22.4.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/1000 Words).
Starostlivo sa staráte o svoj trávnik a snívate o tom, že bude sviežo zelený. Stáva sa však, že napriek vašej starostlivosti sa na ňom objavujú žlté škvrny a končeky stebiel začínajú vysychať. Príčin môže byť niekoľko. Je dobré vedieť, ako im predchádzať a aké opatrenia prijať, aby ste sa mohli tešiť z krásneho, zeleného trávnika ako z obrázka.

Foto: shutterstock/1000 Words
Najčastejšia príčina žltnutia trávnika? Týchto chýb v starostlivosti sa vyvarujte
Trávnik môže žltnúť v dôsledku nesprávnej starostlivosti. Častou chybou je nevhodné polievanie trávy. Prekvapivo nejde o nedostatok, ale o prebytok vody. Keď príliš často a intenzívne polievame náš trávnik, pôda sa stáva mokrou a ubitou.
To spôsobuje, že korene trávy nemajú dobrý prístup ku kyslíku, a preto začínajú hniť. V dôsledku toho tráva nemôže prijímať živiny, začína žltnúť a čoskoro vyschne. Ak sa chcete vyhnúť tomuto problému, polievajte trávnik menej často, ale vydatnejšie. Najlepšie je robiť to skoro ráno alebo podvečer. Vďaka tomu voda prenikne hlbšie do pôdy a tráva sa stane silnejšou a odolnejšou.
Ďalšou častou chybou je nedostatok pravidelného prihnojovanie trávnika. Vtedy pôda stráca svoju úrodnosť a tráva nemá odkiaľ čerpať prvky nevyhnutné pre rast. Zvyčajne jej chýba dusík, ktorý je zodpovedný za krásnu, zelenú farbu trávnika. Práve jeho nedostatok spôsobuje žltnutie a spomalenie rastu trávneho porastu.
Je preto vhodné používať špeciálne hnojivá pre trávniky, najmä na jar a v lete, keď prebieha fáza intenzívneho rastu. Vyberajte produkty obsahujúce dusík, draslík a fosfor. Dávajte si však pozor, aby ste tráve nedodali príliš veľkú dávku hnojiva, pretože aj to by mohlo viesť k popáleniu a nakoniec k žltnutiu stebiel.

Foto: shutterstock.com/Denis Vesely
Čo ešte spôsobuje, že trávnik žltne? Toto sa oplatí vedieť
Stáva sa tiež, že žlté škvrny na trávniku sú spôsobené mechanickým poškodením. Týka sa to okrem iného príliš nízko nastavenej kosačky alebo príliš častého šliapania po tráve ľuďmi a zvieratami.
Okrem toho môžu náš trávnik napadnúť hubové choroby, medzi ktoré patrí napríklad snežná pleseň, fuzarióza a červená niťovitosť. Práve tieto následne vytvárajú nepravidelné žlté škvrny a suché končeky trávy. Zvyčajne tieto choroby napádajú trávnik pri vlhkom počasí, predovšetkým vtedy, keď nemá dostatok vzduchu a rastie príliš husto.
Ak chcete tomu predchádzať, je vhodné vykonávať prevzdušňovanie trávnika, takzvanú aeráciu. Navyše sa starajte o pravidelné hrabanie trávnika. V prípade, že choroba silno napadne trávny porast, siahnite po špeciálnych fungicídnych prípravkoch.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Ideálny moment na dosev trávnika: Váš trávnik bude zelený a hustý ako nikdy predtým!
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.