31.7.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: Foto: shutterstock.com/Fuzull Hanum).
Paradajky, ktoré používame na prípravu konzerv, by mali byť správne vybrané. Aromatické a dužinaté plody sú zárukou chuti, ktorú si v zime vychutnáme. Ukázalo sa, že niektoré odrody paradajok sú na zaváranie vhodnejšie ako iné. Ktoré sa oplatí vybrať?
V obchodoch a stánkoch si môžete vybrať z mnohých druhov paradajok. Jednotlivé plody sa líšia vzhľadom, chuťou a štruktúrou. Na konzervovanie sú najlepšie tie, ktoré majú málo šťavy, semienok, pevnú dužinu a nádherne sýtočervenú farbu. Ktoré odrody paradajok sú najlepšie do pohárov?
Ktoré druhy paradajok sú vhodné na konzervovanie? Tieto zaručia výraznú chuť
Ak sa chystáte spracovať paradajky na zimu a stojíte pred výberom najlepšej odrody, pozrite sa na týchto 5, ktoré sa budú dobre hodiť na prípravu omáčok a pretlakov:
- „Faworyt„. Dáva obrovské plody, až pol kilogramu. Plodí v druhej polovici júla a má málo semien.
- „Lima F1„. Má tvrdé, podlhovasté plody. Úroda Limy sa zbiera od júla do septembra.
- „Kmicic„. Má hruškovitý tvar, intenzívnu farbu a sladkú dužinu a veľa sušiny. Dáva vysokú úrodu aj napriek zlým poveternostným podmienkam.
- „Krakus„. Dozrieva v júli. Má guľovitý tvar a jedinečnú chuť. Okrem omáčok a pyré sa dobre uplatní aj pri konzervovaní vcelku a ako príloha k mnohým jedlám.
- „Talon„. Má mierne sploštený tvar, mäsitú a aromatickú dužinu a po spracovaní nestráca farbu. Okrem omáčok a pyré sa dobre hodí aj na výrobu šťavy.
Ako pestujete paradajky? Nemusíte ich kupovať v obchode
Vlastné paradajky môžete použiť na prípravu konzerv na zimu. Ich pestovanie nie je náročné a je veľmi obohacujúce. Ako sa staráte o rastlinu?
- Výsev. Robte to od marca do polovice apríla do úrodnej, priepustnej pôdy v malom kvetináči.
- Vypestovanie. Po vytvorení 2 – 3 listov paradajky presaďte do väčších kvetináčov. Substrát udržiavajte neustále vlhký.
- Hnojenie. Dva týždne po preložení ošetrite sadenice prírodným hnojivom na paradajky.
- Výsadba do pôdy. Urobte to v polovici mája po „chladnom období“, keď sa zníži riziko mrazov. Predtým postupne umiestnite kvetináče von, aby sa otužili.
- Zalievanie. Pravidelne zalievajte a úroda bude veľká a chutná.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Sú vaše paradajky stále zelené? Možno ste urobili túto chybu
Prečo paradajky nezčervenajú? Urobte jednu vec. Urýchlite ich dozrievanie na kríku