6.8.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/pticelov/Jean Faucett).
Ak je vaša úroda paradajok v žalostnom stave v dôsledku suchej hniloby, nemáte času nazvyš, musíte konať rýchlo! Choroba, ktorá napadla vašu zeleninu, sa dá ľahko odstrániť – stačí zmeniť doterajšie návyky v starostlivosti a zaviesť časté postreky. Účinok bude takmer okamžitý a zvyšná úroda zostane nepoškodená!
Pestovanie zeleniny je nielen veľkým potešením a uspokojením, ale aj veľkým množstvom vedomostí a práce. Ak pozorujete rastlinu od semienka, môžete rýchlo vyvodiť závery – v každom štádiu má úplne iné potreby vrátane potrieb starostlivosti. Bohužiaľ, keď už máte napríklad dobrú rastlinu paradajky, vaša plodina je stále vystavená nepriaznivým vonkajším faktorom. Jedným z nich je choroba nazývaná suchá hniloba.
Ako sa vysporiadať so suchou hnilobou paradajok? Kľúčom je starostlivosť
Suchá hniloba paradajok je nepríjemná choroba, ktorá postihuje rastliny počas suchého a horúceho počasia. Ak sa na vašich plodoch objavili príznaky tohto typu, konajte okamžite! Jej priebeh určite neunikne našim očiam, pretože dobre vyzerajúce plody rýchlo napadnú nevzhľadné tmavé škvrny. Bohužiaľ, takéto plodiny už nie sú vhodné na konzumáciu, ale aby sme ochránili zvyšné kusy, oplatí sa konať čo najskôr. Ochorenie sa klasifikuje ako fyziologické, spôsobené nedostatkom vápnika a vody. Vyskytuje sa najmä v horúcom letnom období a vtedy, keď kríky nie sú vzdušné.
Závery preto môžu byť zrejmé – kľúčom k prekonaniu choroby bude preto starostlivosť! Otázka teda znie, ako sa dá rozpoznať suchá hniloba? Ochorenie sa vyznačuje nasledujúcimi znakmi:
- Sklovité, ale suché škvrny sa najprv objavujú na vrcholoch nezrelých plodov, zvyčajne na tých najstarších. Príznaky môžu byť len na jednom alebo niekoľkých plodoch, v extrémnych prípadoch na všetkých. Listy pritom vyzerajú zdravo.
- Ďalším príznakom sú škvrny, ktoré postupne menia farbu – najprv na hnedú a potom na čiernu. Škvrny nemajú tendenciu zväčšovať sa, niekedy napadnuté plody dozrievajú, čím sa farba zdravých tkanív mení na farbu zodpovedajúcu odrode. Paradajkový krík stále vyzerá zdravo. Naopak, zvyšné plody často nemajú žiadne poškodenia.
- Choré plody opadávajú z kríka.
Je potrebné dodať, že nejde o nákazlivú infekciu, takže ak bola infikovaná jedna sadenica, nemusí sa nevyhnutne rozšíriť na zvyšok úrody. Ak sa však na pestovaných paradajkách objavia príznaky napadnutia, znamená to, že sa musia rýchlo oddeliť od kríka a zlikvidovať.
Ako postupovať, ak vám diagnostikujú suchú hnilobu paradajok?
Odporúča sa zabrániť rozvoju choroby a predchádzať jej výskytu. V prvom rade je potrebné zabezpečiť dostatočnú závlahu plodiny, teda nenechať kríky vyschnúť, vyhnúť sa príliš veľkému množstvu hnojív obsahujúcich dusík, tiež vetrať skleník, zabezpečiť voľné prúdenie vzduchu a dbať na to, aby boli paradajky zasadené do úrodnej pôdy. Pomôže aj pravidelné vetranie skleníka a vyhýbanie sa nadmernému hnojeniu dusíkom. Rozhodujúca je aj správna vlhkosť vzduchu.
Ak sú v lete dlhé a intenzívne obdobia horúčav a infekcia sa rozšírila po celej plodine, preventívne použite listový postrek s hnojivom, ktoré obsahuje vápnik. Pokiaľ ide o postrek, použite dusičnan vápenatý v koncentrácii 0,5 %. Touto zmesou by sa mali choré paradajky postrekovať až každých sedem dní.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Ako často zalievať paradajky s kvasnicami? Držte sa tohto zlatého pravidla. Budú mať konské zdravie
Prečo paradajky nedozrievajú? Vďaka tomuto jednoduchému triku budú v okamihu červené
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.