30.7.2023 Redakcia Vášeň§ v tebe (Foto: shutterstock/ibrahim kavus).
Cistus je jednou z rastlín, ktorých popularita v posledných rokoch stále rastie. A to oprávnene, pretože vedci už dávno dokázali to, čomu verili naši predkovia – cistus má blahodarný účinok na organizmus, účinne ho čistí a posilňuje, a dokonca má protirakovinový účinok. Čo ešte stojí za to vedieť o tejto jedinečnej rastline?
Cistus je rastlina z čeľade čistcovitých, ktorá má desiatky druhov. Vyskytuje sa najmä v Stredomorí, ale aj v Afrike a v oblastiach Kaukazu. Má rada svetlé a slnečné miesta.
Cistus sa používa ako okrasná, kozmetická a liečivá rastlina. Je tiež zdrojom živice ladana a tradičná medicína už dlho využíva jej mimoriadne silné vlastnosti – je to jedna z najstarších „bylinných“ rastlín so zdokumentovanými účinkami.
Cistus sa v posledných rokoch teší rastúcej popularite. Niet divu, keďže je známy svojimi priaznivými účinkami na zdravie – má antibakteriálne a protiplesňové vlastnosti a výrazne posilňuje imunitný systém. Vedci ho dokonca uznali za prírodný zdroj antioxidačných látok a v roku 1999 bol vyhlásený za rastlinu roka. Prečo je taký cenný?
Aké účinky má cistus?
Cistus obsahuje polyfenoly, t. j. špecializované rastlinné sekundárne metabolity s veľmi variabilnou štruktúrou a molekulovou hmotnosťou a značným zdravotným potenciálom. Rastliny ich produkujú na obranné účely, ale aj ako reakciu na stresové faktory, ako je UV žiarenie alebo hubové či bakteriálne infekcie.
Polyfenoly potláčajú zápaly, posilňujú imunitný systém, prospievajú pečeni, podieľajú sa na detoxikácii organizmu, znižujú riziko kardiovaskulárnych ochorení, rakoviny a spomaľujú proces starnutia.
Polyfenoly sa delia na fenolové kyseliny, flavonoidy a fenolové zlúčeniny. Hlavné fenolové kyseliny sú kyselina galová a jej deriváty. Cistus obsahuje aj množstvo flavonoidov, najmä flavonoly a flavanoly.
Flavonoly sa hromadia vo vonkajších častiach listových tkanív a absorbujú veľké množstvo UV žiarenia, čím chránia rastlinu pred jeho ničivými účinkami. Zachytávajú a vychytávajú voľné radikály, z ktorých väčšina narúša homeostázu a má deštruktívny účinok, čím urýchľuje proces starnutia. Flavonoidy fungujú aj ako pigmenty, z ktorých väčšina má žltú farbu. Cistus obsahuje flavonoidy, ako sú katechíny a proantokyanidíny.
Cistus na vrásky, akné a hyperpigmentáciu
Výskum vedcov ukázal, že cistus má väčší antioxidačný potenciál ako zelený čaj, červené víno a dokonca aj čistý vitamín C. Je to spôsobené množstvom polyfenolov – cistus ich obsahuje najviac spomedzi európskych rastlín. Polyfenoly majú silný účinok proti starnutiu – znižujú aktivitu kolagenázy, enzýmu, ktorý spôsobuje rozpad kolagénu, jedného zo stavebných proteínov pokožky.
Polyfenoly majú silné protizápalové, antibakteriálne a antivírusové účinky. Cistus teda nielen čistí telo zvnútra, ale účinne pomáha aj v boji proti akné, zužuje rozšírené ústia mazových žliaz, upokojuje a urýchľuje hojenie zápalov, a dokonca zosvetľuje následné jazvy a škvrny!
Výskumníci dokázali, že cistus dokáže odstrániť pigmentáciu, posilniť cievy a zabrániť ich rozšíreniu. Mali by ho preto používať ľudia s erytémom alebo rosaceou. Cistus sa môže používať aj na liečbu ťažko sa hojacich rán a kožných ochorení.
Pôsobí proti rakovine a Alzheimerovej chorobe. Jedna z najsilnejších bylín na svete
Cistus je bohatým zdrojom antioxidantov, ako sú:
- éterické oleje, ktoré podľa štúdií brzdia rozvoj Alzheimerovej choroby
- vitamíny (A,C a E)
- rastlinné látky, ako je karotén, ktorý chráni pokožku pred slnečným žiarením
- enzýmy
- glutatión, melanín a cysteín
Pravidelné pitie nálevov z tejto byliny pomáha znižovať krvný tlak a hladinu cholesterolu v krvi, čím sa znižuje riziko aterosklerózy. Cistus pôsobí aj proti prechladnutiu, chrípke, angíne a zápalom. Bylina má aj protirakovinový účinok a pôsobí proti najzávažnejším formám rakoviny vrátane rakoviny pľúc, žalúdka, čriev, pažeráka, pankreasu, pečene, mliečnej žľazy, prostaty a kože.
Cistus sa môže úspešne používať aj pri paradentóze a zápale ďasien. Štúdia nemeckých vedcov ukázala, že rastlina môže znížiť aj riziko vzniku zubného kazu.
Vedci dokázali, že jeho vnútorné aj vonkajšie používanie nemá žiadne preukázané vedľajšie účinky. Cistus bol preto uznaný ako úplne bezpečná rastlina.
Cistus sa môže užívať v rôznych formách. Najobľúbenejší je, samozrejme, čaj, ale na trhu nechýbajú ani prípravky ako tablety, kapsuly, šťavy alebo masti.
Súvisiace články:
Nosíte na ruke gumičku do vlasov? Radšej si ju hneď dajte dole! Následky môžu byť zničujúce
Najlepší čas na kávu? Mnoho Slovákov robí túto chybu
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.