7.7.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto:freepik.com/@freepik).
„Pes v posteli sú len baktérie a choroboplodné zárodky“, „ešte dajte psovi posteľ, hneď si bude brániť miesto a nepustí vás do spálne“ – znejú argumenty odporcov psa v spálni. Vec však nie je taká jednoznačná a ukazuje sa, že spanie so psom v jednej posteli má svoje výhody aj nevýhody.
Téma psov v spálni, spiacich v jednej posteli so svojimi majiteľmi, je stále témou, ktorá medzi diskutujúcimi vyvoláva veľa emócií.
Odporcovia a priaznivci hádžu argumenty, pre a proti zdieľania postele so psom.
Pravdou je, že ak v tejto situácii netrpí nikto – ani zviera, ani človek -, potom si každý môže organizovať svoju spánkovú hygienu podľa vlastných predstáv.
Ak však váhate, či pustiť svojho štvornohého priateľa do postele, s touto voľbou sú spojené klady aj zápory, pravdy aj mýty.
Pes v posteli znamená choroby, baktérie a špinu. Pravda a mýtus zároveň
Najčastejším argumentom odporcov spánku so psom je ten, ktorý súvisí so špinou, mikróbmi a baktériami, ktoré pes prináša do postele.
Či chceme alebo nie, žijeme v prostredí zloženom z mikróbov a mnohé z nich sú zdraviu neškodné.
V skutočnosti však – pes , ktorý sa vracia domov z prechádzky, si môže na svojich labkách priniesť zvyšky exkrementov iných zvierat, na ktoré stúpil, prach, blato či piesok, čo je v spálni absolútne nežiaduce.
Východiskom zo situácie je postarať sa o hygienu psa. Po každej prechádzke, bez ohľadu na to, či pes spí v našej posteli alebo nie, by sme mu mali umyť labky tečúcou vodou. Kľúčom k pokojnému a rýchlemu umývaniu psích labiek je výcvik psa v tejto oblasti od prvých chvíľ u nás doma.
Keď sa naučíte dotýkať sa labiek svojho psa, dostať psa do kúpeľne, vliezť do vane alebo sprchy a zvyknúť si ho na prúd vody, bude umývanie labiek vášho psa po niekoľkých týždňoch rovnako prirodzené ako umývanie rúk.
Spôsob, ako udržať spálňu čistú, je aj častá výmena podstielky a pravidelné kefovanie psa, aby nezhadzoval nadmerné množstvo srsti.
Je to na majiteľoch, takže záleží, či bude pes v posteli špinavý alebo nie.
Ani my, ani pes nebudeme spať. Mimoriadne individuálny problém
Psy aj ľudia potrebujú kvalitný spánok. Každý tvor má však iné potreby. Niektorí spia hlboko, iní majú spánok plytký, bdelý, a to hovoríme o ľuďoch aj zvieratách.
Ak nás v noci budí chrápanie psa, jeho zvuky, ktoré vydáva pri zaspávaní, alebo to, že sa vrtí, mali by sme zvážiť, či je spánok v jednej posteli s domácim miláčikom dobrým riešením.
Rovnako je to aj so psom – aj on by mal počas noci pohodlne a hlboko spať. Psy potrebujú oveľa viac spánku ako my ľudia.
Dospelý pes spí približne 12-14 hodín denne . Cez deň tento spánok často prerušujeme my sami, každodenným fungovaním doma, či zvukmi za oknom, takže je menej kvalitný, „bdelejší“ ako ten nočný.
Nemal by sa preto rušiť ani nočný kľud. Ospalý pes môže z dlhodobého hľadiska vykazovať nežiaduce správanie.
Ak sa však pes s nami nechce rozlúčiť a my so psom na noc ani spať v oddelených izbách, riešením môže byť pelech pre psa, umiestnený hneď vedľa našej postele.
Pokoj, teplo a bezpečie. Najväčšie výhody spánku so psom
Teplé telá, pokojné tlkot srdca, spomalenie ľudsko-psích dychov. Už len pomyslenie na to privádza mnohých ľudí do blaženého stavu pokoja.
S každým človekom a psom by sa malo zaobchádzať ako s individuálnym prípadom, ale mnohí majitelia a mnohí psi sa cítia bezpečne, keď spolu spia.
Objímanie psa, ak má rád takúto blízkosť s majiteľom, nám znižuje tep a krvný tlak, vyrovnáva sa nám dýchanie, čo je ideálny stav na zaspávanie.
Takže v mnohých prípadoch je spánok so psom dobrý! Má upokojujúci účinok.
Psy tiež chcú spať v našich teplých posteliach, blízko tých, ktorých najviac milujú, a nie je v tom žiadne tajomstvo.
Najčastejšie chyby, ktorých sa dopúšťame pri spaní so psom v jednej posteli
Keď k nám príde malé roztomilé šteniatko, ktoré kvíli pre svoju matku, od ktorej bolo odobraté, majitelia si ho často z úzkej dušičky berú k sebe do postele, aby sa necítilo osamelo.
Problém však nastáva, keď pes rastie, zaberá viac miesta, často lína a napríklad slintá na podstielku.
Preto by sme mali byť vo svojich rozhodnutiach dôslední už od začiatku.
Pes nechápe, prečo mu bolo do určitej chvíle dovolené spať v posteli a potom ho z nej zrazu vyhodíme a pokarháme, keď na ňu skočí.
Kvôli bezpečnosti a možnosti zmeniť názor, že už nechceme spať so psom, je dobré od začiatku odmeňovať psa za spanie v posteli a naučiť ho povel „na miesto“, po ktorom by mal ísť do svojho pelechu a uvoľniť našu posteľ alebo pohovku.
Pes sa tieto pravidlá nenaučí za jeden deň, takže učenie by malo prebiehať postupne, dôsledne a od chvíle, keď pes príde do našej domácnosti.
Ako povzbudiť svojho psa, aby spal vo svojom pelechu?
Nechce váš pes spať vo svojom pelechu? Táto téma je zložitá a v prvom rade by sa mala konzultovať s behavioristom, pretože každý prípad je individuálny.
Od začiatku by sme však mali mať na pamäti, že pelech by mal psovi slúžiť ako bezpečné miesto na odpočinok.
Mali by sme sa uistiť, že je pre psa teplý a pohodlný a že stojí na pokojnom mieste v dome, kde nikto a nič nebude rušiť odpočinok psa.
Pelech pre psa by sme tiež nemali používať ako trest. Niekedy je možné stretnúť sa medzi majiteľmi s trestom poslať psa späť do pelechu, keď urobí niečo nežiaduce.
Pes si potom nebude toto miesto spájať pozitívne a je nepravdepodobné, že by tam chcel spať.
Na začiatku výcviku psa pochváľte za to, že ide do pelechu, a nebráňte mu v tom, aby tam neskôr odpočíval.
Potom by malo byť aj učenie spať v psom pelechu oveľa jednoduchšie.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Čo cíti pes, keď je objatý? Odpoveď vás možno prekvapí
Toto sú najdrahšie plemená psov. Koľko stoja? Za tieto peniaze pôjdete na dovolenku all inclusive