04.05.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/HenadziPechan).
Chradnú vaše ríbezle napriek pravidelnému zalievaniu? Stáva sa to častejšie, ako si myslíte. Na rozdiel od toho, čo si možno myslíte, príčinou zlého stavu kríkov nie je vždy sucho. Ak listy rastliny žltnú a jej stonky sú suché a krehké, vinníkom môžu byť aj škodcovia a hubové choroby. Priateľ záhradník vymenoval najčastejších vinníkov.

Foto: shutterstock/HenadziPechan
Ríbezle sú obľúbeným užitočným kríkom, ktorý milujú všetky generácie Slovákov. Ich červené plodiny sú lahodné, majú mierne kyslastú chuť a množstvo cenných vitamínov a samotná starostlivosť o rastlinu nevyžaduje žiadne špeciálne zručnosti.
Nie je to však tak, že ríbezle stačí zalievať, aby ste ich udržali zdravé a bujné. Nie vždy to stačí, preto nám náš priateľ záhradník vysvetlil, čo robiť, keď ríbezľové kríky napriek pravidelnému zalievaniu vädnú. Zistite, prečo chradnú, aby ste rýchlou reakciou mohli rastlinu zachrániť.
Prečo ríbezle vädnú? Nie vždy je príčinou nedostatok zálievky, príčinou môže byť aj choroba
Na usychajúce ríbezle je nepríjemný pohľad a nie vždy je príčinou nedostatok zálievky. Ak sa ich listy krútia, začínajú hnednúť alebo už opadávajú z kríka, neváhajte reagovať, pretože čoskoro začnú vetvičky usychať a krík nebude prinášať ovocie.
- Antraknóza ríbezlí
Ak ste si všimli hnedé škvrny, ktoré sa každým dňom zväčšujú, pravdepodobne máte do činenia s antraknózou ríbezlí, chorobou známou aj ako opadávanie listov.
Nečakajte, kým opadnú do pôdy. Ak chcete ríbezle zachrániť, pravidelne odstraňujte napadnuté časti rastliny, používajte fungicídne postreky s meďou a mulčujte pôdu okolo kríka.
- Múčnatka ríbezlí
Múčnatka ríbezlí je ďalšou chorobou, na ktorú si treba dávať pozor. Môže sa vyskytovať, ak na listoch a výhonkoch vidíte biely povlak podobný múke, ktorý časom stmavne.
Na záchranu ríbezlí napadnutých listovou škvrnitosťou môžete použiť sírové postreky. Je tiež povinné zbaviť sa napadnutých častí rastliny.
- Biela škvrnitosť ríbezlí
Biela škvrnitosť ríbezlí sa líši tým, že na listoch sú svetlé škvrny, ale s tmavým okrajom okrúhleho tvaru. Časom vedú k ich vysychaniu.
Ríbezle s touto chorobou môžete vyliečiť postrekom na báze medi po zbere plodov. Pre kríky bude tiež dobré ich preriediť, aby sa zlepšila cirkulácia vzduchu.
Toto hubové ochorenie ríbezlí je najhoršie. Zostáva len zbaviť sa kríkov
Najhoršou chorobou ríbezlí, s ktorou sa môžete stretnúť, je vírusová reverzia ríbezlí. Spoznáte ju podľa toho, že listy sú rozhodne hrubšie ako zvyčajne a samotný krík prestáva rodiť.
Ríbezľová reverzia sa nedá vyliečiť. Navyše, aby toto ochorenie nepostihlo aj iné rastliny vo vašej záhrade, musíte napadnutý ker vykopať a zbaviť sa ho. V opačnom prípade sa môže rozšíriť.
A na ktorých škodcov ríbezlí si treba dať pozor? Zoznam nie je vôbec krátky
Škodcovia ríbezlí, na ktorých si treba dať pozor, sú predovšetkým vošky – tie v lete takmer neušetria žiadny krík. Pokrývajú listy medovicou, vďaka čomu sú ľahké a zvlnené. Postrek žihľavy si s nimi však poradí.
Ďalej sú na listoch roztočce, vďaka ktorým kríky žltnú a možno na nich vidieť drobné pavučiny. Skúste ich postriekať vodou a pozvite si do záhrady užitočné živočíchy.
Podobník tipuľovitý zasa spôsobuje odumieranie jednotlivých výhonkov. Na nich sa nachádzajú larvy tohto hmyzu, preto ich čo najskôr odstrihnite. Skúste tiež položiť feromónové pasce na ich odradenie. To isté platí aj pre vlnovníka ríbezľového.
Proti strapkám, ktoré spôsobujú svetlé alebo žlté sfarbenie listov, možno použiť postreky s organickým rastlinným olejom. Môžete siahnuť po ľanovom oleji, výťažku z vratiča alebo neemovom oleji.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Pripravte si prírodný postrek na ríbezle. Žiadni škodcovia sa ich nedotknú
Prerezávanie starých ríbezlí. Predjarný čas je ideálny
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.