Objavte v sebe ženskú vášeň
- svoju hybnú silu.

Logo

„Bez vášne nemáte energiu.
Bez energie nemáte nič.“

Warren Buffet

Zdravie

Superovocie priamo vo vašej záhrade. Poznáte skvelé účinky sliviek?

1.10.2022 - Imunita je v tejto covidovej dobe často skloňovaným slovom. Pri budovaní svojej imunity môžete okrem iného siahnuť aj po slivkách.

Ak patríte k tým šťastlivcom, ktorí majú na svojej záhrade medzi ovocnými stromami slivku, tešte sa.

Tuzemské ovocie je totiž zdrojom mnohých vitamínov. Prospievajú nielen nášmu telu, ale ich účinky ocení aj naša psychika (a teraz nemyslíme slivky v tekutom stave), pretože okrem vlákniny a antioxidantov obsahujú viac ako 15 rôznych vitamínov a minerálov.

Slivky zlepšujú trávenie

Určite ste už počuli o výborných účinkoch sliviek pri poruchách trávenia, ako je zápcha, plynatosť, nadúvanie či pálenie záhy.

Mnohé ženy ocenia slivky v sušenej podobe či slivkovú šťavu najmä niekoľko hodín po pôrode, kedy môže dôjsť práve k spomínanej zápche.

Je však dôležité mať na pamäti, že konzumácia príliš veľkého množstva sušených sliviek naraz môže viesť k nežiaducim účinkom, ako je hnačka. Aby ste tomu zabránili, je najlepšie zjesť denne ¼ až ½ šálky. Za ich priaznivými účinkami pri trávení stojí vláknina spolu so zložkami sorbitol a izatín.

slivky, trávenie, slivkový koláč
Slivky stimulujú metabolizmus sacharidov.
Zdroj: Pixabay

Slivky pomáhajú pri diétach

V súvislosti s trávením môžete využiť slivky aj ako podpornú potravinu pri diétach. Slivky majú totiž odvodňujúce účinky, čím zbavia obézne telo prebytočnej vody.

Slivky vás zbavia aj prebytočných tukov, ktoré viažu v črevách. Následne sa tak už nemôžu vstrebávať a ukladať ako tukové tkanivo na bruchu, stehnách či zadku.

Nízky obsah kalórií v slivkovej šťave a vyšší obsah polyfenolov pomáhajú znižovať telesnú hmotnosť.

Slivky „bojujú“ s úzkosťou a zvyšujú odolnosť v stresových situáciách

Ak má vaše telo príliš veľa medi môže to viesť k podráždenosti, depresiám či stavom úzkosti. Slivky v takýchto prípadoch pomáhajú obnoviť v tele rovnováhu.

Slivky zároveň stimulujú metabolizmus sacharidov, čo má pozitívny vplyv na vašu nervovú sústavu a odolnosť voči stresu.

Konzumáciou sliviek sa tiež zlepšuje koncentrácia, takže sú dobrým typom na desiatu vašich detí. Vitamíny skupiny B podporujú myslenie, fungovanie pamäte a učenie.

slivky, imunita, slivkový koláč
Slivky sú výborným „čistiacim prostriedkom“.
Zdroj: Pixabay

Slivky sú prospešné na imunitu

Imunita je v tejto covidovej dobe často skloňovaným slovom. Pri budovaní svojej imunity môžete okrem iného siahnuť aj po slivkách, ktoré majú vysoký obsah vitamínu C.

Slivky tiež majú imunostimulačné zložky čím bránia vzniku metastáz nádorových buniek. Vitamínu E, ktorý tiež slivky obsahujú, chráni naše bunky pred pôsobením voľných radikálov.

Toto ovocie z našich záhrad tiež podporuje odolnosť voči infekciám a zápalom.

Slivky čistia krv, obličky i pečeň

Slivky sú tiež výborným „čistiacim prostriedkom“. Vyčistia vašu krv, pretože odstraňujú usadeniny z ciev a tepien. Odbúravajú aj zlý cholesterol.

Portál Health Line poukázal na štúdiu, ktorá zistila, že muži, ktorým diagnostikovali vysoký cholesterol, mali nižšie hladiny LDL cholesterolu po tom, čo konzumovali 12 sušených sliviek denne počas ôsmich týždňov.

Slivky zároveň zbavujú toxínov vašu pečeň i obličky.


Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.