18.05.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/XArtProduction).
Paradajky predstavujú jednu z najobľúbenejších druhov zeleniny pestovaných v domácich záhradách. Termín ich výsadby do pôdy sa rýchlo blíži. Zistite, na čo by ste mali pamätať pri starostlivosti o kríky. Každej rastline poskytnite dostatok priestoru.

Foto: shutterstock/XArtProduction
Druhá polovica mája je ideálnym obdobím na to, aby ste do zeme zasadili už skôr vysadené semená paradajok, ktoré sa rozrástli na veľké sadenice. V závislosti od individuálnych možností možno zeleninu pestovať v skleníku alebo v zemi. Každý z týchto spôsobov má svoje výhody a nevýhody. Napriek tomu sa bez ohľadu na to oplatí pustiť do tejto úlohy, aby ste si v lete mohli vychutnať chutnú a šťavnatú úrodu. Pozrite sa, ako tento postup vykonať, aby sa kríky zdravo vyvíjali a boli plné plodov.
Ako sa sadia paradajky do zeme? Majte na pamäti dátum výsadby a vzdialenosť
Platí, že po 15. máji sa znižuje riziko mrazov a teplota pôdy je dostatočne vysoká na výsadbu do zeme. Pri pestovaní v skleníku platia trochu iné pravidlá, pretože pod krytom je úplne iná klíma. Záhradkársky plán musia dodržiavať najmä tí, ktorí plánujú pestovať plodiny na záhonoch.
Nech už sa človek pustí do akéhokoľvek spôsobu, pravidlá umiestňovania sadeníc v zemi sa nemenia. Čo to znamená? Ide o vzdialenosť výsadby paradajok. Každá sadenica by mala mať dostatok priestoru, aby sa mohla vyvíjať. Aká veľká by teda mala byť táto vzdialenosť? Hovorí sa, že najlepšia vzdialenosť medzi sadenicami je 50 až 60 cm. Dodržaním tejto vzdialenosti zároveň uľahčíte starostlivosť o rastlinu a vytvoríte pre ňu prostredie, v ktorom nebude musieť bojovať o živiny, ktoré jej budete podávať. Hnojenie je veľmi dôležitý proces, na ktorý nesmiete zabúdať. Najmä majitelia skleníkov by mali dbať na to, čím kŕmia svoje sadenice.
Čím zalievať sadenice paradajok? Nakŕmte svoje plodiny týmito výživnými zmesami
Jednou z činností, ktoré si sadenice paradajok vyžadujú, je zalievanie. Na tento účel je najlepšie používať dažďovú vodu – na to by mali majitelia paradajok pestovaných v skleníkoch pamätať. Rastliny pestované na záhone budú tento nápoj prirodzene dostávať. Počas horúcich dní, keď nebude pršať, ich zavlažujte destilovanou vodou izbovej teploty. Dva týždne po presadení rastlín nastáva čas na prvé hnojenie. Na tento účel použite kompost, kašu zo žihľavy alebo prasličky. Odporúča sa dodávať kríkom živiny v priemere každé tri týždne.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Kedy sadiť paradajky do zeme? Nerobte to príliš skoro. Záhradkári uvádzajú presný dátum
Urobte to skôr, ako paradajky zasadíte do zeme. Budú hojne rodiť
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.