Objavte v sebe ženskú vášeň
- svoju hybnú silu.

Logo

„Bez vášne nemáte energiu.
Bez energie nemáte nič.“

Warren Buffet

Tipy, Zdravie,

Najlepší čas začať s desenzibilizáciou. Na jar pocítite zmenu

6.12.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: pexels.com/cottonbro studio). Desenzibilizácia je všeobecný názov pre alergénovú imunoterapiu. Ide o dlhodobú liečbu, ktorá pomáha zmierniť príznaky alergie. Práve teraz je najlepší čas v...

6.12.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: pexels.com/cottonbro studio).

Desenzibilizácia je všeobecný názov pre alergénovú imunoterapiu. Ide o dlhodobú liečbu, ktorá pomáha zmierniť príznaky alergie. Práve teraz je najlepší čas v roku začať s imunoterapiou, najmä pre ľudí alergických na peľ rastlín alebo spóry húb. Vysvetľujeme, čo je to desenzibilizácia a aké účinky môžete očakávať po absolvovaní terapie.

Foto: pexels.com/cottonbro studio

Čo je alergénová imunoterapia?

Desenzibilizácia je spôsob zmeny reakcie organizmu na dráždivý alergén. Lieky proti alergii zmierňujú príznaky, zatiaľ čo alergénová imunoterapia je spôsob, ako znížiť reakciu pri vystavení alergénom.

K alergickej reakcii dochádza vtedy, keď imunitný systém tela reaguje na niečo, čo je za normálnych okolností neškodné. Alergénová imunoterapia zahŕňa pravidelné zavádzanie malých dávok alergénu do tela počas niekoľkých rokov. Imunitný systém sa postupne „vypne“, takže na alergén už nebudete reagovať.

Alergénová imunoterapia môže predchádzať alergiám alebo ich zmierniť vypnutím reakcie organizmu na spúšťače. Musíte sa však pripraviť na to, že liečba trvá niekoľko rokov.

Kto odporúča imunoterapiu a ako prebieha liečba?

Prvým krokom je, že vás váš všeobecný lekár odošle na alergologickú kliniku. Tam sa pacient dostane do rúk špecialistu – alergológa. Ten po vyšetrení anamnézy pacienta a alergologických testov rozhodne, či sa začne s desenzibilizáciou.

Alergénová imunoterapia zahŕňa injekčné podávanie malých dávok špecifického alergénu do tela. Preto nie je možné desenzibilizovať jedným prípravkom – pre každý alergén musíte užívať samostatnú látku. Naopak, desenzibilizáciu na viacero dráždivých látok možno vykonať súčasne.

Prípravky používané pri alergénovej imunoterapii môžu byť vo forme injekcií, ale aj tabliet, sprejov alebo kvapiek podávaných perorálne. Výber spôsobu užívania lieku je na rozhodnutí lekára a pacienta.

Foto: pexels.com/cottonbro studio

Ako vyzerá imunoterapia injekciami?

Injekčná desenzibilizácia zahŕňa injekčné podanie malej dávky alergénu podkožne. Spočiatku musíte chodiť na kliniku na injekciu raz týždenne, potom dvakrát mesačne a následne raz mesačne. V tomto prípade zostávate počas injekčného podávania a po ňom pod dohľadom zdravotníckeho personálu. Požiadajú vás, aby ste po injekcii zostali pol hodiny v čakárni pre prípad, že by sa vyskytla nežiaduca reakcia. Pred odchodom sa zdravotná sestra pozrie na miesto vpichu, aby sa uistila, že všetko prebehlo v poriadku.

Sublingválna imunoterapia

Tablety, kvapky a spreje sa aplikujú sublingválne s podobnou frekvenciou ako injekcie. Táto metóda nemá také vysoké riziko vedľajších účinkov, takže pacient môže prípravky užívať sám. Je to vhodné pre ľudí, ktorí nemôžu navštevovať kliniku tak často, ako si to vyžaduje injekčná liečba.

To samozrejme neznamená, že počas desenzibilizácie nemusíte chodiť na kontroly. Alergická imunoterapia by sa mala vždy vykonávať pod dohľadom klinického imunológa alebo alergiológa.

Ktorá z týchto metód je účinnejšia? Závisí to od toho, o akú závažnú alergiu ide a o aký dráždivý faktor ide. Pri ťažkých alergiách a u pacientov, ktorí mali prudké alergické reakcie, sa odporúčajú injekcie. Tu sa vyžaduje presná dávka a bezpečné podmienky podávania.

Ako dlho trvá desenzibilizácia?

Príznaky zvyčajne začnú ustupovať približne po 4 až 5 mesiacoch. Preto sa odporúča začať liečbu na jeseň alebo v zime, pretože je menšia expozícia alergénom a prvé účinky liečby sa môžu prejaviť už na jar. Počas tohto obdobia by ste mali pravidelne užívať imunoterapiu a úzko spolupracovať so svojím lekárom. Zvyčajne sa odporúča pokračovať v liečbe tri až päť rokov, aby sa zabránilo opakovaniu alergie.

Imunoterapia sa má prerušiť, keď je pacient chorý, napríklad pri prechladnutí. Ak je však prestávka dlhá a dávky sa už podávali raz za mesiac, lekár môže odporučiť návrat k týždňovému režimu.

