29.7.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: Súkromný archív).
Mnohí ľudia bojujú s problémom nedozrievania plodov paradajok. Niekedy zostávajú zelené veľmi dlho alebo sa úplne nevyfarbia. Dôvodov je mnoho a sú spôsobené faktormi, ktoré nemôžeme ovplyvniť. Preto sa oplatí vedieť, ako tomu zabrániť. Zistite, aké chyby nerobiť pri pestovaní paradajok.
Rýchlosť dozrievania plodov paradajok ovplyvňuje mnoho faktorov. Niektoré z nich, ako napríklad počasie, nemôžeme ovplyvniť. Niekedy je to však spôsobené našimi chybami pri starostlivosti alebo výbere miesta pre rastlinu. Navrhujeme, o čo sa postarať, aby nám paradajky vždy dozreli.
Ako dozrievajú plody paradajok?
Dozrievanie plodov paradajok môžeme rozdeliť do dvoch fáz. Prvá zvyčajne trvá približne 3 – 4 týždne. Počas jej trvania sa po opelení začínajú objavovať a vyvíjať zelené plody. Jeho hmotnosť a veľkosť sa každým dňom zväčšuje.
Ďalšia fáza dozrievania paradajok je naopak kratšia a trvá približne 2 týždne. V tomto období plody postupne menia farbu v dôsledku prirodzených pigmentových zmien. Samozrejme, v závislosti od podmienok sa obe fázy dozrievania môžu skrátiť alebo predĺžiť. Napríklad v našich klimatických podmienkach je obvyklé predĺžiť prvú fázu dozrievania do polovice júla a od druhej polovice augusta prebieha ďalšia fáza. Paradajky však najlepšie dozrievajú koncom júla a začiatkom augusta. Ani toto však nie je pevné pravidlo.
Rozdiel v čase dozrievania je spôsobený tým, že paradajka je klimatické ovocie. To znamená, že môže dozrievať aj po odtrhnutí z kríka. Podobný typ plodov majú mnohé rastliny, napríklad jablone a hrušky jesenných a zimných odrôd. Preto by sa nezrelé, svetlé paradajky mali pri zbere umiestniť napríklad na slnečný parapet. Tento spôsob môžeme použiť v druhej polovici leta, keď sa blížia mrazy a plody už nemajú šancu dozrieť vonku.
Treba tiež vedieť, že dozrievanie plodov paradajok je možné vďaka etylénu, ktorý produkujú. Pod vplyvom etylénu prebiehajú v plodoch zložité procesy, ktoré spôsobujú vznik veľkého množstva lykopénu a pokles chlorofylu, zeleného farbiva. Farby paradajok sú zvyčajne červené, malinové a žlté. Existujú aj odrody s bielymi, fialovými, oranžovými a dokonca takmer čiernymi plodmi.
Prečo paradajky nedozrievajú? Dôvodom môže byť príliš časté zalievanie
Záhradkári sa často stretávajú s problémom, že paradajky nedozrievajú. Dôvodov môže byť mnoho. Najčastejšou chybou je však nedostatočné zavlažovanie. Mnohí ľudia, keď vidia, že ich plody nedozrievajú, zvýšia množstvo vody, ktoré dávajú rastline. To však nie je dobrý nápad.
Dôvodom je, že etylén, ktorý je zodpovedný za dozrievanie a sfarbenie plodov, sa pri nadmernom zalievaní paradajok neprodukuje. Z tohto dôvodu sa odporúča znížiť prísun vody. Stačí, ak zabezpečíme, aby bola pôda mierne vlhká, ale občas aj na pokraji vyschnutia. Nikdy by však nemala byť úplne mokrá.
Vysoká vlhkosť môže byť tiež príčinou oneskoreného dozrievania paradajok. Ďalším dôvodom sú aj prudké dažde, ktoré zaplavia korene paradajok a zabránia im dozrieť.
Zlé miesto tiež brzdí dozrievanie paradajok
Výber nesprávneho miesta pre naše paradajky môže byť tiež dôvodom, prečo plody nedozrievajú. Paradajky totiž potrebujú veľa svetla. Ak ho je nedostatok, paradajky rastú hrboľato, zle kvitnú a nasadzujú málo plodov, ktoré zároveň dlhšie dozrievajú.
Najlepšie stanovištia pre paradajky sú tie, ktoré sa nachádzajú na juhu a juhozápade. Niekedy je predĺžené dozrievanie plodov spôsobené zatienením, ktoré spôsobuje napríklad dom alebo stromy. Môže to byť ovplyvnené aj tým, že niekedy je leto menej slnečné, čo spôsobuje, že naše paradajky nedozrievajú.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Prečo paradajky nezčervenajú? Urobte jednu vec. Urýchlite ich dozrievanie na kríku
Prečo paradajky nedozrievajú? Vďaka tomuto jednoduchému triku budú v okamihu červené