2.7.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Flower_Garden).
Na konci leta, keď záhrady začínajú strácať farbu, na scénu vstupuje konopáč škvrnitý a upúta aj vašu pozornosť. Táto vznešená trvalka kvitne až do jesene a nielenže poteší oči, ale priláka aj celé roje motýľov a včiel. Navyše sa ľahko pestuje a je takmer nezničiteľná. Tu je všetko, čo o nej potrebujete vedieť.

Foto: shutterstock/Flower_Garden
Konopáč je jednou z tých rastlín, ktoré záhrady nielen zdobia, ale aj oživujú. Vďaka svojmu neskorému kvitnutiu je nepostrádateľná v záhonoch, keď ostatné trvalky už dávno odkvitli. Priťahuje motýle, čmeliaky a včely a jej vysoké, majestátne stonky tvoria vynikajúcu kulisu pre nižšie rastliny. Napriek svojmu pôsobivému vzhľadu je nenáročná na starostlivosť a má nízke nároky na údržbu, takže je vhodná aj pre začínajúcich záhradkárov.
Vysoký, nápadný a bezproblémový. Hit letných a jesenných záhrad
Konopáč (Eupatorium maculatum) je trvalka, ktorá môže dosiahnuť výšku až 2 metre. Vyznačuje sa červeno škvrnitými, tuhými stonkami a veľkými, vrúbkovanými listami. Tie sú od júla do októbra lemované mäkkými, nadýchanými kvetenstvami, ktoré sú zvyčajne fialovo-ružové alebo lila. Je to skutočná hostina pre hmyz – počas slnečných dní sa nad sadom takmer neustále ozýva bzukot krídel. Rastlina sa výborne hodí do naturalistických, lúčnych a vidieckych záhrad. Skvele vyzerá v spoločnosti rudbekií, ihličnanov alebo okrasných tráv. Možno ju vysádzať jednotlivo alebo v skupinách – vždy vytvorí malebný akcent, ktorý je vidieť už z diaľky.
Kde ho vysadiť? Táto rastlina nemá prehnané nároky
Napriek svojmu pôsobivému vzhľadu nemá vysoké nároky. Najlepšie rastie vo vlhkej, úrodnej pôde – najmä na slnečných alebo mierne zatienených miestach. Má rád, keď je pôda stále mierne zamokrená, preto je nevyhnutné ju počas horúčav zalievať. Zle znáša sucho, cez ktoré sa môže jej rast a kvitnutie výrazne oslabiť. Na jar naopak nezabudnite zastrihnúť zaschnuté výhonky.

Foto: shutterstock/Andrey_Nikitin
Rastlina je odolná voči mrazu a zriedkavo chorľavie. Časom sa však začne rozrastať do veľkých rozmerov a môže zaberať veľa miesta na záhone. Ak sa tak stane, oplatí sa niektoré odnože vykopať alebo použiť koreňovú bariéru, aby sa obmedzila expanzia. Dôležité je, aby ste trvalku nehnojili príliš skoro. Namiesto aplikácie dusíkatých živín na jar je lepšie počkať do mája a siahnuť po komposte. Táto krásna rastlinka je určená pre každého, kto sa chce tešiť z dlhého, farebného kvitnutia bez zložitej údržby. Ideálna pre zaneprázdnených záhradkárov a milovníkov prírodných, živých záhonov.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.