5.7.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Cristina Ohler).
Juka vláknitá môže byť nádhernou okrasnou drevinou na pozemku, ak sa o ňu správne staráme. Často však chyby v starostlivosti alebo dlhodobé horúce počasie môžu rastlinu oslabiť. Vtedy by ste mali ihneď podniknúť správne kroky na zlepšenie jej stavu. Zistite, čo robiť a čo používať na posilnenie vašej juky.

Foto: shutterstock/Cristina Ohler
Juka vláknitá je pomerne odolná rastlina. Niekedy sa však objavia príznaky jej zoslabnutia – sú to zvlnené a usychajúce listy. Vtedy je potrebné rýchlo konať a zachrániť našu rastlinu. Poradíme vám, čo robiť, ak vaša juka chradne, a ako sa o ňu starať počas horúčav.
Čo spôsobuje krútenie listov u juky? Tu je návod, kde hľadať príčiny zlej kondície rastliny
Kučeravenie listov juky je jedným z prvých príznakov, že sa s rastlinou deje niečo znepokojujúce. Vtedy je dôležité čo najskôr nájsť príčinu. Často je príčinou vädnutia alebo krútenia listov juky to, že rastlina nebola správne zalievaná.
Keďže juka je rastlina, ktorá je veľmi odolná voči suchu, nepotrebuje príliš často extra zálievku. Je lepšie zalievať ju striedmo a len počas letného sucha. Príliš veľa vody by mohlo viesť k hnilobe koreňov a už spomínanému poškodeniu listov. Na druhej strane, počas dlhotrvajúcich horúčav môže pôda príliš vyschnúť, najmä ak je piesčitá, čo má tiež negatívny vplyv na stav juky.

Foto: shutterstock/Cristina Ionescu
Pomerne častou chybou je aj umiestnenie exemplára do nevhodnej lokality. Táto rastlina potrebuje na svoj rozvoj veľa svetla. Ak ju preto zasadíte na príliš tienisté miesto, listy stratia svoju pevnosť a začnú sa krútiť. V prípade juky je najvhodnejšia juhozápadná alebo južná orientácia. Niekedy sú za vysychanie končekov listov zodpovedné aj hubové infekcie. Často v obdobiach vyššej vlhkosti môže rastlinu napadnúť antraknóza alebo listová škvrnitosť. Vtedy by sa mali napadnuté časti juky odstrániť a použiť fungicídy.
Ako zachrániť oslabenú juku? Toto je to, čo musíte urobiť
Ako na to?
Keď vieme, že naša juka je oslabená, musíme začať okamžite konať. Na začiatok je potrebné posúdiť stav vlhkosti pôdy. Ak je rastlina premokrená, musíme ju vysušiť, a ak voda stagnuje, zlepšiť odvodnenie pôdy.
Ďalej odstrihneme napadnuté alebo zaschnuté listy. Ak je problémom poloha juky, treba ju na jar presadiť na slnečné miesto s priepustnou pôdou. Rozhodujúce je aj jej posilnenie prírodnými hnojivami, ale to robíme až po stabilizácii stavu rastliny a tiež počas chladnejšieho počasia, pretože hnojenie počas najväčších horúčav môže spáliť korene rastliny.

Foto: shutterstock/Julia Senkevich
Na hnojenie juky je dobré použiť:
- Kompost – je bohatý na živiny a humus a môže byť základným hnojivom pre juku. Banánové hnojivo – stačí zaliať 2 banánové šupky 1 litrom vody. Zmes odložte na 24 hodín a zalejte rastlinu naším roztokom. Vďaka obsahu draslíka bude juka aj krásne kvitnúť.
- Vaječné škrupiny – ide o cenný zdroj vápnika, ktorý posilňuje rastlinu a zároveň zlepšuje štruktúru pôdy. Rozomleté škrupiny jednoducho primiešajte do vrchnej vrstvy pôdy.
Vďaka tomuto druhu prírodného hnojiva sa stav záhradnej juky výrazne zlepší. Samozrejme, bude to fungovať len v kombinácii so správnou starostlivosťou.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Tieto rastliny odpudzujú osy. Vysejte ich do záhrady alebo na balkón
Mesačný kvet, ktorý lieči. V noci rozkvitá, cez deň pomáha telu
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.