Lieky na alergiu sa počas imunoterapie neprerušujú. Môžu sa používať tak ako predtým, t. j. symptomaticky. Liečba astmy môže prebiehať súbežne s desenzibilizáciou.

Foto: pexels.com/cottonbro studio

Kedy sa odporúča alergénová imunoterapia?

Ide o liečbu určenú ľuďom, ktorých alergia potenciálne ohrozuje život. Napríklad u pacientov alergických na jed hmyzu. Odporúča sa aj pacientom s alergickou astmou, ekzémom a ľuďom, ktorým príznaky alergie sťažujú normálne fungovanie.

Desenzibilizácia sa môže použiť u detí a dospelých. Je bezpečná pre ľudí, ktorí podstupujú liečbu srdca.

Prečo zvážiť alergénovú imunoterapiu?

Alergie môžu sťažovať normálne fungovanie a nepriaznivo ovplyvňovať fungovanie celého organizmu. Desenzibilizácia môže pomôcť znížiť závažnosť príznakov alergie, ako je senná nádcha, svrbenie očí, kožné vyrážky alebo dýchacie ťažkosti, čím sa život alergika stane pohodlnejším. Dôležité je, že liečba môže znížiť riziko závažných alergických reakcií, ako je anafylaxia, najmä u ľudí alergických na jed hmyzu.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Trpia približne traja z desiatich Slovákov. September prinesie ďalší záchvat príznakov

Máte doma nejedáka? Dáme vám návod, ako si poradiť!


Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.


Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.



Odporúčame

Najlepší syr, aký som kedy jedla. Jednoducho si ho pripravíte doma. Hodí sa na sendviče aj do cheesecaku.

1.7.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Leila.hijazi). Labneh je syr, ktorý pochádza z Libanonu, ale konzumuje sa aj v iných krajinách Blízkeho východu a tiež…

Nenápadné ovocie s obrovskou silou – prekvapivé fakty o malinách

01.07.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/New Africa). Maliny sú omnoho viac než len letná pochúťka. Vďaka bohatej dávke vitamínov, antioxidantov a vlákniny môžu podporiť…

Používajte počas menopauzy. Suché, lámavé vlasy už nebudú problémom.

1.7.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Monkey Business Images). Správna starostlivosť, podpora zvnútra a každodenná starostlivosť o pokožku hlavy môžu skutočne zlepšiť vzhľad a kvalitu…

Cesto „3 šálky“ zvládne upiec aj amatér. Upečte ho raz a recept si zapamätáte na celý život.

1.7.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Sergii Koval). Nemáte kuchynskú váhu? Nevadí. Overený recept na jogurtový koláč vám umožní odmerať ingrediencie bežným pohárom. Je to…

Skvelý prostriedok proti voškám, komárom a slimákom priamo z kuchyne. Ako ho používať, aby ste nespôsobili škody v záhrade?

1.7.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/WH-studio). Namiesto chemických postrekov a drahých prostriedkov na ochranu rastlín môžete siahnuť do kuchynskej skrinky. Jedným z najúčinnejších a…

Auto Trendy

Muži vs. ženy: Kto je agresívnejší za volantom?

01.07.2025 Redakcia Auto trendy - Čo znamená byť zdvorilý na ceste? Po prvé byť vodičom predvídateľným, nie chaotickým a plným emócií. Po druhé dodržiavať pravidlá cestnej premávky. Ale tým to…

Čierny prach na diskoch? Zistite, kedy sa treba obávať

01.07.2025 Redakcia Auto trendy - Brzdový prach je častý jav na diskoch áut, ale málokto z vodičov presne rozumie, co znamená a kedy sa stáva problematickým. Objavuje sa ako jemný…

Mechanici odhaľujú pravdu: Výrobcovia áut sa proti nám sprisahali!

01.07.2025 Redakcia Auto trendy - Až 72 percent mechanikov nemá pochybnosti o tom, že výrobcovia automobilov im úmyselne sťažujú prácu pri novších vozidlách. Takéto údaje pochádzajú z prieskumu medzi majiteľmi…

Vulcan Point Island: Najkomplikovanejší geografický systém na Zemi

2.7.2025 Redakcia Auto trendy Viete o tomto ostrove, ktorý sa nachádza vnútri jazera, ktoré sa nachádza vnútri iného ostrova, ktorý je sám obklopený iným jazerom? Môže to znieť neuveriteľne, ale…

Kedy vyhodiť prilbu? Toto vás môže stáť život

01.07.2025 Redakcia Auto trendy - Každý rok sa registruje stoviek nových motocyklov, skútrov a mopedov. Pridajme k tomu bicykle, kolobežky, lyžiarske vybavenie a každú aktivitu, ktorá vyžaduje nosenie prilby. Obrovské…

Tesla Robotaxi používa špeciálne upravený Model Y, nie sériové autá

1.7.2025 Redakcia Auto trendy - Tesla nedávno spustila službu Robotaxi, ktorá umožňuje cestovanie v autonómnom vozidle namiesto tradičného taxi. Hoci Elon Musk tvrdí, že používajú sériové Model Y, realita je…

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov