potrebné sa o ne ďalej starať, aby v nasledujúcom roku priniesli bohatú a zdravú úrodu. Medzi najdôležitejšie činnosti, ktoré sa vykonávajú do konca vegetačného obdobia, patrí pletie, hnojenie a postrek.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Prerezávate listy  jahôd? Je to dobrý začiatok! Len neurobte jednu chybu

Ako umývať jahody? Samotná voda nestačí. Pridajte k nej jednu ingredienciu


Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.


Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.



Odporúčame

Nenatierajte svoje vchodové alebo garážové dvere týmito farbami. Susedia na vás budú ukazovať prstom

30.4.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstoc/Cumhur Kaplan). Vchodové dvere a garážové brány sú ozdobou domu; ak sú dobre skomponované s fasádou a ostatnými prvkami,…

Obľúbená víkendová večera mojej rodiny. Tajomstvo je v marináde

30.4.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/RESTOCK images). Kuracie mäso v bylinkovej marináde je nielen jemné, ale aj aromatické. Výborne sa hodí ako klasická večera…

Nevyhadzujte ich zo záhrady. Sú to prirodzení zabijaci vošiek

30.04.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Try_my_best). Už sa nemôžete pozerať na vošky vo svojej záhrade? Nie ste jediní, kto s nimi má problém. Títo…

Záhrada snov? Začnite s hnojivom z pŕhľavy!

30.4.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/La Huertina De Toni). Chcete, aby vaša záhrada prekypovala kvetmi a zelenina rástla ako z vody? Tajomstvo spočíva v…

Prach v domácnosti: Najčastejšie chyby, ktoré ho len zhoršujú.

30.4.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/DUO Studio). Prach v domácnosti je nekonečný boj, ktorý pozná každá z nás. Utierate, čistíte, no zdá sa, že…

Auto Trendy

SUV, ktoré vás očarí dizajnom priamo z konceptu!

30.4.2025 Redakcia Auto trendy - Francúzska automobilka Citroën predstavila novú generáciu svojho obľúbeného SUV C5 Aircross, ktorá prináša viac priestoru, technológií a dynamického dizajnu, takmer identického s minuloročným konceptom. Tento…

Dacia oslavuje: Z Mioveni vyšlo 8 miliónov áut, jubilejný Bigster v jedinečnej farbe!

30.4.2025 Redakcia Auto trendy - Dacia dosiahla výnimočný míľnik vo svojej histórii – na linke závodu v Mioveni zišlo z výroby už 8 miliónov automobilov. Jubilejným modelom, ktorý korunuje tento…

Ako si vybrať auto, ktoré naozaj stačí a nezadlžiť sa?

30.4.2025 Redakcia Auto trendy - Výber auta je jedným z najdôležitejších finančných rozhodnutí, ktoré robíme. Príliš často sa nechávame uniesť reklamami a emóciami, čo nás vedie k vyšším výdavkom, než…

Ukryté tromfy vo vašom vozidle – Objavte ich a zjednodušte si život!

30.4.2025 Redakcia Auto trendy - Váš automobil je viac než len dopravný prostriedok. Skrýva množstvo funkcií, ktoré vám môžu uľahčiť každodenné situácie alebo vyriešiť nepríjemné problémy. Čítali ste niekedy manuál…

Elonove sľuby vs. realita: Cybertruck utopil svoje schopnosti v blate

30.4.2025 Redakcia Auto trendy - Keď Elon Musk predstavil Cybertruck, nechýbali veľkolepé sľuby o jeho výnimočných schopnostiach. Tvrdil, že tento futuristický pickup dokáže preplávať rieky a zvládne aj iné vodné…

Francúzsko uprostred vietnamskej džungle: Objavte bizarný zábavný park, ktorý šokuje turistov

30.4.2025 Redakcia Auto trendy - Predstavte si, že nastúpite na jednu z najdlhších lanoviek sveta, ktorá vás vyvezie vysoko do vietnamských hôr. Na vrchole vás však nečaká typická ázijská scenéria,…

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov