Objavte v sebe ženskú vášeň
- svoju hybnú silu.

Logo

„Bez vášne nemáte energiu.
Bez energie nemáte nič.“

Warren Buffet

Tipy, Zaujímavosti, Zdravie,

Kto by nikdy nemal cestovať lietadlom? Tieto osoby riskujú vážne zdravotné komplikácie

14.5.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/astudio). Lietadlá sa stali jedným z najpopulárnejších dopravných prostriedkov, no nie každý by ich mal využívať. Zdravotné dôvody môžu spôsobiť, že aj krátky let...

14.5.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/astudio).

Lietadlá sa stali jedným z najpopulárnejších dopravných prostriedkov, no nie každý by ich mal využívať. Zdravotné dôvody môžu spôsobiť, že aj krátky let sa stane vážnym rizikom pre pasažiera. Bohužiaľ, mnohí ľudia si neuvedomujú potenciálne kontraindikácie lietania. Prinášame vám prehľad situácií, kedy je lepšie zostať nohami pevne na zemi.

Osoby s vážnymi srdcovými ochoreniami by mali pred cestou lietadlom vždy konzultovať svoj stav s lekárom.
Foto: shutterstock.com/astudio

Cestovanie lietadlom prináša zmenu tlaku, nižšie množstvo kyslíka v kabíne a obmedzenú možnosť pohybu. Tieto faktory môžu byť mimoriadne nebezpečné pre osoby s vážnymi ochoreniami srdca alebo pľúc.

Vážne riziko vo výškach: S týmito diagnózami radšej nevstupujte na palubu

Medzi najvýznamnejšie kontraindikácie lietania patria závažné srdcové problémy. Nekompenzované srdcové zlyhávanie, nedávno prekonaný infarkt (najmä v priebehu prvých 6 týždňov), nestabilná angína pectoris či nekontrolované poruchy srdcového rytmu predstavujú vážne riziko počas letu.

Rovnako opatrní by mali byť pacienti s chronickými ochoreniami dýchacieho systému, napríklad s astmou v akútnom štádiu alebo CHOCHP. Dokonca aj pri malom fyzickom úsilí na palube môže u nich dôjsť k zhoršeniu dýchacej kapacity.

Pozor na tieto situácie: Nedávne zákroky a implantáty vyžadujú zvláštnu opatrnosť

Nielen vážne choroby, ale aj nedávne lekárske zákroky môžu byť kontraindikáciou cestovania lietadlom. Týka sa to najmä osôb po stomatologických operáciách, obzvlášť počas koreňového ošetrenia alebo s aktívnym zápalom. Zmena tlaku môže v takýchto prípadoch viesť k silnej bolesti alebo komplikáciám.

Mimoriadnu opatrnosť by mali zachovať osoby s implantovanými kardiostimulátorom alebo kovovými implantátmi. Hoci moderné bezpečnostné brány sú pre väčšinu zariadení bezpečné, niektoré kardiostimulátory môžu byť citlivé na elektromagnetické pole. Z tohto dôvodu by osoby s implantátmi mali mať vždy pri sebe tzv. pas zariadenia, teda dokument s lekárskymi údajmi o implantovanom prístroji.

Tehotné ženy môžu lietať do určitého týždňa tehotenstva, no mali by dodržiavať špeciálne bezpečnostné opatrenia.
Foto: shutterstock.com/Odua Images

Môžu tehotné ženy lietať lietadlom? Áno, ale s týmito obmedzeniami

Tehotenstvo, pokiaľ prebieha normálne, nie je kontraindikáciou letu – aspoň do 36. týždňa (alebo 32. týždňa v prípade viacpočetného tehotenstva). Avšak v prípade rizikového tehotenstva, kontrakcií, krvácania či anémie by mala byť letecká cesta konzultovaná s lekárom.

Počas letu by tehotné ženy mali pamätať na správne zapnutie bezpečnostných pásov a pravidelný pohyb po kabíne, aby znížili riziko trombózy. Pás by mal byť umiestnený pod bruchom, nie cez neho. Taktiež je dôležité piť dostatok tekutín a vyhnúť sa dlhému sedeniu v jednej polohe.

