Objavte v sebe ženskú vášeň
- svoju hybnú silu.

Logo

„Bez vášne nemáte energiu.
Bez energie nemáte nič.“

Warren Buffet

Tipy, Zdravie,

Osem mýtov o chrápaní. Tri z nich sú nebezpečné pre vaše zdravie

12.4.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Lucky Business). Chrápanie nie je len nepríjemný zvuk, ktorý ruší vášho partnera. Môže byť príznakom vážnych zdravotných problémov. Odborníci vyvracajú najčastejšie mýty, ktoré by...

12.4.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Lucky Business).

Chrápanie nie je len nepríjemný zvuk, ktorý ruší vášho partnera. Môže byť príznakom vážnych zdravotných problémov. Odborníci vyvracajú najčastejšie mýty, ktoré by ste mali poznať.

Chrápanie môže byť príznakom alebo príčinou vážnych ochorení. Zistite, čo môžete urobiť pre svoje zdravie.
Foto: shutterstock/Lucky Business

Chrápanie si väčšina z nás spája predovšetkým s rušením spánku ostatných členov domácnosti. V skutočnosti ide o poruchu spánku, ktorá môže byť príznakom alebo príčinou vážnych zdravotných problémov. Napriek tomu mnoho ľudí stále verí, že chrápanie svedčí o hlbokom spánku alebo že ide o bežný problém, ktorý sa nedá liečiť. Aká je pravda? Pozrite sa na osem najčastejších mýtov o chrápaní.

Čo je vlastne chrápanie?

Chrápanie je porucha spánku spojená s problémami s dýchaním. Charakteristický zvuk vzniká v dôsledku vibrácií mäkkých tkanív horných dýchacích ciest a objavuje sa najčastejšie počas nádychu. Odhaduje sa, že chronické chrápanie sa vyskytuje až u 44 percent mužov a 28 percent žien vo veku 30-60 rokov. Medzi najčastejšie príčiny tohto javu patrí krivá nosová priehradka, polypy v nose, zápal prínosových dutín, alergia či nadváha a obezita. Je však dôležité vedieť, že chrápanie môže súvisieť aj so závažnejšími ochoreniami.

Mýtus 1: Chrápanie svedčí o hlbokom a zdravom spánku

Mnoho ľudí si myslí, že chrápanie je jednoducho znakom hlbokého spánku. Nič nemôže byť ďalej od pravdy – ide o poruchu signalizujúcu problémy s dýchaním. Často súvisí s nedostatkom kyslíka a nevyspatím. Vedie teda k horšej funkcii mozgu, problémom s pamäťou a koncentráciou, zhoršeniu nálady a chronickej únave.

Ak pravidelne chrápete, váš spánok nie je kvalitný a regeneračný. Naopak, ráno sa budíte unavení a podráždení. Dlhodobé následky môžu byť oveľa závažnejšie, než si myslíte.

Mýtus 2: Chrápanie nie je ničím nebezpečným

Chrápanie zvyčajne podceňujeme, pretože „veď každý chrápe a žije“. Lekári však upozorňujú, že hlasné dýchanie počas spánku môže súvisieť s vysokým krvným tlakom, aterosklerózou krčných tepien a ischemickou chorobou srdca. Stále však nie je jasné, či ide o následky samotného chrápania, alebo často sa vyskytujúceho obštrukčného spánkového apnoe. Chrápanie by ste preto nikdy nemali podceňovať, pretože môže byť príznakom alebo príčinou vážnych ochorení srdca či mozgu, a tiež cukrovky.

Ignorovanie tohto problému môže viesť k dlhodobým zdravotným komplikáciám, ktoré sa časom len zhoršujú. Preto je dôležité vyhľadať odbornú pomoc.

Mýtus 3: Chrápanie sa nedá liečiť

Chronické chrápanie by vás vždy malo priviesť k návšteve ORL lekára. Lekár môže odporučiť vhodnú liečbu v závislosti od príčiny problému. Najčastejšie je ňou obštrukčné spánkové apnoe a v tomto prípade je potrebné používať špeciálny prístroj podporujúci dýchanie. Môže byť tiež potrebné znížiť hmotnosť a prestať fajčiť. Odporúča sa tiež spať na boku. V prípade ORL problémov sa používajú lieky na stiahnutie slizníc nosa a prínosových dutín, ako aj špeciálne ortodontické pomôcky. V niektorých prípadoch môže byť nevyhnutný chirurgický zákrok.

Existuje teda mnoho spôsobov, ako chrápanie liečiť. Dôležité je nájsť príčinu a riešiť ju pod dohľadom odborníka.

Chrápanie sa dá liečiť. Netreba ho ignorovať, pretože môže viesť k vážnym zdravotným problémom.
Foto: shutterstock.com/fast-stock

Mýtus 4: Počúvanie chrápania nie je nezdravé

Bohužiaľ, spánok v spoločnosti chrápajúcej osoby nie je taký zdravý, ako si myslíme. Narušenie ticha vedie k prebúdzaniu, môže byť stresujúce a viesť k plytšiemu spánku. A to súvisí s mnohými negatívnymi faktormi: únavou, horšou funkciou mozgu a vyšším rizikom srdcových ochorení. Horšia kvalita spánku môže tiež prispievať k obezite a cukrovke typu 2.

Partner chrápajúcej osoby často trpí chronickým nedostatkom spánku, čo môže viesť k vážnym zdravotným problémom aj u neho. Riešenie chrápania je teda dôležité pre zdravie oboch partnerov.

Mýtus 5: Chrápanie neoslabuje libido

Britské štúdie dokazujú, že chrápanie je častou príčinou rozpadu intímneho života. Partneri chrápajúcich osôb dlhodobo nezvládajú narušovanie spánku, čo vedie k spaniu v oddelených miestnostiach. Chrápajúce osoby sa zase horšie vyspia, sú stále unavené, ich nálada sa zhoršuje, a to vedie k menšej chuti na milostné hry.

Chrápanie tak môže nepriamo viesť k problémom vo vzťahu a zníženiu sexuálnej aktivity, čo ďalej prehlbuje partnerské problémy.

Mýtus 6: Chrápanie sa vyskytuje bez ohľadu na polohu, v ktorej spíme

Lekári zdôrazňujú, že správna poloha pri spaní chráni pred chrápaním alebo ho výrazne obmedzuje. Pri spaní na chrbte na vankúši je príjem vzduchu sťažený. Najlepšie je spať na pravom boku – vďaka tomu odľahčíme dýchací aj obehový systém. Znižujeme tiež riziko výskytu spánkového apnoe.

Jednoduchá zmena polohy spánku môže v mnohých prípadoch priniesť výrazné zlepšenie. Existujú dokonca špeciálne vankúše navrhnuté tak, aby podporovali spánok v správnej polohe.

Mýtus 7: Chrápanie je dedičné

Samotné chrápanie nie je dedičné, ale jeho príčiny už môžu byť – napríklad nesprávna stavba dýchacích ciest. V ostatných prípadoch hlavnú úlohu zohrávajú individuálne vlastnosti, ako nadváha a obezita či fajčenie.

Ak vaši rodičia chrápali, neznamená to automaticky, že budete chrápať aj vy. Zdravý životný štýl môže riziko výrazne znížiť.

Mýtus 8: Chrápajú len dospelí

Napriek všeobecnej mienke sa chrápanie vyskytuje aj u detí. Najčastejšie súvisí s infekciou dýchacích ciest, krivou nosovou priehradkou, ale aj so zväčšenými mandľami či neliečenou alergiou.

Ak vaše dieťa pravidelne chrápe, mali by ste to konzultovať s pediatrom. Včasné riešenie problému môže predísť komplikáciám v budúcnosti.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Najhoršia poloha na spanie. Ak sa vám páči, nebuďte prekvapení, ak sa nevyspíte

Čo sa stane, keď spíte na pravom boku? Nie každý si to uvedomuje


Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.


Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.



Odporúčame

Ktorým látkam je lepšie sa v lete vyhnúť? Niektoré môžu zmeniť leto na nočnú moru

6.7.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Selenit). Vyzerá krásne, ale po hodine na slnku sa cítite ako v igelitke. Látka, ktorá mala byť ideálna na…

Toto je bežný problém v domovoch cestovateľov. Ako sa vyhnúť plošticiam a ako sa ich zbaviť, keď sa objavia?

06.07.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Hit Stop Media). Ploštice posteľné sa do domácností dostávajú často nepozorovane – najmä po návrate z ciest. Tento sprievodca…

Jemná chuť, najlepšie do šalátov. Reguluje metabolizmus a trávenie, má veľa vitamínov

6.7.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Tieningtyas Madjid). Vo svete rôznych druhov cibule je šalotka stále podceňovaná, hoci by mohla úspešne konkurovať svojej slávnejšej „sesternici“…

Vedci odhalili najviac kontaminovanú zeleninu. Slováci ju milujú

06.07.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/nika-lit). Na čele najnovšej správy Environmental Working Group (EWG) o znečistení pesticídmi sa umiestnil špenát. Táto obľúbená a výživná…

Zásadná chyba pri večernej starostlivosti. Výsledok? Viac vrások pod očami

6.7.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/goodluz). Pokožka okolo očí je mimoriadne jemná a náročná oblasť tváre. Je oveľa tenšia ako pokožka na lícach alebo…

Auto Trendy

Najľudnatejšie mesto sveta má viac obyvateľov ako celá Kanada. Ako je možné, že stále funguje dokonale?

7.7.2025 Redakcia Auto trendy Najľudnatejšie mesto na svete? Tokio. V celej metropolitnej oblasti žije viac ako 37 miliónov ľudí. To je viac ako v celej Kanade! A napriek tomu je…

Nemecko nezníži povolený limit alkoholu za volantom: Minister dopravy považuje aktuálne pravidlá za dostatočné

07.07.2025 Redakcia Auto trendy - V Nemecku zostáva povolený limit alkoholu pre vodičov na úrovni 0,5 promile. Minister dopravy Patrick Schnieder sa vyjadril, že malá dávka alkoholu automaticky neznamená ohrozenie…

Planéta, ktorá ovláda svoju hviezdu: Prelomový objav astronómov

07.07.2025 Redakcia Auto trendy - Vesmír nás neprestáva prekvapovať. Najnovší objav astronómov spôsobil skutočnú senzáciu vo vedeckom svete. Po prvýkrát bola spozorovaná planéta, ktorá ovplyvňuje správanie svojej hviezdy. Ide nielen…

Výfukový systém: Ako rozpoznať problémy a udržať vozidlo v kondícii

07.07.2025 Redakcia Auto trendy - Výfukový systém vo vašom vozidle zohráva kľúčovú úlohu pri znižovaní emisií, hluku motora a odvádzaní škodlivých plynov od pasažierov. Jeho správna funkcia je nevyhnutná pre…

Ako správne umývať auto v samoobslužnej umyvárni? Najčastejšie chyby a správny postup

07.07.2025 Redakcia Auto trendy - Samoobslužné autoumyvárne sú čoraz populárnejšie aj na Slovensku, pretože predstavujú ekonomickú a rýchlu možnosť starostlivosti o auto. Avšak, aby ste dosiahli dobré výsledky a nepoškodili…

Sú popoludňajšie zdriemnutia nebezpečné? Nové štúdie prinášajú prekvapivé zistenia

07.07.2025 Redakcia Auto trendy - Zdriemnutia, ktoré sú často považované za spôsob rýchlej relaxácie a regenerácie počas dňa, môžu byť rizikové, ak sú časté, dlhé a vyskytujú sa v určitých…

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov