02.07.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Razumhelen).
Sansevieria, bežne nazývaná hadí jazyk alebo zlomyseľne „svokrin jazyk“, je mimoriadne populárna a nenáročná rastlina. Stáva sa však, že začne chradnúť a vysychať alebo prestane rásť. V takom prípade je dobré jej pomôcť neobvyklým hnojivom, a to vaječnými škrupinami.

Foto: shutterstock/Razumhelen
Sansevieria nie je náročná na pestovanie a dokáže odpustiť aj začínajúcim záhradníkom. To je jeden z dôvodov jej rastúcej popularity. Je to tiež vynikajúca rastlina do bytu, najmä do spálne. Ako ju správne ošetrovať, aby rástla bujne a potešila oko?
Málokto si uvedomuje, že tento druh má mnoho odrôd. Sansevieria sa vyskytuje vo viac ako 70 variantoch a môže byť nádhernou dekoráciou. Najčastejšie kupujeme cylindrickú odrodu so zaoblenými listami alebo klasickú guinejskú sansevieriu s plochými, tmavozelenými výhonkami. Aby rástla ako bláznivá, stačí ju v skutočnosti nerušiť. Najčastejšou príčinou problémov tejto izbovej rastliny sú chyby pri starostlivosti o ňu.
Nasypte do kvetináča a sansevieria porastie ako divá
Najčastejšou príčinou spomalenia rastu alebo zhoršenia stavu rastliny je mimoriadne triviálny dôvod – chýbajú jej správne živiny. V prípade črepníkových rastlín sa zásoby rýchlo a pravidelne vyčerpávajú, preto je vždy potrebné hnojenie. Ukázalo sa však, že vôbec nemusíte hľadať špeciálne hnojivo v obchode. Môžete pokojne využiť zvyšky z kuchyne. Vynikajúcim hnojivom pre sansevieriu budú škrupiny z vajec. Sú bohaté nielen na vápnik, ktorý zodpovedá za zásaditú reakciu pôdy, ktorú preferujú sansevierie, ale aj na síru, kremík a fluór.
Po uvarení vajec škrupiny nevyhadzujte. Stačí ich dôkladne rozdrviť a nasypať do kvetináča. Škrupiny jemne premiešajte s vrchnou vrstvou zeminy. Hotovo!
Druhou, o niečo zložitejšou metódou prípravy hnojiva pre svokrin jazyk je výroba špeciálnej tekutiny. V takom prípade vložte škrupiny do pohára, zalejte vodou a nechajte odstáť dva týždne. Po uplynutí tejto doby zalievajte rastlinu pripravenou tekutinou.
Nezabudnite na pravidelné hnojenie. Táto činnosť sa odporúča opakovať raz za 3 – 4 týždne.
Starostlivosť o sansevieriu – čo potrebujete vedieť
Aby sa rastlina u vás cítila ako v raji, stačí jej vytvoriť vhodné podmienky. Prvým dôležitým krokom je umiestnenie sansevierie na vhodné miesto. Táto rastlina sa nebude cítiť dobre v ostrých svetelných podmienkach, napr. na parapete. Sansevierie majú rady miesta s rozptýleným svetlom alebo čiastočne zatienené a izbovú teplotu medzi 20 – 24 °C.
Druhou dôležitou otázkou je zalievanie. Sansevieria je sukulentná rastlina, t. j. rastlina, ktorá sama ukladá vodu. Nevyžaduje a dokonca netoleruje časté zalievanie. Výborne znáša nedostatok vody a určite poteší zabudlivých ľudí, ktorí majú problém s pravidelnosťou.
V letných mesiacoch stačí polievať raz týždenne (alebo menej často). V zime je najlepšie počkať, kým zem úplne vyschne. Je veľmi ľahké spôsobiť preliatie a hnilobu koreňov, čo sa často prejavuje usychaním listov. V jej prípade je lepšie dopustiť sa nedostatku vody ako jej nadbytku.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Sansevieria porastie trikrát rýchlejšie. V lete potrebuje špeciálnu starostlivosť
Sansevieria nechce rásť? Táto výživa spôsobí, že sa už nezmestí do kvetináča
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.