08.05.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/Ocskay Mark).
Lymská borelióza, kliešťová encefalitída a mnoho ďalších chorôb sú spôsobené uhryznutím roztočov. Ukazuje sa, že zvieratá prenášajúce množstvo vírusov pre nás predstavujú hrozbu nielen pri lesných prechádzkach. Parazity sa totiž dokážu udomácniť aj v našich domácnostiach. Pozrite sa, kde ich hľadať.

Foto: shutterstock.com/Ocskay Mark
Na prelome marca a apríla, keď sa začína otepľovať, kliešte začínajú zvyšovať svoju aktivitu. Ako veľmi dobre vieme, parazity sú často prenášačmi nebezpečných vírusov a baktérií, ktoré predstavujú vážnu hrozbu pre naše zdravie. Cheliceridy zvyčajne žijú na miestach s vysokou vlhkosťou, t. j. v lesoch, parkoch, záhradách a na lúkach. Hoci sme zvyknutí na predstavu, že tieto zvieratá vo svojom prirodzenom prostredí „číhajú“ na korisť, v skutočnosti nás môžu navštíviť aj doma.
Rastliny odpudzujúce kliešte nemusia pomôcť. Niekedy si ich sami prinesieme domov
Od detstva nás naši opatrovníci zvykajú na to, že na výlet do lesa sa musíme primerane pripraviť, aby sme sa nestali obeťou kliešťov. Áno, vhodné oblečenie je dôležitým prvkom ochrany pred parazitmi, ktoré sa dychtivo zahrabú do kože, kedykoľvek k nej nájdu prístup.
Ukazuje sa však, že pred vstupom do domu sa oplatí dôkladne pozrieť, pretože si dnu môžeme nevedomky priniesť nechcených nájomníkov. Situácia sa stáva kritickou, keď sa v byte objaví samec a samica. V takom prípade je to takmer 100 percentná pravdepodobnosť, že budú mať potomstvo.
Keďže kliešte si zvyčajne vyberajú priestory blízko zeme (nemajú radi lezenie), mali by sme hľadať potenciálne hniezda na tienistých miestach, v blízkosti soklových líšt a v rohoch. Taktiež sa oplatí starostlivo skontrolovať konce záclon, kde by sa mohli usadiť.
Ak si na ktoromkoľvek z týchto miest všimnete malé priehľadné, hnedé alebo čierne guľôčky, okamžite konajte. Okrem mechanického odstraňovania votrelcov použite aj prírodné prostriedky, ktoré účinne odoženú jedince, ktoré sa vám nepodarilo lokalizovať.

Foto: shutterstock/benhardingphoto
Aké pachy kliešte nemajú radi? Dajte si tieto rastliny na parapet, aby ste sa zbavili pavúkov
Pri odstraňovaní hniezd kliešťov z domu nezabudnite dôkladne umyť miesto, kde ste ich našli. Na tento účel je najlepšie použiť tekutiny s vonnými tónmi, ktoré dráždia zmysly parazitov. Stojí za to zamerať sa predovšetkým na citrusové arómy. Levanduľa tiež funguje dobre.
Po vyčistení povrchov, ktoré predtým obývali votrelci, si pripravte osviežovač vzduchu, ktorý môžete nastriekať po celom dome s použitím esenciálnych olejov. Toto preventívne opatrenie nielenže odoženie nechcených nájomníkov z vášho domu, ale vám umožní vychutnať si aj príjemnú, sviežu vôňu. Okrem toho sa oplatí pestovať na parapete mätu, bazalku, cesnak, tymian, rozmarín, šalviu a levanduľu. Kliešte tiež nemajú radi vôňu týchto bylín. Vďaka nim zvýšime ochranu našich priestorov pred týmito parazitmy.

Foto: súkromný archív
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Moderné pomôcky proti kliešťom: Zázrak alebo zbytočnosť? Vedci testovali ich účinnosť
Dajte si ich na raňajky namiesto ovsenej kaše. V okamihu vyčistia vaše črevá od usadenín
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.