21.05.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/eugenehill).
Bez problémov ich kúpite ako hotový sušený čaj. Môžete si však aj natrhať lístky zo záhrady ako naše babičky a pripraviť si chutný ovocný nálev. Čaj z malinových listov je prírodným domácim liekom na prechladnutie a bolesti brucha. Ukazuje sa však, že má ešte viac blahodarných účinkov. Ako ho správne lúhovať a piť?

Foto: shutterstock/eugenehill
Ovocné nálevy sú obľúbené najmä vtedy, keď sa chceme zahriať. Čaj z malinových listov však ponúka omnoho viac – vďaka svojim liečivým účinkom sa oplatí mať ho vždy poruke. Ako pripraviť čaj z čerstvých a sušených listov? Prečítajte si, ako z nich získať maximum.
Aké účinky majú malinové listy?
Čaj z malinových listov podávali naše babičky pri prechladnutí. Pôsobil potopudne, znižoval horúčku, no predovšetkým tlmil zápaly a bránil množeniu baktérií. Obsahuje vysoký podiel vitamínu C – silného antioxidantu, vďaka ktorému má protizápalové, antibakteriálne a posilňujúce účinky na oslabený imunitný systém.
Pravidelné pitie malinového čaju pomáha bojovať proti voľným radikálom, spomaľuje starnutie buniek a znižuje riziko civilizačných ochorení (vrátane rakoviny). Nápoj pôsobí aj ako domáci detox – má močopudné účinky, zrýchľuje metabolizmus a podporuje vylučovanie škodlivých látok z tela. Využíva sa pri zápaloch močových ciest.
V minulosti sa čaj z malinových listov používal aj na rôzne žalúdočné bolesti. Pomáha pri zápaloch žalúdka a čriev, odporúča sa pri hnačkách a zažívacích ťažkostiach. Malinové listy pôsobia spazmolyticky – zmierňujú kŕče, vrátane menštruačných.
Čaj z čerstvých a sušených malinových listov
Nálev má jantárovú farbu a jemne sladkastú chuť s náznakom horkosti. Čaj z malinových listov je dostupný v hotových vrecúškach aj ako sypaný sušený čaj. Nájdete ho v bylinkárňach, obchodoch s čajmi či supermarketoch – alebo si ho objednáte online. Ak však pestujete maliny doma, siahnite po čerstvých listoch.
Malinové listy sú bohaté na organické kyseliny, vlákninu a minerály. Obsahujú vitamíny A, C, E a skupiny B. Pomáhajú pri prechladnutí, chrípke aj tráviacich problémoch. Upokojujú nervový systém a odporúčajú sa aj pri anémii či športovcom – antioxidanty chránia svaly, zlepšujú činnosť srdca a majú protizrážanlivé účinky.

Foto: shutterstock/teatian
Ako lúhovať a piť čaj z malinových listov?
Najlepšie je siahnuť po prírodnom sypanom čaji.
- Do šálky dajte 1–2 lyžičky (cca 3 g) sušených listov, zalejte vriacou vodou a prikryte.
- Lúhujte 5–10 minút a vypite.
Sušené malinové listy môžete pridávať aj do čierneho čaju.
- Stačí ich zmiešať (po lyžičke) alebo pridať do čajového sitka. Čaj tak získa ovocnú príchuť a nové vlastnosti.
Ak máte čerstvé malinové listy, dôkladne ich umyte pod tečúcou vodou a vyberte len zdravé kusy bez škvŕn.
- Lyžicu čerstvých listov zalejte šálkou vriacej vody a lúhujte pod pokrievkou 15–20 minút.
Ako piť malinový čaj? Pri tráviacich ťažkostiach stačí jedna šálka denne. Neodporúča sa prekročiť dve šálky denne.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Pite každý deň, vaše črevá sa vám poďakujú. Obľúbený nápoj našich starých mám
Konzumujte v konkrétnom čase. Vaše črevá budú fungovať dokonale
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.