Mnohé letecké spoločnosti majú vlastné pravidlá pre tehotné cestujúce, preto je vhodné informovať sa o nich pred rezerváciou letu. Niektoré môžu vyžadovať lekárske potvrdenie po dosiahnutí určitého týždňa tehotenstva.

Pamätajte, že vaše zdravie je prvoradé. Ak patríte do niektorej z rizikových skupín, zvážte alternatívne spôsoby dopravy alebo odložte cestu na vhodnejší čas. Žiadna dovolenka či pracovná cesta nestojí za ohrozenie vášho zdravia.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Fakty a mýty o lietaní alebo čo neviete o lietadlách

Môže to viesť ku katastrofe. Ako počasie ovplyvňuje letectvo?


Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.


Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.



Odporúčame

Šesť večerných zvykov, ktoré vám môžu ukradnúť pamäť

3.7.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Natalia Klenova). Odborníci varujú: To, čo robíte pred spaním, môže zvýšiť riziko Alzheimerovej choroby. Prekvapí vás, ktoré bežné potraviny…

Mesačný kvet, ktorý lieči. V noci rozkvitá, cez deň pomáha telu

2.7. 2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Federico Acosta). Zlaté kvety rozkvitajúce večer, príjemná vôňa a nenáročná starostlivosť – to všetko ponúka pupalka. Táto rastlina…

Jemná, no odolná. Gypsomilka kvitne celé leto aj bez náročnej starostlivosti

2.7. 2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Ritvars). Delikátna ako závoj, no odolná ako skalnička. Gypsomilka, známa aj ako gypsofila alebo ľyščec, je obľúbenou ozdobou…

Malý, mastný a problematický – kam vyhodiť obal od masla? Vysvetľujeme raz a navždy

02.07.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/SERSOLL). Každý deň produkujeme rôzny problematický odpad a jedným z nich sú aj obaly od masla. Kam tento druh…

Egoistu spoznáte podľa týchto viet. Používa ich ako na bežiacom páse

02.07.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Josep Suria). Zameriava sa výlučne na svoje záujmy a potreby druhých ho nezaujímajú. Egoisti sú v medziľudských vzťahoch nároční…

Auto Trendy

Zips: Prečo by ste mali využívať oba pruhy až po miesto zúženia?

03.07.2025 Redakcia Auto trendy - Stalo sa vám už, že ste trpezlivo čakali v dlhom rade pred zúžením cesty, zatiaľ čo iné autá predbiehali v prázdnom pruhu? Tento pohľad dokáže…

Mitsubishi Grandis: Nové SUV pre Európu

03.07.2025 Redakcia Auto trendy - Mitsubishi pokračuje vo svojej stratégii pre európsky trh, ktorá zahŕňa spoluprácu s Renaultom. Po modeloch Colt a ASX, ktoré vychádzajú z Renault Clio a Captur,…

Prečo sa v elektromobiloch robí ľuďom nevoľno? Vedci odhalili prekvapivé dôvody

03.07.2025 Redakcia Auto trendy - Nové vedecké štúdie odhalili, prečo sa mnohým ľuďom v elektromobiloch robí viac nevoľno ako v klasických autách so spaľovacím motorom. Hlavným vinníkom je rekuperačné brzdenie…

Nabíjanie elektromobilov drahšie ako tankovanie: Kde sa stala chyba?

03.07.2025 Redakcia Auto trendy - Elektromobilita mala byť lacnejšou a ekologickejšou alternatívou k spaľovacím motorom. Realita však ukazuje, že náklady na nabíjanie elektromobilov na verejných staniciach sú dnes vyššie ako…

Runaway Diesel: Keď sa naftový motor zmení na nekontrolovateľnú bombu

2.7.2025 Redakcia Auto trendy Predstav si, že ideš po ceste a zrazu sa motor z ničoho nič vytočí do maximálnych otáčok. Auto zrýchluje, nereaguje na pustenie plynu a nedá sa…

Chladiaca kvapalina: Prečo je dôležitá a ako riešiť jej úniky

02.07.2025 Redakcia Auto trendy Správna údržba vozidla je kľúčová pre jeho bezproblémový chod a efektívnosť. Jednou z často prehliadaných, no zásadných súčastí starostlivosti o auto, je motorová chladiaca kvapalina –…

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov